اگاهی و اطلاعات

آلیانز بزرگترین شرکت خدمات مالی!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

آلیانز ،( Allianz ) شرکت چندملیتی خدمات مالی است، که دفتر مرکزی آن، در شهر مونیخ، آلمان قرار دارد. این شرکت، فعالیت‌های اقتصادی فراوانی دارد، ولی تمرکز اصلی آن، بر ارائه خدمات بیمه می‌باشد. در سال ۲۰۱۰ شرکت آلیانز، دوازدهمین شرکت بزرگ خدمات مالی در جهان بوده و در فهرست سال ۲۰۱۰ مجله فوربس، در رتبه ۲۳ از بزرگترین شرکت‌های جهان، قرار داشت.

فعالیت‌های اقتصادی آلیانز، به ۵ بخش تقسیم می‌شوند، که هر بخش تحت یک شرکت تابعه، با مدیریت مستقل، اداره می‌شود. شاخه‌ای از این شرکت که شرکت سرمایه‌گذاری جهانی آلیانزنام دارد، با سرمایه در گردشی معادل ۱٫۱۳۱ میلیارد یورو، به‌عنوان یکی از ۵ شرکت بزرگ در حوزه مدیریت سرمایه‌گذاری، در جهان شناخته می‌شود. از شرکت‌های تابعه آلیانز می‌توان به آلیانزلایف، پیمکو، آلیانزفرانسه، فایرمنز فاند و درسدنر بانک اشاره نمود.

شرکت آلیانز، در سال ۲۰۰۸ درسدنر بانک را به کومرتس‌بانک فروخت و این دو بانک باهم ادغام شدند، که پس از آن، آلیانز۱۴٪ درصد از سهام کومرتزبانک را بدست آورد. دفتر مرکزی شرکت بیمه آلیانزدر شهر مونیخ قرار دارد و سهام آن نیز در بازار بورس نیویورک و بورس فرانکفورت معامله می‌شود. این شرکت هم‌اکنون به‌عنوان سومین شرکت خدمات مالی و بانکداری جهان شناخته می‌شود. از سال ۲۰۰۳ تاکنون، مایکل دیکمان مدیرعامل آلیانز می‌باشد.

 

تاریخچه

آلیانز آ گ در ۵ فوریه ۱۸۹۰، توسط کارل فون تیمه ( اهل ارفورت، که پدرش مدیر تورینگن بود) و ویلهلم فون فینچ ( مالک شرکت “فینچ”)، در شهر برلین تأسیس شد. نخستین فعالیت این شرکت، در زمینه ارائه خدمات بیمه تصادفات بود. این شرکت، در اواخر قرن ۱۹ میلادی، اولین گام برای تبدیل شدن به یک شرکت بین‌المللی را، با افتتاح شعبه‌ای در شهر لندن آغاز نمود. سال‌های نخست قرن بیستم مصادف با شکوفایی شرکت آلیانز بود.

در سال ۱۹۰۴ پل ون ناهر سکان رهبری این شرکت را در دست گرفت و در اولین اقدام، شعبه آلیانز ایالات متحده آمریکا را راه‌اندازی کرد. پس از دست‌یابی به بازار بیمه ایالات متحده، شعبه‌های این شرکت را در چندین کشور دیگر نیز دایر نمود و تا سال ۱۹۱۴ شرکت آلیانز در کشورهای ایتالیا، هلند، بلژیک، فرانسه، کشورهای حوزه دریای بالتیک و کشورهای حوزه اسکاندیناوی دارای دفاتر خدمات بیمه بود، همچنین به‌عنوان بزرگترین شرکت بیمه آلمان نیز شناخته می‌شد.

در سال ۱۹۱۸آلیانز نخستین شرکتی بود که خدمات بیمه اتومبیل را ارائه کرد. در طول دهه ۱۹۲۰ و دهه ۱۹۳۰ میلادی، توسعه آلیانز همچنان ادامه یافت و شرکت وارد بازارهای فلسطین،قبرس، عراق، چین، هند شرقی هلند و سریلانکا شده بود. در ۱۹۲۱ پل ون ناهر درگذشت و کورت اشمیت به مدیرعاملی آلیانز منصوب شد. در ۱۹۲۲ این شرکت برای نخستین بار خدمات بیمه عمر را عرضه کرد. در ابتدای دهه ۱۹۳۰ در پی خریداری شرکت‌های بیمه اشتوتگارت ورین و شرکت فاواگ، سپس ادغام آنها،آلیانز به بزرگترین شرکت خدمات بیمه اروپا تبدیل شد.

در طول جنگ جهانی دوم ساختمان مرکزی آلیانز کاملأ تخریب شد و دفتر مرکزی آن به مونیخ منتقل گردید. پس از پایان جنگ در سال ۱۹۴۵ بعلت شکست آلمان و تقسیم آن به دو بخش غربی و شرقی، این شرکت تا مرز ورشکستگی پیش رفت و عملأ تا سال ۱۹۷۹ تنها موفق به خریداری دارایی‌های پیشین خود در ایتالیا و اتریش شده بود، که در زمان شکست آلمان، به نیروهای متفقین واگذار شده‌بود!

دوران شکوفایی مجدد شرکت آلیانز از دهه ۱۹۷۰ آغاز شد و در اوایل دهه ۱۹۸۰ آلیانز  به بازارهای بریتانیا، هلند، اسپانیا، برزیل و ایالات متحده آمریکا راه یافته بود. در دهه ۱۹۹۰آلیانز با تأسیس شعبه مجارستان خود، عملاً بر ۸ کشور اروپای شرقی و با خریداری شرکت بیمه جنرال دو فرانس، کاملاً بر بازار بیمه اروپا مسلط شد. در ماه آوریل سال ۲۰۰۱ شرکت آلیانزاقدام به خریداری ۸۰٪ درصد از درسدنر بانک، به مبلغ ۲۰ میلیارد دلار نمود. در سال ۲۰۰۲ مایکل دیکمان به ریاست آلیانزآگ منصوب شد. در ۳۱ اوت ۲۰۰۸ کومرتس‌بانک ۶۰٪ درصد از سهام درسدنر بانک را، با مبلغ ۱۴٫۴ میلیارد دلار از آلیانزخرید. در ژانویه ۲۰۰۹ نیز باقی‌مانده سهام درسدنر بانک توسط کومرتس‌بانک به ارزش ۵٫۵ میلیارد یورو خریداری شد وآلیانز در ازای واگذاری کامل درسدنر بانک، مالکیت ۱۴٪ درصد از سهام کومرتس‌بانک را نیز بدست آورد.

 

فعالیت های اقتصادی

آلیانز، در بیش از ۷۰ کشور فعالیت‌های اقتصادی دارد. تعداد کارکنان این شرکت، بیش از ۱۸۰٫۰۰۰ نفر است. شعبه مرکزی آلیانز در مونیخ، آلمان قرار دارد.آلیانز بیش از ۶۰ میلیون مشتری در سراسر جهان داشته و خدمات این کمپانی، شامل: بیمه اموال، بیمه تلفات، بیمه عمر، بیمه بهداشت و درمان می‌باشد.آلیانز همچنین به مدیریت دارایی نیز اشتغال دارد.

 

استرالیا

آلیانز استرالیا، در عمل در سراسر استرالیا و نیوزیلند فعالیت می‌نماید! این شرکت، از طریق شرکت‌های تابعه خود، انواع خدمات بیمه را ارائه می‌دهد.
شرکت‌های زیرمجموعه آلیانزاسترالیا، عبارتند از:
• شرکت کلاب مارین
• شرکت سرمایه‌گذاری آلیانز
• شرکت بیمه پرمیوم فاندینگ

بلژیک

آلیانز در کشور بلژیک، تحت نام آلیانز بلژیک فعالیت می‌نماید. این شرکت قبلاً آ.جی. اف بلژیک نام داشت، که در تاریخ ۲۹ نوامبر ۲۰۰۷ به آلیانزبلژیک تغییر نام داد.

 

بلغارستان

آلیانزبانک بلغارستان، واحد تجاری آلیانز در این کشور است، که یک بانک بین‌المللی می‌باشد. دفتر مرکزی آن در شهر صوفیه قرار دارد. این بانک، در سال ۱۹۹۷ تأسیس شد. در ۱۳ اکتبر ۲۰۰۳ نام بانک، از بانک تجاری سرمایه‌گذاری بلغارستان، به آلیانزبانک بلغارستان، تغییر یافت. آلیانزبانک بلغارستان، محصولات خود را در بیش از صد شعبه و دفتر، در سراسر کشور بلغارستان ارائه می‌نماید.

 

کانادا

آلیانز در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی وارد بازار بیمه کانادا شد. شرکت آلیانزاز طریق کسب چندین شرکت بیمه آمریکای شمالی، مانند شرکت فایرمنز فاند؛ آمریکا و کانادا و چندین شرکت دیگر، وارد این بازار شد… سپس همه آن‌ها را با هم ادغام کرده و شرکت آلیانزکانادا را تأسیس نمود. آلیانز کانادا، پس از چند سال ناکامی در بازار بیمه کانادا، در سال ۲۰۰۴ که این شرکت، تنها ۲٪ از بازار بیمه کانادا را در اختیار داشت، فعالیت‌های خود در این کشور را متوقف کرد؛ ولی دفتر این شرکت، در شهر تورنتو را حفظ نمود.

 

آلمان

آلیانز، طیف گسترده‌ای از خدمات بیمه را از طریق شرکت تابعه آلیانز آلمان، در کشور آلمان، ارائه می‌دهد. این شرکت بخش اعظم بازار بیمه این کشور را در اختیار دارد.

 

هند

آلیانزهند، در درجه اول، از طریق شرکت بیمه باجاج آلیانز، که یک سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت آلیانز و شرکت باجاج می‌باشد، فعالیت می‌نماید. باجاج آلیانز، حدود ۱۲۰۰ شعبه در سراسر هند دارد و به ارائه خدمات بیمه، از جمله بیمه‌های سلامت، عمر، کودک، بازنشستگی و… اشتغال دارد.

 

اسلواکی

آلیانز فعالیت‌های خود را در سال ۱۹۹۳ در اسلواکی آغاز نمود؛ ولی شرکت تابعه اولیه، هرگز قادر به دستیابی به اکثریت بازار بیمه این کشور نبود! سپس در سال ۲۰۰۱ آلیانز، موفق شد؛ شرکت بیمه اسلواکی که یک شرکت دولتی بود را، خریداری نماید. این شرکت در آن زمان، گرفتار سوءمدیریت سیاسی بود، ولی با این حال، در حدود ۵۰٪ درصد از بازار بیمه اسلواکی را در اختیار داشت. در حال حاضر آلیانز، در کشور اسلواکی در حال رقابت با شرکت‌هایی مثل آکسا و آرگون می‌باشد. پس از ادغام دو شرکت آلیانز و شرکت بیمه اسلواکی،آلیانز توانست بخش اعظم بازار بیمه این کشور را در اختیار بگیرد.

 

بریتانیا

آلیانز مالک شرکت بیمه بریتانیایی، بنام شرکت کورن‌هیل می‌باشد، که پس از خریداری کلیه سهام آن، هر دو شرکت با هم ادغام شدند و پس از آن، شرکت تازه تأسیس، به شرکت بیمه آلیانز کورن‌هیل تغییر نام داد. سپس در تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۰۷ نام آن به شرکت بیمه آلیانز تغییر یافت. آلیانز قبلاً مالک کلین‌ورت بنسون بود، زمانی که درسدنر بانک را خریداری نمود، این شرکت را، که از شرکت‌های تابعه این بانک بود، نیز به دست آورد. بعدها آن را با «درسدنر بانک» ادغام کرد و شرکت سرمایه‌گذاری درسدنر کلین‌ورت را تأسیس نمود.

 

ایالات متحده

فعالیت‌های شرکت آلیانزبه صورت فزاینده‌ای، در حال رشد در بازارهای بیمه ایالات متحده آمریکا، می‌باشد. شرکت‌های تابعه آلیانز، که در ایالات متحده فعالیت می‌نمایند؛ عبارتنداز: شرکت بیمه آلیانز آمریکای شمالی، شرکت آلیانز جهانی و شرکت فایرمنز فاند. شرکت بیمه آلیانز آمریکای شمالی نزدیک به ۲۰۰۰ کارمند را در استخدام خود دارد.
بازوی سرمایه‌گذاری آلیانز، در ایالات متحده؛ آجی‌آی (یا سرمایه‌گذاران جهانی آلیانز) است. این شرکت، مالک شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری پسیفیک می‌باشد، که معمولاً به نام پیمکو شناخته می‌شود.
پیمکو نیز، از دو بخش بنام آرسی‌ام که در مدیریت سرمایه اشتغال دارد و ان‌اف‌جی که مجمع حقوقی صاحبان سهام این شرکت می‌باشد، تشکیل شده‌است.

 

حمایت های مالی

 

فوتبال

آلیانز، مالک ورزشگاه آلیانز آرنا است، که یک استادیوم فوتبال در شمال شهر مونیخ، آلمان می‌باشد. دو تیم فوتبال حرفه‌ای شهر مونیخ، یعنی بایرن مونیخ و مونیخ ۱۸۶۰، از شروع فصل ۲۰۰۵–۲۰۰۶ بازی‌های خانگی خود را، در آلیانز آرنا انجام می‌دهند. قبل از تأسیس این استادیوم، بایرن مونیخ از سال ۱۹۷۲ و مونیخ ۱۸۶۰ از سال ۱۹۹۰ بازی‌های خانگی خود را در استادیوم المپیک مونیخ انجام می‌دادند.

 

اتوموبیلرانی

آلیانز از سال ۲۰۰۰ به عنوان اسپانسر و سرمایه‌گذار، وارد مسابقات فرمول یک شد. ابتدا به عنوان یک اسپانسر برای تیم؛ ای‌تی‌اندتی ویلیامز اف۱ و از سال ۲۰۱۱ به عنوان اسپانسر تیم مرسدس جی‌پی پتروناس در این مسابقات حضور دارد.

 

 

 

منبع
ویکی پدیا

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.