مدیریت محتوی وردپرس

آموزش انتقال وبسایت از لوکال هاست به هاست سی پنل

معرفی، بررسی و آموزش سیستم مدیریت محتوی وردپرس

blank

طراحان وب اغلب سایت خود را در فضای سیستم خود یعنی در لوکال هاست طراحی می کنند و تنظیمات لازم را نهایی می کنند و پس از آن اقدام به بارگزاری سایت در هاست اصلی می نمایند. آن ها طراحی اولیه خود را در با نرم افزارهایی مانند Xampp ،Wamp و Lamp انجام می دهند. چرا که این برنامه ها فضای هاست و پایگاه داده را به تمامی در رایانه شبیه سازی می کنند. طراحان وبسایت های وردپرسی با پایان یافتن کارشان در محیط لوکال هاست آماده می شوند برای انتقال وبسایت به محیط هاست اصلی و این کار دارای پیچیدگی های خاصی است و مستلزم دقت فراوان و دانش کافی در این زمینه است.

در این آموزش انتقال وبسایت از وبسایت فیبز برای شما شیوه ی انتقال وبسایت وردپرسی در محیط لوکال هاست Xampp را به هاست CPanel کاملا توضیح خواهیم داد. لازم به ذکر است هاست های مختلفی موجود است مانند دایرکت ادمین، سی پنل و سایر کنترل پنل های دیگر، اما روش کار انتقال وبسایت تقریبا مشابه همین روندی است که در ادامه خواهید دید.

اقدامات لازم برای انتقال سایت از لوکال هاست زمپ به هاست سی پنل

بسیار خب ! فرض می کنیم که تنظیمات سایت شما در محیط لوکال هاست به پایان رسیده است و موقع آن رسیده که به هاست اصلی کوچ کنید و فعالیت خود را در دنیای واقعی مجازی شروع کنید . برای این منظور یک رشته از فعالیت ها وجود دارد که باید به ترتیب و با دقت فراوان یک به یک انجام شوند. ما این آموزش انتقال وبسایت را در قالب انجام یک پروژه ی کاملا واقعی که برای یکی از مشتریانمان انجام دادیم برای شما عزیزان آموزش می دهیم. در ادامه تمامی مراحل را ابتدا لیست می کنیم و پس از آن اقدام به پیاده سازی هر یک از مراحل با توضیحات کامل برای شما خواهیم کرد.

مراحل انتقال وبسایت از لوکال هاست به هاست سی پنل :

  1. گرفتن خروجی یا فایل پشتیبان از فایل های موجود در پوشه ی زمپ لوکال هاست
  2. آپلود فایل های گرفته شده از زمپ لوکال هاست در مسیر File Manager سی پنل
  3. گرفتن خروجی یا فایل پشتیبان از پایگاه داده لوکال هاست در  PhpMyAdmin
  4. ایجاد پایگاه داده ی جدید در MySQL هاست سی پنل
  5. بارگذاری فایلی که از پایگاه داده لوکال هاست خروجی گرفتیم در هاست سی پنل
  6. متصل کردن فایل خروجی پایگاه داده لوکال هاست به فایل های وردپرس با ویرایش فایل wp-config.php در هاست
  7. مرحله ی آخر مرحله اصلاح آدرس ساید در پایگاه داده هاست اصلی می باشد.

بسیار خب کلیت کار را در مراحل بالا مشاهده نمودید . حال می رویم که به صورت عملی هر یک از مراحل را به شما عزیزان آموزش دهیم . در ادامه با ما باشید .

۱- گرفتن خروجی یا فایل پشتیبان از فایل های موجود در پوشه ی زمپ لوکال هاست

در ابتدا می بایست یک فایل خروجی از تمام فایل های موجود در پوشه ی اصلی که وردپرس را در آن نصب کرده اید ایجاد نمایید جهت اطلاع لازم است بدانید این پوشه در فایلی که برای زمپ ایجاد شده است و در آدرس  xampp\htdocs  قرار دارد . به این آدرس مراجعه نمایید و از فایل پروژه خودتان مطابق تصویر یک فایل ZIP تهیه نمایید.

 

 

انتقال وبسایت 1

 

 

با وارد شدن به پوشه ای که فایل های سایت شما در آن است ، می بایست تمام فایل ها را انتخاب نموده و با راست کلیک روی آنها به این مسیر Send to > Compressed بروید و بسته به حجم فایل ها مدتی منتظر بمانید تا فایل ZIP برایتان ایجاد شود . با آماده شدن فایل باید به مرحله دوم برویم و اقدامات لازم را صورت دهیم.

۲. آپلود فایل های گرفته شده از زمپ لوکال هاست در مسیر File Manager سی پنل

در این مرحله می بایست فایل زیپی را که در مرحله اول به عنوان خروجی یا همان بک آپ تهیه کردید را در فایل منیجر هاست بارگذاری نماییم . برای این منظور وارد سی پنل شوید و گزینه فایل منیجر را انتخاب نمایید و پس از آن در این صفحه پوشه ی روی پوشه public_html  کلیک کنید . در این پوشه مطابق عکس گزینه ی آپلود را از بالای صفحه انتخاب کنید و اقدام به بارگذاری یا آپلود فایل خود در این پوشه نمایید .

 

 

انتقال وبسایت 2

 

 

نکته قابل توجه  : با توجه به سرعت اینترنت شما ممکن است این کار مقداری طول بکشد که می بایست منتظر بمانید . در صورتی که اینترنت شما قطع و وصل شود یا مودم شما ریست شود بارگذاری ادامه خواهید یافت فقط ممکن است شروع مجدد آن طول بکشد پس صبر داشته باشید . اما چنانچه نوار پیشرفت آپلود به رنگ قرمز در آمد باید مجددا فایل را بارگذاری نمایید.

با پایان یافتن آپلود فایل در پوشه روت اصلی یا همان public_html  مرحله ی بعدی این است که فایل ZIP را انتخاب کنید و با کلیک راست بر روی آن گزینه ی Extract را انتخاب نمایید تا فایل از حالت فشرده خارج شود . با اتمام فشرده سازی به مرحله ی سوم کار می رویم. با ما همراه باشید.

۳- گرفتن خروجی یا فایل پشتیبان از پایگاه داده لوکال هاست در PhpMyAdmin

بسیار خب ! حال همانطور که فایل های وردپرس را به هاست اصلی منتقل کردید ، نیاز داریم فایل های پایگاه داده را نیز به هاست منتقل نمایید . به این منظوره مطابق تصویر زیر به PhpMyAdmin لوکال هاست می رویم و در آنجا از سمت راست و از لیست ، روی نام پایگاه داده ی خود کلیک کنید . مطابق تصویر از منوی بالای جداول پایگاه داده گزینه ی Export  بزنید. از منوی باز شده بدون انجام کار دیگری گزینه Go را بزنید و منتظر بمانید تا فایل اب پسوند sql از لوکال هاست دانلود شود .

 

 

انتقال وبسایت 3

 

 

نکته قابل توجه : در این مرحله و برای وارد شدن به phpmyadmin چناچه از شما نام کاربری و پسورد مطالبه شد ، در فیلد نام کاربری root را نوشته و فیلد رمز را خالی بگذارید.

خب ! اکنون هم فایل های وردپرس و هم فایل های پایگاه داده را با موفقیت در هاست خود بارگزاری کردید و در حال حاضر نیاز دارید که این فایل ها را در هاست به هم ربط دهید . برای این منظور به مرحله چهارم می رویم .

۴- ایجاد پایگاه داده ی جدید در MySQL هاست سی پنل

برای ایجاد یک پایگاه داده ی جدید در هاست می بایست در سی پنل خود به بخش Database بروید و گزینه ی   MySQLdatabase wizard  تا مطابق تصویر زیر به صفحه ی ایجاد پایگاه داده در سی پنل منتقل شوید. در فیلد اول می بایست یک نام برای پایگاه داده ی خود انتخاب نمایید و بعد از نوشتن نام روی دکمه آبی Next step کلیک نمایید. با بازشدن صفحه ی جدید باید یک عنوان کاربری برای پایگاه داده بنویسید که ما در این جا عبارت User را استفاده کردیم. پس از آن یک پسورد انتخاب نمایید و برای این کار در این قسمت گزینه ای به نام Password Generator وجود دارد که می تواند برای شما یک پسورد قوی در فیلد های پسورد قرار دهد.

بعد از ساخت پسورد حتما حتما آن را کپی کنید و در یک فایل TXT یا هر فایل دیگری سیو کنید چرا که برای مراحل بعد بشدت نیازمند آن هستید . بعد از تعریف پسورد روی گزینه ی Create password کلیک کنید تا به صفحه بعدی منتقل شوید و در اینجا تیک تمام گزینه ها را زده و روی Next step کلیک کنید . در صفحه نهایی همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید  پایگاه داده ایجاد شده است و نام پایگاه و نام کاربری برای شما در یک نوار سبز رنگ نمایش داده شده است. این صفحه را نبندید و برای استفاده در مراحل بعدی نگه دارید یا اینکه نام و نام کاربری پایگاه داده را ذخیره کنید همانند پسورد پایگاه داده که پیش از این ذخیره کردید.

 

 

انتقال وبسایت 4

 

۵- بارگذاری فایلی که از پایگاه داده لوکال هاست خروجی گرفتیم !

اکنون که پایگاه داده را ایجاد نمودیم می بایست فایل sql  که در مرحله ۳ از پایگاه داده لوکال هاست تهیه کردیم را در پایگاه داده هاستتان آپلود کنید که در اینجا در مورد آن صحبت خواهیم کرد . برای این منظور به سی پنل رفته و از قسمت  Database  ، phpmyadmin را انتخاب نمایید تا به صفحه پایگاه داده ی هاست خود منتقل شوید .

در این صفحه مطابق تصویر روی نام پایگاه داده ای که در مرحله قبل ایجاد کردیم کلیک کنید و از منوی سمت راست در بالای صفحه گزینه ی import را کلیک نمایید . در صفحه ی باز شده از قسمت choose file  را انتخاب کنید و فایل sql را برای بارگذاری انتخاب نمایید . همانطور که در قسمت پایین تصویر نیز مشخص است فایل در حال آپلود است پس منتظر بمانید تا آپلود تکمیل شود. با پایان یافتن آپلود مطابق تصویر کار ما در این مرحله به پایان رسیده و به سراغ برقراری ارتباطات در مراحل بعدی می رویم.

 

 

انتقال وبسایت 5

 

 

نکته قابل توجه  : دقت داشته باشید که در هنگام آپلود زمپ خود را غیرفعال نمایید.

۶. متصل کردن فایل خروجی لوکال هاست به فایل های وردپرس با ویرایش فایل wp-config.php

در این مرحله باید ارتباط بین پایگاه داده و وردپرس هاست را بوسیله ویرایش فایل  wp-config.php ایجاد کنید . اینجا به اطلاعاتی که در مرحله ۴ از پایگاه داده سیو کردید نیازمندید . خب برای شروع کار می بایست به پوشه public_html  بروید و در آنجا فایل  wp-config.php پیدا کنید . با انتخاب این فایل و راست کلیک رو آن و انتخاب گزینه ی Edite مطابق تصویر زیر به صفحه  ویرایش فایل منتقل می شوید و در این بخش می بایست اطلاعات پایگاه داده را در قسمت هایی که در تصویر مشخص کرده ایم جایگذاری نمایید. در ادامه این گزینه ها را توضیح خواهیم داد.

 

 

انتقال وبسایت 6

 

 

 DB_NAME : در مقابل این بخش نام پایگاه داده ای را که در در مرحله ۴ روی هاست ایجاد کردید ، وارد کنید.

 DB_USER : در مقابل این بخش باید نام کاربری پایگاه داده روی هاست را وارد کنید.

DB_PASSWORD :  در این بخش نیز می بایست رمز پایگاه داده ای که قبلا سیو کردید را وارد نمایید.

پس وارد کردن اطلاعات در فایل  wp-config.php  گزینه آبی رنگ Save change کلیک کنید تا اطلاعات ذخیره شود . حال نوبت به مرحله ی آخر می رسد . با ما همراه باشید. ..

۷- مرحله ی آخر مرحله اصلاح آدرس سایت در پایگاه داده هاست اصلی می باشد

بعد از پایان یافتن ۶ مرحله بالا اگر آدرس سایت درست بود و توانستید به پنل کاربری سایت وارد شوید و هیچ مشکلی نبود ، کار انتقال وبسایت از لوکال هاست زمپ به هاست سی پنل تمام شده و می توانید سایت را به کار گیری نمایید. در غیر اینصورت می بایست آدرس دامنه سایت را در قسمت  phpmyadmin اصلاح نمایید .

اصلاح آدرس دامنه سایت را در قسمتphpMyAdmin  

با مراجعه به این بخش باید روی نام پایگاه داده خودتان کلیک نمایید تا فایل های موجود در سمت راست برایتان به نمایش درآید و از میان آن ها روی فایل wp-options کلیک کنید تا جداول برایتان در سمت راست به نمایش درآید و از منوی بالای جداول گزینه ی SQL را انتخاب نمایید . حال از لیست های این قسمت می بایست دو عنوان siteurl  و home  پیدا کنید . مطابق تصویر روی گزینه ی Edite کنار هر یک از این ها کلیک کنید و بجای آدرس دامنه که مربوط به لوکال هاست است ، آدرس دامنه خود را برای هر کدام وارد نمایید و در پایین این قسمت گزینه ی Go را بزنید. با انجام این تغییر ، کار ما به پایان خود رسیده است.

 

 

انتقال وبسایت 7

 

 

بروزرسانی لینک های داخلی وردپرس

بعد از اینکه ۷ مرحله بالا به پایان رسید می بایست لینک های داخلی سایتتان را هم بر اساس دامنه جدید تنظیم نمایید و برای این کار از قسمت phpmyadmin روی اسم دامنه کلیک کنید و در سمت راست بالای جداول گزینه ی SQL را بزنید . حال در این قسمت کد زیر را وارد نمایید و روی گزینه ی Go کلیک کنید تا کار انتقال وبسایت هم به درستی انجام شده باشد.

; ( ‘ /UPDATE wp_posts SET post_content = REPLACE (post_content, ‘localhost/fabes/’, ‘www.yourlivesite.com

 

نکته بسیار مهم :

اگر شما همراهان گرامی سایت وردپرسی خود را از یک هاست به هاست دیگر جابجا کردید ، مراحل مشابه مراحل بالا خواهد بود فقط برای بروزرسانی آدرس های داخلی بجای کد بالا از ک ذیل استفاده نمایید :

; ( ‘ /UPDATE wp_posts SET post_content = REPLACE (post_content, ‘old-domain.com’, ‘new-domain.com

دوستان و همراهان گرامی
بسیار خوشحالیم با یک آموزش دیگر از تیم وردپرس سایت فیبز با شما عزیزان همراه بودیم . امیدواریم بهره ی کافی رو از مباحث عنوان شده برده باشید . سوالات ، نظرات و پیشنهادات خودتان را در قسمت دیدگاه های همین صفحه برای ما ارسال فرمایید و ما را در بالا بردن کیفیت این آموزش های کوتاه و کاربردی یاری بفرماید.

 

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *