توانمندی مدیریتی

آیین سخنرانی (مصاحبه چیست؟)

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

کسانی که در زندگی خود روابط اجتماعی خوبی دارند همیشه از استفاده کردن فرصت های اجتماعی خود بهره بیشتری می برند و کماکان زندگی را لذت بخش تر برای خود می بینند. این اتفاق بیشتر به دلیل رفاه اقتصادی در زندگی نیست اگرچه تاثیر بسزایی دارد اما روابط اجتماعی قوی نقش بزرگی را در موفقیت های اجتماعیشان ایفا خواهد کرد. اما تقویت این توانایی از کجا شروع خواهد شد و چگونه باید آن را فرا گرفت ! ابتدای کار بگذارید که این را به شما بگویم “روابط اجتماعی قوی یک هنر ذاتی نیست، یک مهارت اکتسابی” است. پس همه چی به شما بستگی دارد. این پست را در فیبز به صورت زنجیر وار در قالب آیین سخنرانی ادامه خواهیم داد که دارای بخش های مختلفی خواهد بود.

 

مصاحبه چیست؟

ابتدا مباحث توانمندی اجتماعی آیین سخنرانی را با مصاحبه شروع خواهیم کرد اگر به طور کامل بخواهیم مصاحبه را تعریف بکنیم باید گفت که:
مصاحبه  فرآیندی است که به شما اجازه می‌دهد تا اطلاعات مورد نیاز خود را به طور مستقیم از پاسخ دهندگان دریافت کنید.

از آنجایی که مصاحبه‌ها به مردم وابسته هستند، ایجاد تورش نیز محتمل می‌باشد. برخی مصاحبه شوندگان بر مبنای نگرش خود به پاسخ دهندگان به سوالات پاسخ می‌دهند. عوامل ایجاد تورش در مصاحبه می‌تواند متفاوت باشد: ویژگی‌های جمعیت شناسی مصاحبه شونده: سن، تحصیلات، وضعیت اقتصادی-اجتماعی، قومیت، مذهب، جنسیت.

جنبه‌های روانشناختی: (ادراک، نگرش، انتظار و انگیزه) و رفتار (خطاهای پرسیدن سوالات، کاوش، انگیزش و ثبت پاسخ‌ها). مصاحبه شونده بر اطلاعاتی که در مصاحبه گردآوری می‌شود، تاثیر می‌گذارد. بسته به درجه گرمی یا رسمی بودن مصاحبه، پاسخ‌های دریافتی می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین مهم است که تعیین کنید که چه فرمی از مصاحبه برای کدام مصاحبه شونده از کارایی بیشتری برخوردار است.

 

اما مدیران در سازمان های خود برای اینکه مصاحبه تاثیر گذاری را پیش ببرند باید به نکات زیر توجه بکنند:

زمینه: شامل شرایط کلی مصاحبه مثل محل برگزاری، ترتیبات فیزیکی، افراد حاضر و غایب، دمای هوا و زمان مصاحبه.

محتوا: موضوعی که در مصاحبه در مورد آن بحث می‌شود.

ساختار: شامل الگوهایی که در مصاحبه از آن پیروی می‌شود مثل ترتیب سوالات و شیوه پاسخگویی.

افشا سازی: میزان تمایل طرفین مصاحبه برای به نمایش خود واقعی‌شان.

بازخورد: سیگنال‌های زبانی و غیر زبانی که در حین مصاحبه پدید می‌آید مثل لبخند، حرکات ابرو و… . بعضی از این سیگنال‌ها احساسات طرفین مصاحبه را به نمایش می‌گذارند. احساساتی نظیر اعتماد و عدم اعتماد، فهم یا عدم فهم، علاقه مندی، ترس و… .

همکاری: میزان تمایل طرفین مصاحبه برای کاهش جنبه‌های رقابتی مصاحبه و همکاری برای دستیابی به منافع مشترک.

تضاد: پتانسیل یا ایجاد کشمکش بین طرفین مصاحبه به علت وجود نیازها، تمایلات یا تقاضاهای ناسازگار با یکدیگر.

اعتماد: اطمینان به خوب، ارزشمند، قابل باور، اخلاقی و قابل اعتماد بودن رفتار طرف مقابل.

 

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.