مهارت های ارتباطی

اخلال‎گران گفتگو را بشناسید!(بخش دوم)

مروری بر هنر گفت‏‎وگو از دبرا فاین

blank
۵- راهزن‎ها

مراقب راهزن‎ها باشید! این دسته از تبهکاران به هر شکل و شمایلی درمی‎آیند. گاهی وقت‎ها به نظر می‎رسد که این اخلال‎گران در کودکی نتوانسته‎اند یک جمله را بدون این که کسی آن را قطع کند، به پایان برسانند و حالا دارند از اجتماع انتقام می‎گیرند. درست حدس زدید راهزن‎ها همان کسانی هستند که وسط حرف دیگران می‌پرند.

راهزن‎ها معمولا دارای انگیزه‎ی بالا، ناشکیبایی و عزم راسخ برای بیان مطالب خود هستند. آن‌ها حرف دیگران را درست در میانه‌ی آن قطع می‎کنند. چون فکر می‎کنند خودشان می‎دانند که فرد مقابل چه می‎خواهد بگوید و نمی‎خواهند وقت‎شان تلف شود. یا این که فکر می‌کنند طرف مقابل دارد اشتباه می‎کند و عجله دارند به او بفهمانند که فکرش اشتباه است. پریدن وسط حرف دیگران تنها در صورتی جایز است که در حال مصاحبت با فردی انحصارطلب باشید. راهکار خاصی برای مقابله با این افراد وجود ندارد. فقط باید بکوشید خودتان مرتکب چنین اشتباهی نشوید.

۶- جرزن‎ها

جرزن‎ها افرادی هستند که با نقض قوانین، بازی گفت‎وگو را خراب می‎کنند. چنین افرادی مثل یک شعبده‎باز ماهر، پرسش‎های توضیحی را با یک جواب کوتاه و ایهام‎دار پاسخ می‎دهند. مثلا وقتی از آن‎ها بپرسید: این آخر هفته چه‎کارهایی کردی؟ پاسخ می‎دهد:هیچ. در حالی که جواب این سوال می‎توانست آغازگر یک گفت‎وگوی نسبتا طولانی باشد. اما او به جای این کار، خوراک کافی به گفت‎وگو نمی‎رساند و آن را در نطفه خفه می‎کند.
یک مثال رایج در این باره این است که وقتی کسی به ما می‎گوید: دوستت دارم، در جواب می‏گوییم: من هم همینطور. یا مثلا بعد از آن که کسی می‎گوید، در این مدت که باهم بودیم، به من خیلی خوش گذشت. در جواب تنها به سردی می‎شنود:هم‎چنین. این پاسخ پیش‎پاافتاده باعث می‎شود کسی که اول احساسات خود را آشکار کرده است، از گفته‏اش پشیمان شود.

این اخلال‎گران ممکن است واقعا بلد نباشند که سوال‏های تشریحی شما را کامل جواب بدهند. بنابراین تنها راه این است که خودتان به آن‎ها کمک کنید. بهتر است شما اطلاعاتی درباره‎ی خودتان در اختیار او قرار دهید تا با شما احساس نزدیکی کند. اما گهگاهی توپ کلام را به دست او بدهید. چیزهایی بگویید تا او هم در گفت‎وگو شرکت کند. با این کارهم گفت‏‎وگو رو به زوال نمی‎رود، هم شما به یک انحصارطلب تبدیل نمی‎شوید.

۷- عقل کل‎ها

این دسته از مجرمان بدجنس با تکبر و خودنمایی خود، جان همه را می‎گیرند. آن‎ها همه چیز را می‎دانند و آن را به رخ همه می‎کشند. می‎دانند که بازار بورس قرار است رکود داشته باشد یا نرخی صعودی را پیش بگیرد. آن‎ها می‎دانند در دنیای سیاست چه خبر است. یا زمستان سختی در پیش است و از این قبیل دانسته‏‌ها. معلومات آن‌‏ها نهایتی ندارد. از آنجا که می‎دانند حق با آن‎هاست؛ لزومی نمی‎بینند از کسی چیزی بپرسند. آن‏ها بدون احساس پشیمانی، به دیگران بی‌اعتنایی می‎کنند. این دسته افراد می‎توانند در عرض چند ثانیه جمعی را به سکوت بکشند. چرا که هیچ‎کس دلش نمی‏خواهد مضحکه‎ی دست این افراد همه‏‌چیزدان شود.
برای این که در دام این افراد نیفتید، زمانی که نظرتان را در جمع مطرح می‎کنید، اعلام کنید که شما فقط نظر شخصی خود را طبق تجربیات‎تان بیان می‎کنید.

۸- موعظه‎گرها

این اخلال‎گران را می‎توان از انواع و اقسام راه‎حل‎هایی که برای مشکلات دیگران می‎دهند، شناخت. او هم کارشناس مسائل خانواده است، هم متخصص کامپیوتر، هم معلم اخلاق. مشکلی وجود ندارد که او برایش راه‌حلی نداشته باشد. حتی اگر شما از او راه‎حلی نخواسته باشید. او با سخاوت تمام و بدون هیچ چشم‎داشتی، نصیحت‌های پیش‌پاافتاده ارائه می‎کند. او به راحتی یک گفت‎وگو را با دخالت خود ضایع می‎کند. موعظه‎گرها اگر در مسائل عمیق‌تر شوند و به جای دادن راه‎حل‎های ساده‌لوحانه، از افراد پشتیبانی کنند، می‌توانند بسیار موثرتر عمل کنند.
پزشکان بیش از همه به پند دادن و توصیه کردن معروفند. آن‎ها معمولا حرف بیماران را قطع می‎کنند و قبل از آن‎ که مریض فرصت کند همه‎ی حرف‎هایش را بزند، مشکلش را به او می‎گوید. درحالی که اگر پزشک حرف بیمار را تمام و کمال گوش دهد، دیدار آن‎ها بسیار موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.

گفت‎وگویی خالی از جرایم

شما با اخلال‎گران گفت‎وگو آشنا شدید. بهتر است در گفت‎وگوها مواظب این افراد باشید. اما امکان این هم هست که خود شما نیز یکی از اخلال‌گران باشید و گفت‎وگویی را ضایع کنید. حتی اگر خودتان راه مستقیم بروید، باز هم ممکن است بی آن که خود متوجه شده باشید ناگهان خود را در حال همدستی با فردی که در حال نابودسازی گفت‎وگو است، بیابید.گاهی تنها راهی که برایتان می‌ماند این است که با بیان جملات محترمانه سریعا خود را از گفت‎وگو کنار بکشید.

مثلا می‎توانید بگویید: اگر اجازه بدهید موضوع دیگری برای بحث بیان کنیم یا باید بروم و به باقی مهمان‎ها سلامی بکنم. اما یادتان باشد واقعا کاری که می‎گویید را انجام دهید. اگر این کار را انجام ندهید، باید بدانید که این خطر وجود دارد که طرف مقابل شما فکر کند به او توهین کرده‎اید. در نهایت باید به شما یادآوری کنیم مراقب باشید که خودتان به یکی از این اخلال‎گران گفت‎وگو تبدیل نشوید.

 

اخلال‎گران گفت ‎وگو را بشناسید!(بخش اول)

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *