توانمندی مدیریتی

از برنامه work out در جنرال الکتریک چه میدانید؟

مروری بر آیین پیروزی جک ولش مدیر عامل اسبق جنرال الکتریک

blank

افراد در هر سطح و در هر شرکت و سازمانی دوست دارند که حق اظهار نظر داشته باشند برای حل این مسئله برنامه work out را بوجود آوردیم، این برنامه رویدادی دو یا سه روزه بود که در سالن‌های جنرال الکتریک در سراسر جهان برگزار می‌شد. گروه‌های سی الی صد نفره از کارکنان به همراه یک مجری از خارج سازمان دور هم جمع می‌شوند تا درباره‌ی روش‌های بهتر انجام کار و حذف قسمت‌هایی از تشریفات اداری و موانعی که سد راه‌شان است تبادل نظر کنند.

رئیس در آغاز هر جلسه حاضر می‌شد و روال جلسات را تعیین می‌کرد. او همچنین متعهد بود دو کار انجام دهد: به سه چهارم توصیه‌هایی که از جلسات حاصل می‌شد همان‌جا پاسخ بله یا خیر بدهد و درباره‌ی یک‌چهارم باقیمانده، ظرف سی روز تصمیم بگیرد. سپس تا پایان جلسه محل را ترک می‌کرد تا مانع از انجام بحث آزاد نشود، و فقط پایان جلسه بازمی‌گشت تا به تعهدش عمل کند. در مدت چندسال، ده‌ها هزار از این جلسات برگزار شد تا این که به یکی از شیوه‌های کار معمول در شرکت تبدیل شد. این جلسات دیگر رویدادهای بزرگ شرکت نیستند بلکه به بخشی از روش حل مسائل در جنرال الکتریک تبدیل شده‌اند.

جلسات work out به رشد انفجاری بهره‌وری منجر شد. کارکنان یک کارخانه‌ی یخچال‌سازی در لوییز ویل کنتاکی درباره‌ی سیستم رنگ‌پاشی بهتر و سریع‌تر بحث می‌کردند، در روتلند کارکنان یک کارخانه‌ی موتور جت توصیه‌هایی درباره‌ی کاهش سیکل زمانی پره‌ها داشتند، در مجموعه تولید کارت اعتباری در سین سیناتی ایده‌هایی درباره‌ی بالا بردن کارایی سیستم صورت حساب مطرح شد.

ایده‌های بعضی افراد بهتر از دیگران است، بعضی‌ها باهوش‌تر، باتجربه‌تر یا خلاق‌تر هستند، اما باید نظرات همه را شنید و به آن‌ها احترام گذاشت. برنامه work out همه‌ی مغزها را وارد بازی کرد.

کارگر میانسالی که در بخش لوازم خانگی کار می‌کرد در یکی از جلسات work out به من گفت:« بیست و پنج سال تمام شما برای کاری که دست‌هایم انجام می‌دادند به من حقوق دادید،  در حالی که می‌توانستید مغزم را هم مجانی در اختیار داشته باشید.» و حالا هزاران نفر این گفته را می‌شنوند. در نهایت، به کمک برنامه work out به هر دوی آن‌ها رسیدیم. در واقع به اعتقاد من در مدتی که در جنرال الکتریک بودم برنامه work out مسبب یکی از عمیق‌ترین تغییرات شد. برای اکثریت کارکنان، تصور « دانای کل » بودن رئیس از بین رفت.

بوروکراسی بزرگی مانند جنرال الکتریک برای شکستن یخ و تشویق افراد به بیان نظرات‌شان به برنامه‌ای سیستماتیک مانند work out  نیاز داشت اما آن روش تنها راه اطمینان از شنیده شدن صدای تمام اعضای تیم یا شرکت نیست.

روشی را پیدا کنید که برای‌تان مناسب باشد. من نمی‌گویم که نظرات همه را عملی کنید یا خواسته‌ی همه‌ی شکایت‌ها را براورده کنید. قضاوت مدیر در همین مواقع به کار می‌اید. روشن است که ایده‌های بعضی افراد بهتر از دیگران است. بعضی‌ها باهوش‌تر، باتجربه‌تر یا خلاق‌تر هستند. اما باید نظرات همه را شنید و به آن‌ها احترام گذاشت. آن‌ها چنین چیزی را می‌خواهند و شما به آن نیاز دارید.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.