رشد و توسعه فردی

از موارد مهم‌تر از پول در زندگی چه میدانید؟

مروری بر 5 قانون پول که باید بدانید از جیم ران

blank

همه از اهمیت پول در زندگی خبر دارید در واقع هیچ کس نمی‌تواند منکر این حقیقت شود که پول برای هر فردی که در جامعه متمدن زندگی می‌کند مهم است، به خصوص برای کارآفرین‌ها. در ضمن می‌دانید افرادی هستند که شرکت‌هایی را با سرمایه‌ی خیلی خیلی کم تأسیس کرده‌اند و موفق و ثروتمند شده‌اند. آن‌ها چطور این کار را کرده‌اند؟

9 مسئله وجود دارد که از پول مهم‌تر است؛ چیزهایی که مستقیم به موفقیت شما ختم می‌شوند.

  • زمان:

وقت طلاست. البته منظور زمانی است که ذخیره‌اش می‌کنید تا کاری را انجام دهید و ارزشی سودآور به بازار فروش‌تان اضافه کنید، نه آنی که هدرش می‌دهید. وقت چه قدر ارزش دارد؟ اگر درست روی آن سرمایه‌گذاری کنید، خیلی باارزش خواهد بود. زمان خودش یک جور سرمایه است. وقتی که هدر می‌رود، باعث نابودی می‌شود. زمانِ ذخیره‌شده معجزه می‌آفریند. پس روی زمان خودتان سرمایه‌گذاری کنید. به قول استیو جابز: « زمان شما کوتاه است پس آن را صرف زندگی کردن برای خود بگذارید نه دیگران.»

  • نومیدی:

ناامیدی می‌تواند انگیزه‌ای قوی برای شما باشد؛ چون باعث می‌شود خودتان را وادار به انجام کاری کنید. تنها وقتی گرسنه باشید، احتمالا هر شغلی را که باشد، می‌پذیرید. در جایی مشغول به کار خواهید شد، مهم نیست کجا. بیل بایلی، بعد از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان به شیکاگو رفت. به عنوان اولین شغل، سرایداری شب را انتخاب کرد.

شخصی به او گفت: « بیل، چرا سرایدار شب شدی؟» گفت:«به خاطر گشنگی.» شاید اولین شغل او سرایداری شبانه بود، ولی توانست جایزه‌ی خوداشتغالی «هوریشیوالجر» را بگیرد و ثروتمند و قدرتمند شود. تنها زمانی شکست می‌خورید که ناامید شوید. تلاش کنید و باز هم تلاش کنید. اگر باز هم به هدف نرسیدید بیشتر تلاش کنید. چیزی به اسم شکست وجود ندارد. توماس ادیسون می‌گوید: «من شکست نخورده‌ام، فقط 10 هزار روش پیدا کرده‌ام که درست عمل نمی‌کند.» پس وقتی به چیزی که می‌خواهید نمی‌رسید یعنی چیزهایی را یاد می‌گیرید و دوباره تلاش می‌کنید و ناامید نمی‌شوید تا سرانجام به آن چه که می‌خواهید می‌رسید.

  • عزم جزم:

شخصی به اسم لیدیا که اولین سرمایه‌گذاری‌اش در شرکت جدیدش ناامیدکننده بود و کودکانی داشت که تأمین مخارج‌شان بر عهده‌ی او بود. بنابراین در چیزی که به آن اعتقاد داشت یک دلار سرمایه‌گذاری کرد. آن یک دلار را صرف تهیه‌ی چند بن خرید از یک خرده‌فروشی کرد. بعد، توانست پولی جمع کند تا آن محصول را به صورت عمده بخرد و به مشتری، مجددا توزیع کند.

دفعه‌ی اول، لیدیا با خودش می‌گفت: « من باید یک مشتری پیدا کنم.» که همان نومیدی بود. ولی دفعه‌ی دوم به خودش گفت: « من یک مشتری پیدا خواهم کرد.» این گفته، نشانه‌ی عزم و جزم است و همین‌طور هم شد و توانست مشتری پیدا کند. لئوناردو داوینچی می‌گوید: «دشواری‌ها نمی‌توانند مرا شکست دهند. هر مشکلی در برابر اراده‌ی بی‌چون و چرای من تسلیم می‌شود.» عزم جزم این است که با خودتان بگویید من خواهم توانست.

  • شجاعت:

اگر کمی زرنگ باشید و از هوش مالی بالاتری برخوردار باشید، تلاش می‌کنید تا ستون دارایی مستحکمی بنا کنید تا در طوفان‌های زندگی به زمین نخورید. آن وقت می‌توانید به پشتوانه این ستون دارایی شجاعت در کسب‌وکار داشته باشید و کارهای بزرگ‌تری انجام دهید چون با شجاعت می‌توان هر کاری کرد. اگر شما فقط یک دلار و یک عالمه شجاعت داشته باشید، باید بدانید آینده‌ی خوبی در انتظار شماست. چون انسان‌ها می‌توانند خارق‌العاده‌ترین کارها را بی‌توجه به آن چه در جریان است، انجام دهند.

  • جاه‌طلبی:

لیدیا توانست با شجاعت، سه یا چهار فروش دیگر هم داشته باشد و در ادامه ی مسیر، جاه‌طلبی به سراغش آمد. با خودش گفت اگر من توانسته‌ام سه فروش داشته باشم، پس می‌توانم سی و سه فروش دیگر هم به دست آورم. اگر سی و سه فروش به دست بیاورم، آن وقت صد و سه فروش هم ممکن خواهد بود.

  • باور:

در این مرحله لیدیا متوجه شد محصول و شرکت خوبی دارد. کم کم خودش را باور کرد. منظورمان همان لیدیایی است که مادری مجرد بود، دو کودک داشت و بیکار هم بود. «خدای من، دارم خوب جلو می‌روم.» عزت‌نفس او شروع کرد به بیدارشدن.

باورهای هر انسان به او می‌گویند که او چگونه انسانی است. هنری فورد می‌گوید: «اگر فکر می‌کنید، می‌توانید پس می‌توانید و اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید، پس نمی‌توانید.» این باور شما است که از شما انسانی قوی و توانمند و یا انسانی ضعیف و ناتوان می‌سازد. باور، سرمایه‌ای است که هیچ چیز جایگزینش نمی‌شود. پول نمی‌تواند به گردپایش هم برسد. اگر میلیون‌ها دلار پول داشته باشید، ولی خودتان را باور نداشته باشید، چه می‌شود؟ فقیر خواهید شد، ثروتی به دست نخواهید آورد.

  • نبوغ:

دلیل میلیونر شدن لیدیا چیزی نبود جز نبوغش. او توانست مغزش را به کار بیندازد. شاید شما تا همین امروز فقط از یک‌دهم توانم مغزتان استفاده کرده باشید. اگر از بقیه‌ی ظرفیت‌های مغزی‌تان استفاده کنید، چه می‌شود؟ باورتان نمی‌شود که چه اتفاقاتی خواهد افتاد. انسان‌ها می‌توانند شگفت‌انگیزترین کارها را انجام دهند. ارزش نبوغ چه قدر است؟ فوق‌العاده زیاد. تنها چیزی که احتیاج دارید، یک دلار است و یک عالمه نبوغ.

  • قلب و روح:

جایگزین قلب و روح چیست؟ پول که نیست؛ چون قلب و روح خیلی باارزش‌تر از میلیاردها دلار پول در زندگی است. اگر یک میلیون دلار داشته باشید و قلب و روحی نداشته باشید، چه می‌شود؟ زندگی‌ای نخواهید داشت. کارآیی‌تان صفر خواهد بود. قلب و روح مثل جادویی نادیدنی است که انسان‌ها را به حرکت وامی‌دارد. باعث می‌شود مردم تصمیماتی بگیرند، بر مبنای آن عمل کنند و واکنش نشان دهند.

  • شخصیت:

شما ویژگی‌های شخصیتی زیادی دارید. فقط باید باهوش‌تر شوید و شخصیت‌تان را بهتر کنید. باید ارتقا‌ی شخصیتی‌تان چنان زیاد باشد که هر روز در هر خانه‌ای، هر محلی، پیش هرکسی(چه کودک، چه بزرگسال، چه پیر و چه جوان) با آرامش رفتار کنید. نباید برای‌تان فرقی داشته باشد که چه کسی فقیر است و چه کسی ثروتمند. باید شانس برقراری ارتباط با هرکسی را داشته باشید. با آرامش، کاریزما، پختگی و فروتنی رفتار کنید. بیل بایلی می‌گوید: « شما باید یاد بگیرید، در هر موقعیتی آرامش داشته باشید؛ چه در کافه‌ی کوچکی مشغول نوشیدن قهوه و روزنامه خواندن باشید و چه در یک مهمانی بزرگ در واشنگتن به عنوان مهمان سناتور حضور داشته باشید.»

با داشتن یک دلار پول در زندگی و این لیست، دنیا مال شماست. دنیا به شما تعلق دارد با هر چیزی که بخواهید و هر پیشرفتی که آرزویش را دارید. این سرمایه‌ای است که از هر پولی باارزش‌تر است و می‌تواند آینده و ثروت‌تان را تضمین کند. یادتان باشد این منابع را از دست ندهید.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.