توانمندی مدیریتی

استخدام بر اساس شخصیت یا مهارت ؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

در هنگام استخدام افراد برای کسب و کار شما، فاکتورهای زیادی وجود دارند که باید به آنها توجه کنید. یکی از مهم ترین فاکتورها این است که آیا یک کارمند با فرهنگ و مقررات شرکت شما سازگار است؟ که این بیشتر به خصوصیات شخصیتی آن کارمند بستگی دارد. اما آیا مهارت های عملی یک کارمند برای استخدام مهم تر است ؟

ویس هالیفیلد، صاحب اپراتور یک حق بیمه ۱۰۰ میلیون دلاری استوولکس که در آن ۴۶ کارمند تمام وقت را مدیریت می کند، گفت: هنگامی که شما افرادی دارید که دارای مهارت و شخصیت کاری هستند، شما برنده واقعی هستید. اما همیشه این اتفاق نمی افتد. از طرفی دیگر، هالیفیلد می گوید: صاحبان کسب و کار معمولا مجبور به انتخاب می شوند. بین انتخاب داوطلبی که پیش زمینه خوبی دارد با فردی که با شرایط شرکت بهتر سازگار است.

هالیفیلد در مصاحبه ای با Business News Daily، برای استخدام افراد و آموزش آنها در آینده، مواردی را که برای کسب و کار شما مفید خواهد بود بیان کرد. اگر شما علاقه مند به پیدا کردن برنامه ای مناسب برای استخدام در کسب و کار خود هستید گزینه های زیر را بررسی کنید.

 

۱- مهارت ها باید آموزش داده شوند.

هنگامی که با یک داوطلب شغلی مواجه شدید که شخصیت ایده آل برای کسب و کار شما را دارد اما فاقد پیش زمینه فنی لازم است، هالیفیلد می گوید: این شخص را کنار نگذارید. موفقیت در یک کار، به معنی داشتن همه مهارت ها قبل از شروع آن کار نیست.

صحبت از داشتن مهارتهای کامپیوتری، الکترونیکی و مکانیکی نیست، صحبت از مهارتهای شخصیتی و روابط بین فردی است. شما باید افرادی دوست داشتنی با روابط اجتماعی خوب و مشتاق کمک به دیگران در محل کار خود داشته باشید. زیرا شما نمی توانید به کسی آموزش دهید تا لبخند بزند.

از سوی دیگر، مهارت های فنی را می توان آموزش داد. برای برخی از مشاغل، کارکنان نیاز به پیشینه فنی دارند. اما، به ویژه در شغل های ابتدایی و یا شرکت های در حال رشد، اشتباه است که فقط به کارکنانی که قبل از شروع کار با آن آشنا هستند، نگاه کنید. و مهم نیست کارمند شما چه میزان مهارت دارد، هر کس نیاز به یک دوره آموزشی در یک شرکت جدید دارد. شما باید همیشه به کارمندان خود آموزش بدهید و آنها را در موقعیت های سخت رها نکنید.

 

۲- با گذشت زمان عادت های بد پیدا می شوند.

کارکنانی که در ابتدا نیاز به آموزش کامل دارند، عادت بد فراموش کردن را ندارند. اما در مقابل ممکن است در صورتی که آنها یک کار مشابه را سالها انجام داده باشند، تصور کنند چیزی برای یادگیری بیشتر وجود ندارد و یا تمایل به تلاش برای بدست آوردن راهکارهای جدید و دستیابی به نتایج کارآمدتر نشان ندهند.

هالیفیلد می گوید: هنگامی که کارمندی مدت زمان قابل زیادی در یک سمت قرار داشته باشد، خطر ابتلا به خودشیفتگی را به همراه خواهد داشت. ممکن است آنها نظرات جدید را نپذیرند، انرژی و پشتکار قبل را نداشته باشند و به یک روال تکراری برسند، و من سعی می کنم از آن جلوگیری کنم. در مقابل، کارکنانی که جدید استخدام می شوند، ایده های جدیدی با خود می آورند و تمایل به آموختن مهارت های جدید دارند.

هالیفیلد اضافه می کند: من دوست دارم انرژی زیادی به دست بیاورم. و کارکنان من کسانی هستند که انرژی و شور و شوق را در محل کار بوجود می آورند. شما می توانید چنین افرادی را استخدام کنید و آنها را آموزش دهید تا موفق شوند.

 

۳- شخصیت مناسب یک کارمند باعث رضایت مشتری می شود.

شخصیت مناسب عامل مهمی در یکی از زمینه های اصلی موفقیت کسب و کار یعنی رضایت مشتری است. هالیفیلد متوجه شده است که مشتریانش هنگامی شادتر هستند که خدمات با روی خوش، دوستانه و بصورت حرفه ای به آنها ارائه شوند. یادگیری این مهارت های ساده بسیار سخت تر از یادگیری مهارت های فنی است، اما این می توانند در مورد مشتری ناراضی و مشتری وفادار متفاوت باشد، مخصوصا هنگامی که با سوء تفاهم و دیگر مشکلات مواجه می شوند.

هالیفیلد می گوید: در کسب و کار ما، ارتباطات بین فردی زیادی با مشتریان وجود دارد، شما باید به مشتریان خدمات عالی ارائه دهید. هر زمان که با آنها صحبت می کنید شما واقعا باید آنها را تحت تأثیر قرار دهید، و آنها خودشان بخواهند دوباره به سراغ شما بیایند.

برای کمک به پیدا کردن شخصیت های مناسب در روند استخدام ، شرکت Holifield دو یا سه فرم سنجش مانند آزمون شخصیت DISC را استفاده می کنند. ما می خواهیم بدانیم آنها در مورد خودشان چگونه فکر می کنند و به شما نشان دهند که در یک وضعیت دشوار چگونه واکنش نشان می دهند و این مسئه مهمی است که شما باید بدانید.

 

۴- شخصیت مناسب یک تیم قوی را ایجاد می کند.

حتی برای مشاغلی که کارمندان با مشتری در ارتباط نیستند، شخصیت مناسب کارمندان میتواند تفاوت بین یک محیط کار موفقیت آمیز و یک جایی باشد که کارکنان نسبت به یکدیگر ناراضی یا خصمانه هستند.

هالیفیلد می گوید: در کسب و کارهایی که مبتنی بر روابط مشتری نیستند، روابط تشکیل شده در محل کار مهم است. اینکه کارمندان چگونه با یکدیگر تعامل دارند وچگونه کارها و وظایف را به عنوان یک تیم انجام می دهند به شخصیت کاری آنها بستگی دارد. شما قطعا باید از شخصیت هر کارمند حتی اگر آنها در تعامل مستقیم با مشتریان نیستند، آگاهی داشته باشید.

کارکنانی که دارای شخصیت مناسب هستند، لحظات بهتری را در محل کار رقم می زنند و این باعث می شود یک تیم قوی تر با ارتباطات بهتر، همکاری بیشتر و محیط کاری کارآمدتری ایجاد شود. با این حال، هالیفیلد می گوید که بسیاری از مدیران، در طول فرایند استخدام اشتباهات مهمی را انجام می دهند که مانع از شناسایی این شخصیت های ایده آل می شوند. مثلا آنها بیش از حد صحبت می کنند.

او توضیح داد: در بسیاری از موارد، مدیران ، صحبت های زیادی می کنند و بسیاری از آنها می گویند، واقعا به آنچه که فرد به آنها می گوید گوش نمی دهد. اما من فکر می کنم این واقعا مهم است که به صحبت کردن داوطلبان گوش کنید، چون در اینصورت شما می توانید درک درستی از شخصیت آنها بدست آورید.

هنگامی که این آگاهی را پیدا می کنید، می توانید افرادی را که مناسب شرکت شما هستند شناسایی کنید. در اینصورت، فقط مهم است که شما نقش کاری مناسب برای آنها را پیدا کنید.

هالیفیلد گفت: “من فکر می کنم شناسایی شخصیت افراد، به یافتن نقش مورد نظر آنها در محل کار، سپس آموزش و راهنمایی آنها برای رسیدن به موفقیت کمک می کند. سپس اضافه می کند: ممکن است شخصی برای موقعیت شغلی که برای او در نظر گرفتم مناسب نباشد، اما اگر شخصیت مناسبی داشته باشد، موقعیتی پیدا می کنم که بتواند جزو دارایی های شرکت ما بماند و آموزش مناسب برای او را فراهم خواهم کرد.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.