مدیریت محتوی وردپرس

اسرار یواست سئو و امکانات ویژه ای که این افزونه دارد !

blank

در این مقاله از سایت فیبز می خوانید :

در این مقاله از پایگاه دانش وردپرس سایت فیبز با شما هستیم تا با بهره گیری از عناوین ذیل برای شما یک سری از امکانات مخفی و اسرار یواست سئو را افشا کنیم و شما بتوانید در جهت پیشبرد اهداف وبسایت خود آن ها را بیشتر بشناسید .

عناوین اصلی :

  1. اهمیت و کارهای اصلی یواست سئو
  2. اسرار یواست سئو در مورد سرویس اسکیما ( Schema )
  3. کارایی ویژه ی سرویس اسکیما
  4. عملکرد یواست سئو در ارتباط با سرویس اسکیما
  5. مشکل URL های چند گانه برای یک محتوا
  6. رفع مشکل محتوای تکراری در وردپرس توسط یواست سئو
  7. امکان معرفی صفحات آرشیو
  8. معرفی لینک های ثبت نام در سایت شما برای دنبال نشدن توسط موتورهای جستجو
  9. معرفی صفحاتی که نیازی ایندکس شدن توسط گوگل ندارند.

 

اهمیت و کارهای اصلی یواست سئو

همراهان گرامی اگر شما از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده کرده باشید، قطعا با افزونه ی سئوی وردپرس آشنا هستید. افرونه ی سئوی وردپرس در دو نسخه ی رایگان و نسخه پولی یا پرمیوم وارد دنیای وردپرس شد . وظیفه ی اصلی این افزونه ، کمک به تولید محتوا و صفحات بهینه مطابق با استانداردها و خط مشی های گوگل و موتورهای جستجو است. از جمله امکانات ظاهری آن می تواند به امکان بررسی سئو ی تک تک نوشته ها و پیج ها و همچنین بررسی وضعیت سئو ی کل سایت اشاره کرد. اما امکانات این افزونه به این ها محدود نمی شود و دارای یک سری امکانات و سرویس های مخفی می باشد که در ظاهر دیده نمی شوند و می بایست از آن ها اطلاع داشت تا بتوان از مزایای آنها بهره مند شد.

اسرار یواست سئو
اسکیما و سئو

اسرار یواست سئو در مورد سرویس اسکیما ( Schema )

در همین سالهای اخیر بود که سرویس Schema.org برای موتورهای جستجو تعریف شد. این سرویس به موتور های جستجو یا در واقع به ربات های آن ها کمک می کند که تفاوت داده های موجود در صفحات یک وبسایت را تشخیص دهند . به عنوان مثال با نشانه گذاری هایی که می کند ، داده هایی مانند پست های یک فروشگاه ، کتاب یا پست های یک سازمان را برای موتورهای جستجو متمایز و قابل درک می نماید.  

 

کارایی ویژه ی سرویس اسکیما

طراحان وب با اشراف کامل به ویژگی های Schema  و استفاده از آن ها در بخش های مختلف صفحات وب و در واقع نشانه گذاری بخش های مختلف صفحات سایت به موتورهای جستجو داده های خود را معرفی می کنند ؛ که این در واقع به نفع خود آن هاست ! چرا که موتورهای جستجو اشراف کامل و دقیقی بر محتوا داده های سایت آن ها خواهند داشت و در جاهایی که لازم باشد محتوای سایت آن ها را به عنوان مطالب برتر و جذاب تر در نتایج مطلوب خوب به کاربران نمایش می دهند.

 

عملکرد یواست سئو در ارتباط با سرویس اسکیما

افرونه یواست سئو با پیوند دادن داده هایی که از شما و دریافت می کند بصورت اتوماتیک یک ساختار داده سازمان یافته را برای معرفی به موتورهای جستجو آماده سازی می کند و کار را برای شما راحت تر می کند . هرچند قالب های وردپرس معمولا این ویژگی را در بطن کدهای خود دارند اما این افزونه نیز در این روند سهم خود را انجام می دهد.

 

مشکل URL های چند گانه برای یک محتوا

بعضی اوقات ممکن است به علت ازدیاد محتواهای منتشر شده در یک وبسایت ، یک نوشته با چند URL متفاوت وجود داشته باشد در حالی که شما از آن ها بی اطلاع هستید و این موضوع موجب سردرگمی موتورهای جستجو شود به این شیوه که آن ها تشخیص نمی دهند که کدام یک از این نوشته ها را باید به عنوان مورد اصلی در نتایج نشان دهند و این یک ایراد محسوب می شود . در سال های اخیر این مشکل با ظهور Canonical های خود ارجاع پوشش داده شد به این صورت که یک URL استاندارد به موتورهای جستجو اعلام می کند که این URL همانی است که باید در نتایج نشان داده شود.

 

رفع مشکل محتوای تکراری در وردپرس توسط یواست سئو

انجام این کار با یک روش فنی انجام می شود که احتیاج به قرار دادن یک کد کوتاه در صفحات برای اشاره به صفحه اصلی است . انجام این روش به صورت دستی بسیار زمان بر است ؛ که جای هیچ گونه نگرانی نیست چرا که فقط با نصب افزونه ی yoast seo پرو یا حرفه می توانید این مشکل را در وبسایت خود برطرف کنید چرا که این افزونه برای شما به صورت خودکار برای تمامی بخش های محتوا از جمله نوشته ها ، صفحات و حتی برچسب ها این تفکیک سازی و معرفی دقیق را به موتورهای جستجو ایجاد می کند و نیازی به اقدامات دیگر توسط شما نخواهد بود.

 

اسرار یواست سئو
تگ کانونیکال

امکان معرفی صفحات آرشیو

از دیگر امکانات فنی و اسرار افزونه یواست سئو امکان معرفی صفحات آرشیو به موتورهای جستجو با استفاده از تگ های مختص به این کار است . تگ های rel = prev و rel = next ، وظیفه ی معرفی ترتیب صفحات آرشیو را دارند و به موتورهای جستجو می فهمانند که صفحات بعدی و قبلی این صفحه از آرشیو کدام ها هستند .

این تگ در بخش هدر سایت شما می باشد . البته چند سالی می گذرد از اینکه گوگل اعلام کرد که دیگر از این تگ ها استفاده نمی کند اما این دلیل موجهی برای کنار گذاشتن این تگ ها در کدنویسی نیست ؛ چرا که سایر موتورهای جستجوی معروف هنوز هم از این تگ پشتیبانی می کنند . شما همراهان گرامی که از وردپرس استفاده می کنید و یا دانش برنامه نویسی لازم را ندارید لازم نیست درگیر درک عمیق این موارد شوید ؛ چرا که افزونه یواست سئو این مورد را به صورت کامل برای شما پوشش داده است.

 

معرفی لینک های ثبت نام در سایت شما برای دنبال نشدن توسط موتورهای جستجو

اگر شما از سایت های وردپرسی استتفاده می کنید ، قطعا لینک ثبت نام و ورود به سایت در سایت شما وجود دارد و نیز در بخشی از سایت یک لینک برای ورود به صفحه ثبت نام دارید . اما در واقع این لینک ها فقط برای استفاده ی کاربران سایت شما هستند و نه برای موتورهای جستجو ! لذا نیاز است که به موتورهای جستجو ، این لینک ها شناسانده شود تا آن ها این لینک ها را دنبال نکنند . این کار بسیار برای موتور های جستجو مفید است و یک صرفه جویی برای آن ها به حساب می آید . افزونه ی یواست سئو این کار را به صورت کاملا خودکار برای سایت های وردپرسی انجام می دهد.

 

معرفی صفحاتی که نیازی ایندکس شدن توسط گوگل ندارند.

در سایت های وردپرسی برخی صفحات داخلی وجود دارند که هیچ نیازی به ایندکس شدن توسط موتورهای جستجو و نمایش آن ها در نتایج ندارند . گوگل نیز به نوبه ی خود دوست ندارد صفحاتی این چنینی را در نتایج خود نشان دهد ؛ چرا که این صفحات در چارچوب نیازها و پاسخ به سوالات کاربران نیست و از معرفی این صفحات برای ایندکس نشدن استقبال می کند . با اضافه کردن تگ noindex به یک صفحه ، گوگل دیگر این صفحه را ایندکس نخواهد کرد . اما در وردپرس با نصب افزونه یواست سئو این کار به صورت خودکار انجام می شود . یواست سئو درواقع براساس راهنمایی های سرچ کنسول و دستورالعمل های گوگل این کار را پیگیری می کند.

 

دوستان و همراهان گرامی

بسیار خوشحالیم با یک آموزش دیگر از تیم وردپرس سایت فیبز با شما عزیزان همراه بودیم. امیدواریم بهره ی کافی رو از مباحث عنوان شده برده باشید. سوالات ، نظرات و پیشنهادات خودتان را در قسمت دیدگاه های همین صفحه برای ما ارسال فرمایید و ما را در بالا بردن کیفیت این آموزش های کوتاه و کاربردی یاری بفرماید.

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.