مدیریت محتوی وردپرس

انتخاب نام دامنه خوب برای سایت، متناسب با کسب و کار شما!

معرفی، بررسی و آموزش سیستم مدیریت محتوی وردپرس

blank

در این آموزش از سایت فیبز می خوانید :

در این آموزش از سایت فیبز با شما همراهان گرامی هستیم تا با بهره‌گیری از عناوین اصلی ذیل، اصول انتخاب نام دامنه خوب به طوری که نقش مکمل فعالیت های ما را داشته باشد را بررسی کنیم و مواردی کاربردی را برای شما عنوان خواهیم کرد که شما را در مسیر اعتلا و رشد وبسایتتان کمک خواهد کرد.

عناوین اصلی :

 1. پرسش اولیه برای چرایی انتخاب نام دامنه خوب
 2. این روزها انتخاب نام دامنه خوب از امورات پی پا افتاده است.
 3. تغییر دامنه یک سایت خوب است یا بد ؟
 4. انواع دامنه های موجود را بشناسید.
 5. هشت نکته بسیار مهم در انتخاب یک نام دامنه خوب

پرسش اولیه برای چرایی انتخاب نام دامنه خوب

خیلی این حرف را شنیده ایم که انتخاب نام دامنه مناسب و خوب یکی از برگ های برنده کسب و کاری موفق است. اما واقعا انتخاب یک دامنه خوب چه تاثیری در عملکرد خوب یک سایت دارد؟ آیا تنها یک دامنه متناسب می تواند ورودی های یک سایت را از گوگل افزایش دهد؟ آیا یک دامنه خوب می تواند کسب و کار را در مسیر تعالی خود حمایت کند؟

انتخاب نام دامنه برای سایت شما
انتخاب نام دامنه برای سایت شما

این روزها انتخاب نام دامنه مناسب و خوب از امورات پیش پا افتاده است.

بسیاری از افرادی که قصد طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارند، شاید انتخاب نام دامنه مناسب اصلا در نظرشان نیاید یا آن را از بدیهیات فرض کنند و خیلی ساده از کنار آن بگذرند. آن ها بیشتر سعی دارند به ظاهر سایت خود برسند و همچنین آن را از لحاظ سئو بهینه سازی کنند و معمولا توجه چندانی به انتخاب یک نامه دامنه خوب برای سایتشان ندارند.

کسب و کارهای پشیمان از انتخاب نام دامنه خود !

این روزها افرادی را می‌بینیم با اینکه در کسب و کار آنلاین خود خوب پیش رفته اند و مدتی از شروع به کارشان می گذرد تازه متوجه شده اند که اگر در انتخاب نام دامنه دقت لازم را به خرج می دادند قطعاً الان نتایج بهتری گرفته بودند و خیلی از محدودیت ها را نداشتند و در مجموع بستر مناسب تری برای کسب و کار خود در دست داشتند.

تغییر دامنه یک سایت خوب است یا بد ؟

خب، تعداد افراد پشیمان از انتخاب نام دامنه سایتشان کم نیستند و بسیاری از آنان تصمیم به تغییر دادن نام دامنه سایتشان می گیرند که این اصلا برایشان خوشایند نخواهد بود. سایت آنان قطعا با افت شدید از لحاظ سئو مواجه خواهد شد و به موازات آن از ورودی های گوگل آنها کم خواهد شد و این یعنی افت شدید کسب و کار و تقریبا “روز از نو روزی از نو” !

انواع دامنه های موجود را بشناسید.

در ادامه ی مباحث با شما خواهیم بود تا یک سری نکات بسیار مفید را برای شما طرح کنیم تا بتوانید یک نام دامنه ی بسیار خوب و متناسب با کسب و کار خود انتخاب نمایید و در آینده هرگز مجبور به تغییر نام دامنه سایت خود نشوید.

۱) دامنه دات کام (com.) دامنه ای برتر از همه لحاظ

 • دامنه های زیادی برای ثبت موجود هستند از جمله : io. ir. edu. و com.
 • می توانید بسته به نیازتان هر کدام از این دامنه ها را برای وبسایت خود انتخاب کنید اما درکل پیشنهاد اول ما COM. است و دلایل پیدا و پنهان زیادی برای پیشنهادمان داریم که در ادامه به ذکر برخی از آن ها خواهیم پرداخت.
 1. اول این که دامنه دات کام زبان زد عام و خاص است یعنی همین الان از فردی که دانش اینترنتی زیادی هم ندارد، بپرسید که به سایت فیبز برای مطالعه برو، ناخودآگاه پس از نوشتن Fabes پسوند Com. را انتخاب خواهد کرد و در واقع این پسوند در ناخودآگاه عموم شکل گرفته و رسمیت بیشتری دارد.
 2. علاوه بر این دامنه های دات کام یک سری مزیت های فنی دارند که بعد از تحریم دامنه های ir. ، برتری آن ها بیشتر شد از جمله این برتری ها می توان به ثبت مستقیم و استفاده از نقشه های گوگل مپ در سایت اشاره کرد که البته روش های ساده ای وجود دارد که می توان این تحریم را دور زد.
 3. مورد سوم در مزیت های دامنه دات کام این است که امروزه اغلب مردم ایران و جهان دارای گوشی های تلفن همراه هوشمند هستند و در کیبرد آن ها پسوند com. به صورت پیشفرض وجود دارد و کاربر نیز به دنبال راحتی بیشتر است و دوست دارد از همین امکانات به ظاهر پیش پا افتاده برای سرعت دهی به اموراتش استفاده کند. بنابراین بهتر است شما نیز این ویژگی را برای راحتی کار بر سایتتان استفاده کنید و از دامنه های دات کام استفاده نمایید.
انتخاب نام دامنه
انتخاب نام دامنه

۲) قوانین انتخاب نام دامنه مناسب و ثبت دامنه در شرکت های معتبر

 1. در هنگام ثبت دامین حتما دقت داشته باشید که از معتبر بودن شرکت های ارائه دهنده این خدمات اطمینان حاصل فرمایید چرا که در صورت متعهد و معتبر نبودن شرکت ممکن است دامنه را ثبت کنید و بعد از چندین سال زحمت، به یکباره تمام زحمات شما با از دسترس خارج شدن دامنه از بین برود.
 2. در هنگام ثبت دامین، حتما قوانین دامنه ها را مطالعه کنید. هر دامنه برای خود یک سری قوانین را دارد که حتما در هنگام ثبت نام در اولین مراحل برای شما ظاهر خواهند شد و شما می  بایست با دقت تمام آن ها را مطالعه نمایید و از تمام آن ها آگاهی داشته باشید.

(ثبت دامنه در ایرنیک)

۳) از کلمه کلیدی اصلی مربوط به کسب و کارتان در نام دامنه استفاده کنید.

متخصصان سئو توصیه اکید دارند که از کلمه کلیدی کانونی سایت خود در نام دامنه حتما استفاده نمایید. برای مثال اگر وبسایت شما مربوط به طراحی سایت است، از واژه  design حتما در دامنه خود استفاده نمایید و یا اگر در زمینه سلامتی فعالیت دارید از کلماتی از جمله health در نام دامنه خودتان استفاده نمایید.

۴) نام دامنه با طول کم در حافظه ها می ماند.

هر اندازه نام دامنه شما کوتاه تر باشد و سریع تر و راحت تر در حافظه مخاطبان و یا کسانی که می خواهید دامنه را به آن ها معرفی کنید جا باز می کند و ماندگار می شود. البته منظور ما از این شیوه استفاده از حروف اول کلمات مورد نظر شما نیست. برای مثال فرض کنید شما در زمینه هاستینگ فعالیت دارید و می خواهید نام دامنه شما برای مثال ایران هاست وب استفاده کنید. قطعا نام دامنه مناسب برای شما ، ihw نخواهد بود. اما می تواتید از نام دامنه iranhw یا iranhistw استفاده نمایید. در کل نام دامنه های با طول کمتر از ۱۵ حرف مورد تایید می باشند.

۵) از نام های سخت استفاده نکنید.

برای انتخاب نام دامین خود از کلمات سخت هرگز استفاده نکنید. برای مثال نام های دامین مثل اسنپ، بازار، دیجیکالا و امثال این موارد با یک نام دامنه ساده به راحتی در میان مخاطبان جای خود را بدست آورده اند.

۶) نام دامنه حتما نباید کسب و کار شما را معرفی کند.

 • لزومی ندارد که در نام دامنه نوع کسب و کار خودتان را مطرح کنید.

برای مثال نام دامنه ای مثل اسنپ، گویای کسب و کار نیست در درجه اول اما نامی است که برند را مطرح می کند و در ذهن ها می ماند. کاربری که آن را بشنود یا ببیند قطعا آن را به یاد خواهد داشت و هر جا که نیاز به تاکسی داشته باشد اولین نامی که یادش بیاید اسنپ خواهد بود. دلیل این امر معرفی بسیار عالی این کسب و کار در تبلیغات با یک نام دامنه ساده و روان است.

۷) از خط فاصله استفاده نکنید.

 • سعی کنید در نام دامنه انتخابی خودتان از خط فاصله استفاده نکنید.

تحقیقات انجام شده نشان داده است که ۲۰ درصد از کاربران اینترنتی چه با گوشی های هوشمند و چه با سیستم های خانگی و لپ تاپ نمی توانند یا نمی خواهند از خط فاصله استفاده کنند و در خیلی از موارد جایگاه و طرز استفاده از آن را در کیبرد نمی دانند.

۸) برای برند خود محدودیت ایجاد نکنید.

 • نکته ی بسیار مهمی است که با نام دامنه محدود کسب و کار خودتان را محدود نکنید.

برای مثال سایت های خدماتی وردپرس که از کلمه وردپرس در نام دامنه خود استفاده می‌کنند باید بدانند ممکن است روزی سیستم مدیریت محتوای دیگری جایگزین وردپرس شود و در آن شرایط کار برای برند آن ها سخت خواهد شد. لذا نیاز است حتما نام دامنه شما محدود کننده نباشد بلکه انعطاف پذیر باشد.

 

دوستان و همراهان گرامی

بسیار خوشحالیم با یک آموزش دیگر از تیم وردپرس سایت فیبز با شما عزیزان همراه بودیم. امیدواریم بهره ی کافی رو از مباحث عنوان شده برده باشید. سوالات ، نظرات و پیشنهادات خودتان را در قسمت دیدگاه های همین صفحه برای ما ارسال فرمایید و ما را در بالا بردن کیفیت این آموزش های کوتاه و کاربردی یاری بفرماید.

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.