استراتژی و تفکر استراتژیک

انواع استراتژی چیست؟ (بخش اول)

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

انواع استراتژی تعیین کننده مسیر حرکت آتی سازمان ها است و مشخص می کند چه محصولی در کدام بازار ها عرضه شود به عبارت دیگر استراتژی تعیین می کند که چه؟ اهدافی باید محقق شود؟ کجا؟ روی کدام صنایع و بازار محصول ها باید تمرکز کرد؟، چگونه؟ مزیت های رقابتی مورد نیاز ،نحوه تخصیص منابع،…

 • یکپارچه‌سازی رو به جلو

  که با تعریف تملک و یا افزایش کنترل بر روی توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان تعریف میشود و در شرایط ذیل منطقی خواهد بود. توزیع‌کنندگان غیر قابل تکیه ، پر هزینه و یا در تامین نیازهای سازمان ناتوان باشند. ،توزیع‌کنندگان کیفی غیر قابل دسترس باشند. ،وقتی رشد چشمگیری برای بازار پیش‌بینی می‌شود. ،وقتی ثبات کار بسیار اهمیت داشته باشد. ،کار توزیع حاشیه سود بالایی دارا باشد.

 •  یکپارچه‌سازی رو به عقب

  که با تعریف تملک و یا افزایش کنترل بر روی شرکتهای تامین‌کننده تعریف میشود و در شرایط ذیل منطقی خواهد بود. تامین‌کنندگان غیر قابل تکیه، پرهزینه و یا در تامین خواسته‌های سازمان ناتوان باشند. تعداد تامین‌کنندگان کم و شرکتهای درخواست‌کننده زیاد باشد. رشد بسیار بالا در بازار. ،سازمان دارای منابع انسانی و سرمایه لازم برای اداره یک کسب و کار جدید باشد. ،وقتی ثبات قیمت اهمیت زیادی داشته باشد. ،کارتولید قطعات حاشیه سود بالایی داشته باشد.

 •  یکپارچه‌سازی افقی

  که با تعریف تملک و یا افزایش کنترل بر روی شــــرکتهــــای رقیب تعریف می شود و در شراط ذیل منطقی خواهد بود. رقابت در یک شرکت بدون مواجهه با محدودیتهای قانونی به دنبال نوعی انحصار در بازار باشد. ،بازار رو به رشد. ،جایی که تولید انبوه (اقتصاد مقیاس) مزیت رقابتی ایجاد نماید. ،شرکت مورد نظر به علت سوء مدیریت و یا محدودیت منابع وضعیت خوبی نداشته باشد.

 • رسوخ در بازار

  افزایش سهم بازار برای محصولات یا خدمات فعلی از طریق تلاشهای بیشتر بازاریابی همانند شرکت اینترنتی امریترید که با صرف ۲۰۰ میلیون دلار برای تبلیغات بودجه تبلیغات خود را سه برابر کرد تا مردم را قانع کند از طریق اینترنت سرمایه‌گذاری کنند. که در شرایط ذیل منطقی خواهد بود. بازار فعلی اشباع شده نباشد. ،میزان استفاده مشتریان فعلی قابل افزایش باشد. ،سهم بازار رقبا قابل به دست آوردن باشد. ،افزایش مقیاس تولید، مزیت رقابتی عمده‌ای باشد.

 •  توسعه بازار

  عرضه محصول و یا خدمات فعلی در مناطق جغرافیایی جدید همانند شرکت اتوبوس‌سازی هنلیس در انگلستان که شرکت اتوبوس‌سازی بلو برد در آمریکا را خریداری می‌کند. که در شرایط ذیل منطقی میباشد. دستیابی به کانالهای جدید توزیع با کیفیت، هزینه و قابلیت اطمینان مطلوب. ،وقتی محصول با استقبال شدید بازار مواجه می‌شود. ،کشف بازارهای بکر و یا اشباع نشده جدید. ،شرکت دارای منابع انسانی و مالی اضافه برای توسعه عملیات باشد. ،ظرفیت تولید مازاد بر مصرف بازار فعلی. ،کسب و کار شرکت در حال گسترش سریع جهانی باشد.

 • توسعه محصول

  افزایش فروش از طریق بهینه‌سازی محصول و یا خدمات فعلی و یا ارائه محصول یا خدمات جدید همانند افزایش سرعت و مدلهای جدید پردازنده های شرکت اینتل که در شرایط ذیل منطقی میباشد. محصول اصلی شرکت در مرحله بلوغ از چرخه عمر باشد. ،تحول تکنولوژی در کسب و کار مربوطه زیاد باشد. ،شرکتهای رقیب محصولات بهتری با قیمت مشابه ارائه داده باشند. ،کسب و کار در یک صنعت با رشد سریع باشد. ،قابلیت تحقیق و توسعه شرکت بالا باشد.

 

 

انواع مختلف استراتژی چیست؟ (بخش دوم)

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.