اگاهی و اطلاعات

انی شرکت ایتالیایی، فعال در صنعت نفت و گاز!

شبکه مدیریتی فیبز پایگاهی برای توسعه سبک مدیریتی زندگی شما

blank

انی ، ( به ایتالیایی Eni) شرکت ایتالیایی، فعال در صنعت نفت و گاز است، که در ۷۹ کشور جهان، دارای عملیات می‌باشد. این شرکت، بزرگترین شرکت صنعتی ایتالیا است، که در سال ۲۰۰۸ معادل ۸۷٫۷ € میلیارد یورو (۱۳۸ $ میلیارد دلار ) درآمد، کسب کرده است. دولت ایتالیا؛ مالک ۳۰٫۳٪ درصد، بانک کاسا دی‌پُستی؛ ۲۶٫۳۷٪ درصد و بی‌ان‌پی پاریبا؛ ۲٫۲۹٪ درصد از سهام شرکت انی می‌باشند. کمپانی انی بهمراه بی‌پی، اکسان‌موبیل، شورون،کونوکو فیلیپس، رویال داچ شل و توتال با توجه به میزان درآمد، بنام “سوپرمیجر”، طبقه‌بندی می‌شوند.

در دهه ۱۹۵۰ میلادی، با وجود برنامه‌های اولیه پس از جنگ جهانی، مدیرعامل و مؤسس این کمپانی، “انریکو ماتائی”، آنرا به یک شرکت دولتی تبدیل کرد و بنام انته ناسیوناله ایدروکاربوری ثبت نمود، که البته در حال حاضر بنام انی فعالیت می‌نماید. سر انریکو ماتائی، یک سیاستمدار چپ گرای ایتالیایی بود، که با همکاری کشورهای کمونیستی، اقدام به واردات نفت، از اتحاد جماهیر شوروی نمود.

نام انی ؛از ابتدای نام مؤسس شرکت، “انریکو ماتائی” گرفته شده است. این کمپانی ، بمنظور تامین انرژی ایتالیا و کمک به توسعه صنعتی این کشور، تاسیس شد. دولت ایتالیا، تاسیس انی را در تاریخ ۱۰ فوریه ۱۹۵۳ اعلام نموده است.شرکت انی نفت خام تولید شده خود را در درجه اول از کشورهای لیبی، مصر، نیجریه، کنگو و آنگولا و همچنین استخراج در دریای شمال به‌دست می‌آورد.

این شرکت درصد اندکی از نفت خام خود را نیز، در کشورهای تونس و ایالات متحده تولید می‌کند. شرکت انی شعبه چین، در سال ۱۹۹۲ تاسیس شد، هر چند در حال حاضر تنها ۱٪ از نفت خام انی، از این کشور تامین می‌شود.در سال ۲۰۰۷، شرکت انی از نظر تولید نفت خام و گاز طبیعی، بعنوان سومین کمپانی بزرگ نفتی، در اروپا شناخته شد. رتبه‌های اول و دوم را بترتیب رویال داچ شل و توتال بدست آوردند.

شرکت انی در انتقال، توزیع و فروش گاز طبیعی نیز، فعالیت گسترده‌ای دارد. این شرکت در سال ۲۰۰۷ معادل ۹۹ میلیارد متر مکعب گاز، به‌فروش رسانده است. در ماه ژوئن سال ۲۰۰۸، انی اقدام به خرید ۵۷٪ درصد از سهام شرکت “دیستری‌گس” نمود، که یک شرکت بلژیکی فعال، در زمینه گاز طبیعی و تولید برق می‌باشد.

این شرکت، در طول یک سال مالی، با فروش گاز، سود سرشاری عاید کمپانی انی نمود، که باعث شد، در ماه مارس ۲۰۰۹ انی ۴۳٪ درصد باقیمانده سهام آن را نیز خریداری نماید.در ماه دسامبر ۲۰۱۰، انی وارد بازار اکتشاف گاز شیل شد و با خرید منابع شرکت مینسک انرجی، به سه پروانه در حوزه بالتیک کشور لهستان، دست یافت.

شرکت انی، در حوزه تصفیه، پالایش و بازاریابی؛ فراورده‌های نفتی و بخش پایین‌دستی صنعت نفت نیز، فعالیت می‌نماید. این شرکت، بزرگترین پالایشگر ایتالیا می‌باشد. جایگاه‌های پمپ بنزین شرکت انی، با نشان تجاری (برند) انی، ولی با نام تجاری “آجیپ” فعالیت می‌نمایند. آجیپ، یک شرکت نفتی ایتالیایی بود، که توسط انی، خریداری شد و از طریق یکی از شرکت‌های تابعه خود، بنام سایپم، در زمینه مهندسی ساخت‌وساز، همچنین حفاری دریایی و خشکی، در صنایع نفت و گاز فعالیت می‌کند.

 

منبع
ویکی پدیا

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.