منابع انسانی

دلایل اهمیت مدیریت منابع انسانی در سازمان چیست؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

۱۰ موضوع در اهمیت مدیریت منابع انسانی در سازمان وجود دارد که باعث ارتقای نیروی کار کارکنان خواهد شد زیرا متخصصین در منابع انسانی معتقدند که کارکنان داخلی در حقیقت مشتری‌های داخلی سازمان هستند پس برای آنها خدمات و شرایط های خاصی را در نظر می‌گیرند.
این ۱۰ برنامه ریزی خاص از برنامه ریزی استراتژیک و تصویر شرکت و سازمان می‌باشد. که به شرح زیر است.

 

۱-استراتژی

منابع انسانی خط مشی سازمان را با دانش خود در مورد اینکه چگونه سرمایه انسانی بر موفقیت سازمان تأثیر می‌گذارد، بهبود می‌بخشد. مدیران متخصص در مدیریت استراتژی منابع انسانی ، براساس ارزیابی کارکنان فعلی برای آینده شرکت پیش بینی و تصمیم گیری می‌کنند.

۲-پاداش

متخصص منابع انسانی در زمینه حقوق و دستمزد، ساختاری واقع گرایانه برای پاداش در نظر می‌گیرد که موجب رقابت در شرکت شود. همچنین دارای مزیت رقابتی با سایر شرکت های مشابه و کارکنانی با مهارت مشابه باشد. منابع انسانی برای بررسی هزینه پاداش، مطابق با وضعیت مالی فعلی سازمان و درآمد پیش بینی شده پیمایش مربوط به حقوق و دستمزد را انجام می دهد.

۳-مزایا

متخصص منابع انسانی در زمینه مزایا می تواند با استخدام جایگزین گردش مالی شرکت را بهبود دهد. منابع انسانی برای سازمان مهم است چرا که مهارت و تخصص لازم برای مذاکره در مورد حقوق و مزایا را برای کارمندان، در بودجه سازمان و شرایط اقتصادی دارند. آنها همچنین با مزایای کارمند آشنا هستند که موجب جذب و حفظ بیشتر کارکنان می شود. این می تواند هزینه های شرکت مربوط به گردش مالی و استخدام جایگزین را کاهش دهد.

۴-ایمنی

کارفرمایان متعهدند که شرایط کار ایمن را فراهم کنند. متخصصان منابع انسانی در حوزه ایمنی و ریسک در محیط کار با اتخاذ استانداردهای مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای از طریق نگهداری گزارش های دقیق کار و پرونده ها و برنامه هایی که باعث کاهش تعداد آسیب ها و تلفات در محل کار می شوند، سازمان را بهبود می دهند. متخصصان ایمنی در محل کار همچنین در زمینه ارتقای آگاهی و مدیریت ایمن تجهیزات خطرناک و مواد شیمیایی خطرناک شرکت می کنند.

۵-مسئولیت

کارشناسان منابع انسانی در زمینه روابط کارکنان مواجهه و مسئولیت سازمان در ارتباط با اتهامات مربوط به شیوه های اشتغال ناعادلانه را به حداقل می رساند. آنها شناسایی، تحقیق و مسائل مربوط به محل کار را حل و فصل می کنند. بطوریکه، بدون مراقبت آن ها، مسائل حقوقی مربوط به کارکنان بر اساس قوانین از کنترل سازمان خارج شود.

۶-آموزش و توسعه

متخصصان آموزش و توسعه منابع انسانی، جهت گیری کارکنان جدید را هماهنگ می کنند، که منجر به ایجاد رابطه قوی بین کارآفرین و کارمند می شود. منابع انسانی همچنین آموزش هایی را ارائه می دهد که از شیوه های اشتغال عادلانه و توسعه کارکنان برای تهیه رهبران مشتاق برای نقش های نظارتی و مدیریتی حمایت می کند.

۷-رضایت کارکنان

متخصصان روابط کارکنان در منابع انسانی به سازمان کمک می کنند تا سطح کارایی، رضایت و رضایتمندی را در سرتا سر نیروی کار به دست آورند. آنها بر اساس نظرسنجی هایی که انجام می دهند، عملکرد شغلی را بهبود می دهند.

۸-استخدام

منابع انسانی در زمینه استخدام، بازنویسی فرایندهای استخدامی، برنامه ریزی مصاحبه ها برای پردازش کارمندان جدید را مدیریت می کند. به طور معمول، آنها روش های مؤثر برای استخدام متقاضیان را تعیین می کنند، از جمله ارزیابی اینکه آیا متقاضی بر اساس نیازهای سازمان، مناسب است.

۹-انتخاب

متخصصان منابع انسانی با توجه به نیاز نیروی کار سازمان، از مدیران برای تأثیر در تصمیم برای استخدام خوب استفاده می کنند. آنها رزومه هایی برای مدیرانی که با منابع انسانی و فرایندهای استخدام استاندارد آشنا نیستند، ارسال می کنند. تا از ارائه پیشنهادات مناسب برای استخدام مطمئن شوند.

۱۰-انطباق

کارکنان منابع انسانی مطمئن می شوند که سازمان با قوانین اشتغال موافق است. آنها قوانین کامل و لازم برای استخدام افراد واجد شرایط کار را می دانند. همچنین درباره قوانین اجرایی سازمان های دولتی مطلع هستند، و براین اساس طرح های تکمیلی نوشته و نظارت می کنند.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.