مهارت های ارتباطی

اهمیت گپ زدن در چیست؟

مروری بر هنر گفت‎وگو از دبرا فاین

blank

معمولا گپ زدن تا حد فرزند خوانده‌ای صغیر، برای گفت‌وگوی واقعی، کوچک انگاشته می‌شود؛ با این حال از نقش بسیار مهمی برخوردار است. بدون کمک آن، به ندرت می‌توانید وارد گفت‎وگوی واقعی شوید. گپ زدن راه را برای صحبت‌های صمیمانه باز می‌کند و آن را بر پایه‎های استوارتری مبتنی می‌سازد. مردمی که در گپ زدن ماهرترند می‌توانند به دیگران حس معتبر بودن، باارزش بودن و راحتی را القا کنند؛ این توانایی می‌تواند درپیشبرد روابط کاری، بستن قرارداد تجاری، ایجاد پیوندی عاشقانه و دوست‎یابی بسیار موثر باشد.

نکته‌ی امیدبخشی که در زمینه‎ی مهارت‌های گفت‌وگو وجود دارد این است که هر کسی می‌تواند آن‌ها را فرابگیرد. این تصور اشتباه را نکنید که آن‎هایی که می‌گویند و می‌خندند و با جماعت گرم می‌گیرند، به طور مادرزاد با چنین ویژگی‌ای به دنیا آمده‌اند. اغلب این افراد، روی توانایی‌های خود کار کرده‌اند؛ آن‌ها تمرین کرده‌اند، در سمینارهایی شرکت کرده‌اند، مربی خصوصی گرفته‎اند و مطالعه کرده‎اند.

بیست سال پیش «جان نسبیت»، در کتاب خود با عنوان «ابرگرایش‌ها»، در توصیف دنیای آینده گفته است که دنیا تمام توجه خود را بر علم و فناوری متمرکز کرده است، در حالی که تشنه‌ی ایجاد تماس و یاوری‌ست. دنیای پیشرفته‌ی امروزی، ما را حتی از ارتباط با خانواده‎ی خود دور کرده است؛ دستاوردهایی هم‌چون فاکس، ایمیل و تلفن‌های همراه، ما را از داشتن ارتباطی رودررو با خانواده، همکاران و دوستان‌مان تا حد بسیار زیادی محروم کرده است. با این حال، نیاز به تماس با دیگران در عصر تکنولوژی، موجب شکوفا شدن هنر گپ زدن خواهد شد.

با تعیین دو هدف اولیه، ما در گپ زنی حرفه‌ای‌تر خواهیم شد:
  • هدف اول: به استقبال خطر بروید؛ این برعهده‎ی شماست که با یک ناشناس سر صحبت را باز کنید. نباید منتظر بنشینید که دیگران سراغ‌تان بیایند؛ حتی اگر خجالت بکشید باید پا پیش بگذارید. همه‎ی ما تا حدی از این که دیگران روی خوش نشان‌مان ندهند می‌ترسیم. فقط به این مسئله فکر کنید که در زندگی عواقبی در انتظارتان است که به مراتب وخیم ‎تر از آن است که در یک مهمانی، رویدادی اجتماعی یا نشست اجتماعی پس زده شویم.
  • هدف دوم: مسئول پیشبرد گفت‎وگو باشید؛ این مسئولیت به عهده‌ی شماست که از پس یافتن موضوع‎هایی برای گفت‎وگو برآیید. بر عهده‌ی شماست که اسم اشخاص را به خاطر بسپارید و آن‌ها را به دیگران معرفی کنید. بر عهده‌ی شماست که از دشواری لحظه‎های سنگین بکاهید و وقفه‌ها را پر کنید. بیشتر افراد این کار را بر دوش دیگران می‌اندازند در حالی که وظیفه‌ی شماست که مایه‌ی راحتی دیگران را فراهم کنید؛ اگر دیگران در حضور شما راحت باشند از برقراری ارتباط و نشست و برخاست با شما، احساس خوشایندی خواهند داشت.
گپ زدن کاری ناچیز اما پرارزش است.

گپ زدن برای خلق و تقویت رابطه‌های کاری، ضروری است. همیشه گفت‌وگوهای خود را با گپ زدن‌های معمولی آغاز کنید و با همان به پایان ببرید تا شکلی دوستانه‎تر بیابد. افرادی که بخواهند سرمایه‎های خود را به دست کارگزاری‌های مالی بدهند، تنها درایت و حرفه‌ای بودن آن‌ها معیار انتخاب‌شان نیست، بلکه توانایی فرد کارگذار را در اطمینان و آسودگی بخشیدن نیز مهم می‎دانند. معمولا افراد یا موسسه‌ها به دو دلیل هزینه‌ای را تقبل می‌کنند:

۱٫برای آن که گره‌ای از کار خود بگشایند یا نیازی را برآورده سازند؛ مثلا برای خوردن غذا به رستوران می‎روید تا وقت خود را صرف درست کردن غذا نکنید. یا یک پرستار برای بچه‎تان استخدام می‌کنید تا بتوانید به کارهای دیگرتان بپردازید.

  1. برای به دست آوردن احساس خوب و مثبت؛ بسیاری از افراد با وجود این که بانک‌های دیگری وجود دارد که سود بیشتری به سرمایه‎گذاری آن‌ها می‌دهند، ولی هم‌چنان با بانک قدیمی خود کار می‌کنند شاید دلیلش این است که کارمندان آن بانک با آن‌ها برخورد صمیمانه‎تری دارند. مطمئنا خیلی از شما تجربه‌های این چنینی داشته‌اید؛ مثلا هنوز هم از میوه‌ فروشی محله‌ی قدیمی‌تان که آن سر شهر است، خرید می‌کنید و …
با یک گپ کوتاه معامله‎ی بزرگی را جوش بزنید

مدیران اثرگذار پیش از هر نشستی، گپی کوتاه را پیش می‌کشند تا بحث را کوک کنند و آن را به سوی گفت‌وگویی پرمعنا و احتمالا سنگین پیش ببرند. گپ‌های معمولی و حرف‌های غیررسمی ، فرصتی را برای ایجاد همدلی،تشکیل تیمی منسجم وافزایش موفقیت به دست می‌دهند. یک گپ کوچک ریسمانی باارزش است که در زندگی شخصی و شغلی، افراد را به هم پیوند می‌دهد. قدم اول این است که به قدرت این گپ‎های معمولی ایمان بیاورید. با پی بردن به چنین ارزشی، بیشتر به فراگیری مهارت‌های آن گرایش پیدا می‎کنید.

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.