اگاهی و اطلاعات

اکسان موبیل، سومین شرکت بزرگ جهان !

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

اکسان موبیل ( ExxonMobil ) شرکت نفت و گاز آمریکایی و دومین شرکت نفتی بزرگ جهان است، که دفتر مرکزی آن، در شمال شهر ایروینگ، تگزاس قرار دارد. کمپانی اکسان‌ موبیل ، هم‌اکنون به‌عنوان سومین شرکت بزرگ جهان بر پایه میزان درآمد سالانه، شناخته می‌شود. در سال ۲۰۱۲ این شرکت، در فهرست فوربز جهانی ۲۰۰۰، در رتبه اول از بزرگترین کمپانی‌های جهان قرار گرفت. در سال ۲۰۰۷ ذخایر نفتی اکسان‌موبیل؛ معادل ۷۲ میلیارد بشکه، برآورد شد.

با توجه به تعداد ۳۷ پالایشگاه نفت این شرکت، که در ۲۱ کشور مستقر می‌باشند، اکسان‌ موبیل با ظرفیت پالایش روزانه ۶٫۳ میلیون بشکه نفت، بزرگترین پالایشگر جهان، محسوب می‌شود. در فهرست شش کمپانی برتر نفتی جهان، که بنام ” سوپرمیجر” طبقه‌بندی می‌شوند، اکسان‌موبیل، رتبه نخست را، به خود اختصاص داده است. محصولات تولید شده توسط شرکت اکسان‌موبیل، با سه برند ” موبیل ” ، ” اکسان ” و “اسو” عرضه می‌شوند. بنیانگذار این شرکت نفتی، جان دیویس راکفلر بود.

شرکت بزرگ جهان ، اکسان‌ موبیل در واقع، وارث اصلی و نسل جدیدی از کمپانی نفتی استاندارد اویل؛ جان دیویس راکفلر می‌باشد. اکسان‌موبیل، در تاریخ ۳۰ نوامبر ۱۹۹۹، با ادغام دو شرکت نفتی آمریکایی «اکسان» و «موبیل»، تأسیس شد، که در واقع اکسان همان استاندارد اویل نیوجرسی و موبیل نیز استاندارد اویل نیویورک بودند، که با گذشت زمان، تغییر نام دادند.

اکسان‌ موبیل ، نوآوری و تکنولوژی را بکار می‌بندد، تا انرژی و محصولات پتروشیمی را، برای رفع نیاز جهانی در حال رشد، عرضه کند. کارکنان، دانش فنی، توان مالی و دسترسی به بازارهای جهانی، به ایجاد مزیت رقابتی و ظهور فرصت‌های ناب، از اکتشاف میادین گرفته، تا فرصت‌هایی که نیازمند همکاری نزدیک بین واحدی است، برای شرکت می‌انجامد.

برنامه‌های تحقیقاتی مستمر شرکت، به عملیات‌های کاری یاری رسانده، بهبود خطوط کاری را تقویت کرده و تکنولوژی‌ها و منابع انرژی جدید و نوظهور را، کاوش می‌کند. شرکت اکسان‌موبیل، از ۱۰ شرکت مستقل و مجزا تشکیل شده است، که در مجموع به سه بخش، طبقه‌بندی می‌شوند.

سه بخش عملیاتی شرکت اکسان موبیل، عبارتند از:

• بخش بالادستی
• بخش پایین‌دستی
• صنایع شیمیایی

 

شرکت اکسان موبیل گروهی از کسب و کارهای تخصصی را دارد، که اگر به تولید انبوه در اندازه محصولات اولیه شرکت برسد، به دلیل جایگاه این کمپانی، در بازار و کاهش هزینه ساختاری منتج از منحنی یادگیری، سود بالایی داشته و مقام نخست را برای این شرکت، به ارمغان می‌آورد.
صنایع تخصصی اکسان‌ موبیل ، کاربردهای وسیعی برای مشتریان دارد و به عملکرد و ارزش بالا برای آن‌ها منجر می‌گردد. این کمپانی، به جایگاه برتری در تولید محصولاتی مانند: بوتیل پلیمرها، که به حفظ فشار مناسب تایرها و صرفه‌جویی در مصرف سوخت خودروها می‌انجامد، دست یافته است.

همچنین حلال‌های پلیمری با عملکرد بالا، تولید می‌کند، که برای مصارفی چون؛ تصفیه آب، روکش‌کاری و سیال‌های حفاری نفت، کاربرد دارد. علاوه بر این، محصولات پایه‌ای سنتزی این شرکت، یک جزء کلیدی در تولید روغن و روانسازهای پیشرفته می‌باشد.

در گزارش‌های ارائه شده، توسط شرکت اکسان‌ موبیل ، مشاهده می‌شود، که این کمپانی، بطور مستمر، سرمایه‌گذاری در خلق دارایی ثابت را، ادامه خواهد می‌دهد. به گفته ” رکس تیلرسون” ، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل اکسان‌موبیل:

پروژه‌هایی که شرکت در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند، اغلب به میلیاردها دلار سرمایه و سالیان متمادی زمان، برای توسعه آن‌ها، نیازمند است، ولی پس از راه‌اندازی، ده‌ها سال سودآوری را به ارمغان می‌آورد… وی می‌افزاید؛ ” موفقیت به یک رویکرد ساختار یافته نیاز دارد، که با در نظر گرفتن چرخه حیات صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، بر سود دهی بلندمدت هر یک از پروژه‌ها، تمرکز می‌کند. شرکت به دنبال شناسایی و سرمایه‌گذاری در سبدی از فرصت‌های گوناگون و سودآور پروژه‌هایی در سطح کلاس جهانی است و در حال حاضر، بیش از ۶۰ پروژه در حال توسعه، در دست انجام دارد. “

“صنایع شیمیایی اکسان” ،موتور رشد این شرکت است. اکسان‌موبیل قصد دارد، تا با ارائه محصولات جدید و نفوذ بیشتر در بازارهای نو، کسب‌وکار محصولات شیمیایی خود را تقویت کرده و توسعه دهد. این شرکت همچنین بر بهبود کارایی و کاهش هزینه‌های تولید، توزیع و فروش محصولاتش، متمرکز شده است.

استراتژی‌های اکسان موبیل در حوزه محصولات شیمیایی و پتروشیمی، عبارت است از :

تمرکز بر روی کسب و کارهایی که شایستگی‌های محوری شرکت را، به سرمایه تبدیل می‌کند.
• خلق حداکثر مزیت حاصل از یکپارچه‌سازی عملیات‌های کاری، در اکسان‌موبیل.
• ارائه بهترین عملکرد کاری، به صورت پایدار.
• ایجاد و حفظ جایگاه اختصاصی، در حوزه تکنولوژی.
• سرمایه‌گذاری گزینشی، در پروژه‌های سودآور.

اکسان موبیل در پروژه‌های در مقیاس جهانی، برای تأمین تقاضای در حال رشد در آسیا و به خصوص چین که به تنهایی ۲۵٪ از تقاضای بازار را، در سال ۲۰۱۵ به خود اختصاص خواهد داد، پیشرفت مناسبی داشته است. بسیاری از این پروژه‌ها، در نواحی استراتژیکی مانند خاورمیانه و سنگاپور قرار دارند.
شرکت سابیک و شرکت‌های شیمیایی زیرمجموعه اکسان‌موبیل، در حال انجام تحلیل امکان‌پذیری، برای انجام پروژه‌های پتروشیمی هستند، که به سرمایه‌گذاری مشترک در منطقه ینبع و الجبیل عربستان سعودی می‌انجامد. این پروژه‌ها، به دنبال تولید محصولات پتروشیمی، با هدف تأمین تقاضای در حال ظهور، در بازارهای داخلی و بین‌المللی هستند.

این پروژه بر پایه ترکیب دوده با پلاستیک و لاستیک‌های مختلف، شامل: بوتیل پلیمرها، لاستیک مونومرهای اتیلن پروپیلن دیان، لاستیک استایرن بوتادین لاستیک پلی‌بوتادین و اولفین‌های ترموپلاستیکاست. این پروژه‌ها، از سال ۲۰۱۱ بصورت عملیاتی آغاز شده و کماکان ادامه دارند.
علاوه بر این، اکسان‌موبیل، ساینوپک و سعودی آرامکو، یک قرارداد ۴$ میلیارد دلاری، برای پالایش و تولید محصولات پتروشیمیایی در گوانگجو، جمهوری خلق چین به امضا رسانده‌اند.

 

 

منبع
ویکی پدیا

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.