مالی و اقتصادی

اگر فکر می کنید حقوق کمی دارید، چه کاری انجام دهید؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

این احساس خوبی نیست که فکر کنید حقوق شما نسبت به کاری که انجام می دهید کمتر است. در اینصورت شما احساس ناخوشایندی و اضافه کاری می کنید، و باعث می شود وظایفتان را به سختی انجام دهید. با این حال، با ترتیب دادن یک مذاکره با رئیس خود، ممکن است بتوانید حقوق خود را افزایش دهید. اگر شما فکر می کنید حقوقتان کم است مراحل زیر را انجام دهید.

 

انجام تحقیق

اولین گام این است که بفهمید میانگین درآمد افرادی که در اطراف شما هستند و شغل مشابه شما را دارند چقدر است. خوشبختانه، منابع آنلاین بسیاری مانند Glassdoor، Salary.com، PayScale ، LinkedIn، Monster برای کمک به تعیین اینکه آیا شما درآمد مناسبی دارید وجود دارند. علاوه بر تحقیق آنلاین، شما می توانید با افراد در حیطه کاری خود مانند همکاران قدیمی و مخاطبین در لینکدین مشورت کنید.

از کارفرمایان سابق و همکاران خود که دیگر با شما کار نمی کنند بپرسید که اگر بخواهند کارمندی با مدارک، تجربیات و مهارتهای شما استخدام کنند، چه میزان حقوقی برای آن در نظر می گیرند؟

وقتی بخواهید روی افزایش حقوق‌تان پافشاری کنید، باید اطلاعات‌تان را تا حد امکان افزایش دهید. به بخش منابع انسانی شرکت خود بروید. آنها می‌توانند اطلاعات بیشتری از دستمزد کارمندان هم رده‌ی شما در اختیارتان قرار بدهد. وقتی بدانید حقوق دریافتی شما در مقایسه با سایرین چگونه است – کم زیاد یا متوسط – می‌توانید برآورد منطقی‌تری از افزایش دستمزد خود داشته باشید. در واقع می‌توانید میزان توانایی شرکت در افزایش دست‌مزدتان را بهتر درک کنید.

اگر بدون تحقیق در جلسه‌ای که برای مطرح کردن درخواست افزایش حقوق ترتیب داده‌اید حضور پیدا کنید، میتوانید به جایگاه شغلی تان و بدست آوردن آنچه که شایسته آن هستید، صدمه بزنید.

 

درخواست افزایش حقوق را با مدیر خود مطرح کنید.

پس از انجام تحقیقات و صحبت با افرادی که در حیطه کاری شما هستند، وقت آن است که با مدیر خود در مورد بالا بردن حقوقتان صحبت کنید. اگر شما حقوقی پایین تر از حد معمول دارید ضروری است که درخواست افزایش حقوق بدهید. بالا رفتن حقوق شما برای افزایش میانگین درآمد شما در طول زندگی حرفه ای تان ضروری است و میتواند مسیر شغلی آینده شما را تغییر دهد.

درخواست خود را در زمان مناسبی مطرح کنید. برای مثال اگر بعد از انجام پروژه یا کاری که آنرا به خوبی انجام داده اید و در ذهن مدیر شما هست، درخواست خود را مطرح کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت. از رئیس خود وقت بگیرید. بهتر است قرار در ساعات اولیه روز باشد و روزهای خلوت را انتخاب کنید. در روزهای پر اضطراب و پر رفت‌وآمد شانس موفقیت شما کمتر خواهد بود.

معمولا در هر شرکتی افزایش حقوق یکبار در سال و در بازه مشخصی اتفاق می افتد. سعی کنید قبل از آن تاریخ در مورد افزایش حقوق با رئیس خود صحبت کنید.

 

اگر با درخواست شما موافقت نشد چه کار کنید؟

شما تحقیقات خود را انجام داده اید و می دانید حقوق متناسب با شرایط شما چقدر است. اما رئیس شما آنرا نمی پذیرد.افراد کم تجربه و جوان تر پس از شنیدن پاسخ منفی ناامید می شوند. اما کمتر این امکان وجود دارد که رئیس شما در اولین بار که از او درخواست می کنید، حقوق شما را افزایش دهد. پس تسلیم نشوید و پس از مدتی دوباره درخواست خود را ارائه دهید. یا می توانید از مدیرتان بخواهید تا شرایطی برای افزایش حقوق تعیین کند.

می‌توانید از او سوال کنید که چه کاری انجام دهید تا دستمزدتان افزایش پیدا کند؟ ممکن است با انجام دادن وظیفه جدید ‌بتوانید حقوق خود را بیشتر کنید. اگر واقعا باور دارید که ارزش کارتان بیشتر از حقوقتان است، به جای مبلغی مشخص، می‌توانید تقاضای امتیازهایی غیر نقدی داشته باشید.

تغییر در ساعت کاری، افزایش روزهای مرخصی، دریافت وام یا مساعده و ابزار کار بهتر، می‌تواند میزان رضایت شما را افزایش دهد. با این حال، اگر بعد از چند مکالمه مدیر شما هنوز تمایل به افزایش حقوق شما نداشته باشد، ممکن است زمان شروع جستجوی کار جدیدی باشد.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *