بازاریابی و مدیریت بازار

بازاریابی اینترنتی چیست؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

بازاریابی اینترنتی که به آن بازاریابی الکترونیکی، بازاریابی تحت وب یا بازاریابی آنلاین گفته می شود، به کسب درآمد، فروش محصولات و ارائه خدمات از طریق اینترنت اطلاق می شود. بازاریابی اینترنتی حوزه وسیعی می‌باشد چرا که نه تنها شامل بازاریابی از طریق اینترنت می‌شود، بلکه شامل کلیه فعالیت‌ها و بازاریابی‌ها از طریق ایمیل و دیگر وسایل از راه دور است.

مدیریت داده‌های مشتریان و ارتباط الکترونیکی با مشتریان نیز در حوزه بازاریابی اینترنتی خلاصه می‌شود. بازاریابی اینترنتی، ویژگی‌های فنی و خلاقانه اینترنت را با هم گره می‌زند که شامل طراحی، توسعه، تبلیغات و فروش است. بسیاری از مردم بر این تصور اشتباهند که یک بازاریاب اینترنتی یا آنلاین، حتما بایستی دارای سایت باشد. چنین تصوری واقعا بسیار دور از حقیقت است.

روزانه بیش از میلیون‌ها سایت اینترنتی بوجود می‌آید. واقعیت آنست که بازاریابی اینترنتی چیزی فراتر از ثبت دامنه، خرید هاست، و بروز رسانی مطالب سایت است. بازاریاب اینترنتی، عملا می‌بایست مهارت زیادی در طراحی استراتژی و بهره برداری از علم بازاریابی بصورت آنلاین داشته باشد.

یک کسب و کار موفق در اینترنت، اصلا قابل مقایسه با یک کسب و کار موفق در دنیای واقعی نیست. اختیاراتی که شما در یک کسب و کار اینترنتی موفق دارید چه از لحاظ فضا و چه از لحاظ تعداد مشتریان بالقوه، قابل مقایسه با اختیاراتتان در یک کسب و کار محلی موفق نیست. در دنیای اینترنت، از لحاظ تئوری، محدودیتی برای تعداد مشتریان شما وجود ندارد، چیزی که در یک کسب و کار محلی بچشم نمی‌خورد.

بازاریابی اینترنتی یک روش مقرون ‌به ‌صرفه برای ارتباط با مشتریان است. در نتیجه شما باید با نحوه بهینه ‌سازی کمپین‌های ایمیل خود آشنا باشید.
در اینجا به نکات بازاریابی از طریق ایمیل می‌پردازیم:

 

۱-روز تحویل مهم است‌.

بهترین زمان برای ارسال ایمیل بستگی به محصول/خدمات، پایگاه مشتری و محتوا دارد اما چند اقدام مهم وجود دارد که بازاریاب‌های ایمیل می‌توانند از آنها برای بهینه‌سازی استفاده کنند.
بر اساس تحلیل میلیاردها کمپین ایمیل، مشخص شد که ایمیل‌های ارسال شده در روزهای سه‌شنبه معمولاً بیشتر از بقیه باز می‌شوند. پس می‌توان گفت نزدیک به روزهای تعطیل زمان مناسبی برای ارسال ایمیل بازاریابی نیست.

 

۲-با دقت کمپین‌های خود را زمان‌بندی کنید.

نوع محتوایی که کمپین بازاریابی ایمیل شما تبلیغ می‌کند، نشان‌دهنده زمان ارسال آن است.
ایمیل‌های حاوی محتوای سرگرم‌کننده در آخر هفته‌ها بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند.
وقتی پیام‌ها بین ساعت ۶ تا ۸ صبح ارسال می‌شوند، پاسخ به بازاریابی ایمیلی با محتوای سرگرمی بهینه‌سازی می‌شوند.
محتوای ایمیل مربوط به خرده‌فروشی در بین ساعت ۸ و ۹ صبح بهترین تاثیر را دارند. این نشان می‌دهد که محتوای B2C بیشتر قبل از شروع کار خوانده می‌شوند.
تلاش برای بازاریابی ایمیل دولتی و غیرانتفاعی زمانی بهترین بهره‌وری را دارد که در روزهای کاری بین ساعت ۸ و ۱۱ صبح ارسال شوند.

 

۳-فهرست ایمیل خود را بخش‌بندی کنید.

محتوای شخصی‌سازی‌شده یک عامل مهم موفقیت کمپین بازاریابی ایمیل است. ممکن است در ابتدا شما نام فرد را بدانید، اما باید به طور مستمر محتوای مرتبط ارسال کنید که مطابق با سلیقه فرد باشد و این را باید از روی تاریخچه جست‌وجوی او در وب‌سایت خود، پاسخ‌های قبلی و غیره دریابید.
با اینکه بخش‌بندی و مدیریت یک فهرست بازاریابی ایمیل هدفمند زمان‌بر بوده و مستلزم استراتژی است، اما ارزش سرمایه‌گذاری دارد.

 

۴-قبل از ارسال، ایمیل‌های خود را آزمایش کنید.

نیمی از تمام پیام‌های ایمیلی در سال ۲۰۱۵ روی دستگاه تلفن همراه باز شده‌اند.علاوه بر اطمینان از اینکه ایمیل‌ها به طور واضح روی موبایل باز و خوانده می‌شوند، ظاهر و عملکرد ایمیل‌های خود را در چند مشتری بررسی کنید تا مطمئن شوید که همانطور که می‌خواهید هستند.

 

بازاریابی از طریق ایمیل می‌تواند روش کارآمدی برای پیشبرد کسب‌وکار باشد، اما مستلزم آن است که استراتژی داشته باشید تا پیام‌های مناسب را برای افراد مناسب ارسال کنید.

موفقیت در بازاریابی آنلاین، نیاز به بیش‌تر گوش کردن و کم‌تر حرف زدن دارد. محتوای تولید شده توسط مخاطبان هدف‌تان را در محیط‌های آنلاین بخوانید و در بحث‌های آن‌ها شرکت کنید تا بفهمید چه چیزی برایشان بیش‌تر اهمیت دارد. تنها آن زمان می‌توانید محتوایی تولید کنید که چیز ارزشمندی به زندگی آن‌ها اضافه کند

 

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.