بازاریابی و مدیریت بازار

بازار خرید و فروش چند نوع است؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

در بازار خرید و فروش ، چهار نوع بازار داریم :

 

بازار بالقوه یا Potential Market

شامل همه کسانی است که به داشتن کالاهای من و شما و یا استفاده از خدمات من و شما، علاقمند هستند. بازار بالقوه خودرو بنز در ایران،‌ شاید ۱۲۰٪ یا ۱۳۰٪ کسانی باشد که گواهینامه رانندگی دارند! بلکه درصد بالای صد است چون کسانی هم هستند که گواهینامه ندارند اما دوست دارند خودرو بنز داشته باشند. بازاررسانه‌ای مانند شبکه‌های داخلی تلویزیونی داخلی، شاید کمتر از نصف جامعه ایران باشد. معنای وجود این بازاربالقوه در این نیست که همه آنها تلویزیون می‌بینند. بلکه معنایش این است که علاقمند هستند اگر فرصتی داشته باشند و تلویزیونی در دسترس باشد، برنامه‌های آن را ببینند.

 

بازار آماده یا Available Market

شامل کسانی است که وقت و زمان و سایر منابع لازم برای خرید و استفاده از محصولات و خدمات ما را دارند. حالا به طرز شگفت‌انگیزی آن جامعه‌ی ۱۲۰ یا ۱۳۰ درصدی بالقوه بنز، به یک بازار آماده ۵ یا ۱۰ درصدی کاهش می‌یابد. شاید کمی هم از آن بازاربالقوه شبکه‌های تلویزیونی کم شود. دقت کنید که برای بازارآماده، به همه منابع توجه داریم و نه فقط پول. بسیاری از محصولات در فروشگاه‌های خاص عرضه می‌شوند، مردم هم دوست دارند آنها را داشته باشند، پول هم دارند، اما محل فروشگاه‌ها به شکلی است که «زمان» برای سر زدن به آنها ندارند. گاهی جابجایی یک فروشگاه، می‌تواند بازارآماده‌ی یک محصول را تغییر دهد.

 

بازار هدف یا Target Market

بخشی از بازار است که ما انتخاب می‌کنیم که محصولات و خدمات خود را به آنها عرضه کنیم. معمولاً – و نه همیشه – بازارهدف از بازار آماده کوچک‌تر است و شرکت‌ها به دلایل مختلف تمام «بازارآماده» را مورد هدف قرار نمی‌دهند. دلایل مختلفی می‌تواند برای این کار وجود داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است شما یک اسباب‌بازی تولید کرده باشید و بازارآماده‌ی شما ده هزار خانواده باشد. اما احساس کنید بودجه‌ی کافی برای تبلیغ ندارید و ترجیح بدهید بازارهدف خود را، خانواده‌های یک منطقه از شهر، یا والدین فرزندان در یک مدرسه، یا خانواده‌های مخاطب یک نشریه محلی باشد. حتی ممکن است بودجه شما کافی باشد، اما ترجیح بدهید بازارهدف کوچکتری انتخاب کنید تا رقبای بزرگتر کمتر به شما حساس شوند. بحث انتخاب بازارهدف و تصمیم‌های مرتبط با آن، به استراتژی بازاریابی مربوط می‌شود.

 

بازار تحت نفوذ Penetrated Market

بخشی از بازار است که هم اکنون، محصولات یا خدمات ما را تهیه کرده و استفاده نموده است.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.