مهارت های زندگی

باید‎ها و نبایدها برای یک زندگی بهتر !

مروری بر 110 راز رسیدن به آرامش از زینب مملکت دوست

blank

اقدامات و عادت های خوبی برای دستیابی به زندگی بهتر وجود دارند که فراتر از ذهن هم نیستند, مانند داشتن فعالیت مفید, خوردن غذای سالم و… . همه ما فکر می کنیم برای داشتن زندگی بهتر باید کارهای خیلی بزرگی انجام داد و همین موضوع باعث ایجاد اضطراب و دلهره می شود که ما را از انجام آن کارها منصرف می کند. در این مقاله با مروری بر کتاب ۱۱۰ راز رسیدن به آرامش از زینب مملکت دوست، باید‎ها و نبایدها برای یک زندگی بهتر و رسیدن به احساس آرامش را عنوان میکنیم:

 

 

درهر شرایطی ادب و نزاکت را فراموش نکنید.

مهم نیست که با شما مؤدبانه برخورد کنند یا نه، ‎برخورد مؤدبانه شما، ‎باعث ایجاد احساس آرامش و احساس خوبی در شما خواهد شد. ‎

 

 

 راحتی خود را در اولویت قرار دهید.

  • راحتی، ‎ یکی از عناصر مهم آرامش است، مثل دمای مناسب، صندلی راحت و لباس و کفش راحت. ‎برای رسیدن به راحتی باید‎ هر چند وقت یکبار ساعتتان را کنار بگذارید و خود را از فشار زمان نجات دهید. ‎
  • درآوردن کفش‎ها به کاهش فشار عصبی کمک می‎کند. ‎
  • فشردن یک توپ کوچک، ‎ تنش‎های عصبی‎ای را که در انگشتان و دست‏های شما متمرکز شده اند، ‎خالی می‎‎کند. ‎
  • لباس‎های گشاد و راحت، ‎ باعث ایجاد راحتی و احساس آرامش می‎‎شود. ‎

 

راحت نشستن را فراموش نکنید.

از یک صندلی استفاده کنید که به شما آرامش می‎‎دهد. ‎صندلی خوب بر روح شما اثر می‎‎گذارد. ‎بهترین انتخاب، ‎صندلی‎هایی است که پشت شما را حمایت کند تا راست بنشینید.

 

 

سیگار نکشید.

اگر می‎‎دانستید که : «سیگار کشیدن + ورزش نکردن = استرس، ‎اضطراب و حذف آرامش»، ‎‎هرگز سیگار نمی‎‎کشیدید و ورزش کردن را به تعویق نمی‎‎انداختید. ‎ اگرچه بسیاری از افراد سیگاری اذعان می‎‎کنند که سیگار کشیدن باعث کاهش اضطراب آن‎ها می‎‎شود اما این قضیه کاملاً برعکس است. ‎‎همچنین افراد سیگاری تمایل به تحریک پذیری دارند و احساسات ناخوشایند زمانی که دود سیگار از آنها فاصله می‎‎گیرد،  روند معکوس دارد. ‎

مطالعات نشان می‎‏دهد که سطح اضطراب و افسردگی مردم با افزایش اکسیژن بدن ‎هنگام قطع سیگار بهبود می‎‎یابد. ‎علاوه بر این، ‎ افراد با ترک سیگار قدرت تمرکز و تصمیم‌گیری بیشتری به دست می‎‌آورند.

 

 

لباسهای روشن بر تن کنید.

آنچه می‎‎پوشید اثری آشکار بر احساسات شما دارد. لباس‎های گشاد، ‎الیاف طبیعی و رنگ‎های روشن ایجاد آرامش می‎‎کنند و باعث می‎‎شوند که خوش‎اخلاق‎تر باشید. ‎بهتر است تا حد امکان از پوشیدن لباس‌هایی با رنگ سرد و خنثی خودداری کنید تا دچار کسالت نشوید. ‎استفاده از رنگ‌های شاد باعث می‎شود که توجه دیگران نسبت به شما جلب شود، ‎البته نه توجهی که زننده باشد. ‎بنابراین سعی کنید در لباس‎هایتان بیش از سه رنگ استفاده نکنید و تا آنجا که می‎توانید پوشش خود را ساده نگه دارید. ‎برای استفاده بهتر از رنگ‎ها، ‎سعی کنید از مکمل‎های رنگی استفاده کنید، ‎یعنی رنگ‎هایی که متضاد با یکدیگر‎هستند تکمیل کننده ‎هم نیز باشند(مثلاً بنفش و زرد یا آبی و نارنجی)

 

 

شاد کردن دیگران، موجب آرامش میشود.

کمک به دیگران شما را قادر می‎سازد تا مشکلات خود را در دوردست‎ها ببینید و نیز به ایجاد ارتباطات اجتماعی ‎هم کمک می‎کند. ‎کمک کردن به دیگران‎ هم شادی شما را افزایش می‎دهد. ‎یک مطالعه در این زمینه نشان داد که کارهای داوطلبانه شش جنبه خوشبختی را بهبود می‎دهد که عبارتند از: شادی، ‎رضایتمندی از زندگی ، ‎عزت نفس ، ‎حس کنترل بر زندگی، ‎سلامت جسمی‎ و عدم وجود افسردگی.

 

 

دوستی با افراد مثبت را سرلوحه زندگی خودتان قرار دهید.

از معاشرت با افرادی که طبیعتی خالی از صفا و صمیمیت دارند اجتناب کنیم. ‎همه آدم‎ها تحت تأثیر اطرافیانشان‎ هستند. ‎خوشبینی درست مثل منفی بافی پدیده‎ای مسری است. ‎پس در انتخاب اطرافیانتان بیشتر دقت کنید. ‎گاهی اوقات بودن در جمع افرادی که از خودتان‎هم دلسردتر و افسرده‎تر‎ هستند، ‎بیشتر به ضررتان خواهد بود. ‎حتی اگر تنها باشید بیشتر به نفعتان خواهد بود تا با آن‌ها. ‎به جای چنین افرادی سعی کنید با افرادی مراوده کنید که می‎توانند شما را شاد کنند. ‎اگر دور و اطرافتان را از دوستانی نزدیک  پر کنید که شما را قبول دارند، ‎می‎تواند سبب شود که شما‎ هم خودتان را قبول داشته باشید و بیشتر احساس آرامش کنید. ‎

 

 

بر افکار منفی خود غلبه کنید.

به گفته آلبرت انیشتین: «جهان ما برآیندی از تفکرات ماست و بدون تغییر افکارمان نمی‎توان آن را تغییر داد.» در حقیقت این افکار ما ‎هستند که آینده ما و یک زندگی بهتر را بوجود می‎ آورند. ‎جوهر ذهن موفق تفکر نیست، ‎بلکه «طرزتفکر» است. ‎بنابراین به جای تمرکز به موضوع باید به طرز نگاه به موضوعات تمرکز داشته باشید. ‎شما نمی‎توانید فکر کردن را متوقف کنید اما‎ هرگاه افکار منفی به شما ‎هجوم آوردند، ‎با صدای بلند بخندید و سعی کنید ذهنتان را به طرف خاطرات خوش گذشته یا برنامه‎ها و اهداف آینده معطوف کنید.

 

 

حسرت داشتههای دیگران را نخورید.

زندگی «داشته‎ها» و «نداشته‎ها»ی فراوانی دارد. ‎اگر انسان به داشته‎های خود توجه کند و از آن‎ها لذت ببرد، ‎راحت تر می‎تواند نداشته‎ها را تحمل کند. ‎اما اگر کسی داشته‎های خود را نبیند، ‎سرتاسر زندگی را محرومیت می‎داند و در آن‎هیچ نقطه امیدی نمی‎ یابد و‎ همه زندگی، ‎یکپارچه برای او سختی و تلخی است. ‎حسرت و غبطه به زندگی ظاهری دیگران ریشه عواطف و عشق به زیبا زندگی کردن را در روح و درون آدمی‎ می‎خشکاند. ‎انسان تا زمانی که به زندگی دیگران حسرت می‎خورد احساس ناامنی و آسیب پذیری می‎کند.

 

 

گله مندی و شکایت کردن را رها کنید.

هم اکنون که در حال نفس کشیدن‎ هستید، ‎انسان دیگری دارد نفس‎های آخرش را می‎کشد، ‎پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته‎هایتان زندگی کنید. ‎شرایطی که شما از آن شکایت دارید، ‎به طور طبیعی موقعیت‎هایی‎ هستند که می‎توانید آن‎ها را تغییر دهید، ‎اما ‎هنوز تصمیم نگرفته‎اید این کار را بکنید.

برای رسیدن به نتایج دلخواه خود و زندگی بهتر و احساس آرامش اقدام کنید. ‎این دقیقاً کاری است که افراد موفق انجام می‎دهند. ‎این کاری است که نتیجه می‎دهد. ‎اگر در موقعیتی قرار گرفتید که خوشایند شما نیست، ‎یا کاری کنید که آن وضعیت بهتر شود یا آن وضعیت را ترک کنید، ‎کاری کنید که آن وضعیت تغییر کند یا از آن خارج شوید.

 

 

به جای تغییر دنیا به دنبال تغییر خودتان باشید.

این مطلب را درک کنیم که ما نمی‎توانیم دنیا را تغییر دهیم، ‎چون ما مدیر کل نظام خلقت نیستیم! بلکه مدیر کل خودمان ‎هستیم و می‎توانیم خودمان را تغییر دهیم. ‎برای ایجاد تغییر در نحوه فکر کردنمان، ‎باید به خودمان و دنیای اطرافمان از یک زاویه دیگر نگاه کنیم و دیدگاهمان را تغییر دهیم.

‎به جای اینکه در پاسخ به یک سوال ‎همان مسیر قدیمی‎ را برای رسیدن به نتیجه انتخاب کنید، ‎از یک زاویه جدید به آن سوال نگاه کنید و از یک راه دیگر به نتیجه برسید. ‎هربار که یک راه تازه را برای رسیدن سر کار انتخاب می‎کنید، ‎به مغزتان‎ هم آموزش می‎دهید که یک راه جدید برای حل یک مشکل انتخاب کند و وقتی فکرتان را تغییر دادید، ‎دنیایتان تغییر خواهد کرد.

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *