موفقیت و انگیزه

با کار عمیق می‎توانید تولیدی در سطح ممتاز و عالی داشته باشید!

مروری بر کار عمیق از کال نیوپرت

blank

در سال ۲۰۱۲، گرنت، که جوان‎ترین استاد حق‎التدریسی در دانشگاه اقتصاد وارتن، با کار عمیق ، هفت مقاله منتشر کرد که همگی در مجله‎های بزرگ و معتبر به چاپ رسید. نوشتن این تعداد مقاله در این رشته واقعا کار حیرت انگیزی است. یک سال بعد، تعداد مقاله‎هایش به ۵ عدد کاهش یافت اما باز هم تعداد قابل توجه و زیادی بود. عذر موجهی برای کم شدن تعداد مقالت داشت چون در همین سال کتابی با عنوان  Give and Take منتشر کرد. تصویر این کتاب بر روی جلد مجله‎ی نیویورک تایمز آمد و جزو پر فروش‎ترین کتاب‎ها شد. در سال ۲۰۱۴ که موفق به کسب درجه‎ی استاد تمامی شد، علاوه بر کتاب پرفروشش، بیش از شصت مقاله در مجله­ های معتبر به چاپ رسانده بود.

بلافاصله بعد از آشنا شدن با گرنت، از او درمورد این میزان بازدهی سوال کردم. خوشبختانه او هم خوشحال می‎شد که بتواند نظراتش را درباره‎ی این موضوع با من در میان بگذارد. گرنت مجموعه‎ای از پاورپوینت‎های مربوط به رشته‎ی خودش را برایم ارسال کرد که از همایشی که با سایر اساتید در آن شرکت کرده بودند جمع‎آوری کرده بود.  این پاورپوینت‎ها شامل جداولی در مورد جزئیات میزان وقت اختصاص داده شده به هر مقاله در هر ترم، ایجاد روابط با نویسندگانِ همکار و یک فهرست پیشنهادی برای مطالعه با بیش از بیست عنوان بود.

اگر چه عوامل بسیاری موجب  این میزان از بازدهی گرنت شد اما یک عامل به طور مشخص در روش او، نقش کلیدی را بازی می‎کند؛ این که او کارهای سخت اما مهم را در دوره‎های زمانی طولانی و بدون وقفه انجام می‎داد. کارهایش را در سطوح مختلف دسته‎بندی می‎کرد. تدریس و مسائل مربوط به آن را در ترم پاییز می‎گذاشت و در این مدت تمرکزش بر تدریس و در دسترس بودن برای دانشجویان بود.

او همچنین تمرکزش را بر دوره‎های زمانی کوچک‌تر تقسیم می‎کرد. در طول ترمی که مخصوص تحقیق و پژوهشش بود، زمان‎هایی هم درِ اتاقش بر روی دانشجویان و همکارانش باز بود و بعد از آن دوباره خودش را در گوشه‎ای بدون حواس پرتی مشغول یک بخش از تحقیق و پژوهشش می‎کرد. گرنت می‎گفت :(( این کار، همکارانم را گیج می‎کرد. می‎گفتند که می‎بینم که در دفترت هستی و زدن تابلوی در دفتر نیستم بی‎معنی است.)) اما چیزی که برای گرنت اهمیت داشت انزوای مطلق برای تمام کردن کارش بود.

تولید در سطح علمی= زمان اختصاص داده شده به کار x شدت تمرکز

اگر به این فرمول باور داشته باشید، عادات گرنت برایتان راحت‎تر هضم می‎شود. او با حداکثر رساندن تمرکزش در کار، میزان نتیجه‎ی کار تولید شده را در واحد زمان به حداکثر رساند. مثالِ آدام گرنت نشان داد که فرمول شدت تمرکز فقط مختص دانشجویان دوران کارشناسی  نیست بلکه به هر عمل ذهنی و شناختی  دیگر نیز اطلاق است. اما چرا اینگونه است؟

سوفی لیروی، استاد اقتصاد مینه‎سوتا، توضیح جالبی در این مورد دارد. او در مقاله سال ۲۰۰۹‎اش با عنوان ((چرا انجام دادن کارهایم اینقدر سخت است؟)) مفهوم پس‌مانده‎ی توجه را معرفی کرد. او اظهار می‎کند که محققان زیادی بر روی اثرات انجام دادن چند کار به طور همزمان مطالعه کرده‎اند اما امروزه اگر به دفاتر کاری برخی افراد که سِمت تقریبا مهمی در یک شرکت یا اداره دارند برویم، می‎ینیم که کار کردن بر روی چند پروژه امری بسیار عادی است. لیروی توضیح می‎دهد: ((بیرون آمدن از یک جلسه و رفتن به جلسه‎ای دیگر و کار کردن روی پروژه‎های مختلف به صورت همزمان بخشی از کار روزمره در شرکت‎ها و سازمان‎هاست.))

لیروی اثر این پس مانده‎ی توجه را در آزمایشگاه مطالعه کرد. در یکی از آزمایش‎هایش از افراد خواست تا ابتدا روی جدول تشخیص کلمات مشغول شوند. سپس  در حین کارشان، به آن‎ها گفت که باید سراغ یک چالش دیگر بروند و با خواندن رزومه‎ها فرضی، تصمیم بگیرند که شخصی را برای گرفتن یک شغل استخدام کنند. در یک موقعیت دیگر ، به افراد اجازه داد تا جدول کلمات را تمام کنند و سپس مشغول یک کار دیگر شوند. نتایج برآمده کاملا شفاف بود: ((افرادی که بعد از کاری مشغول به یک کار دیگر می‎شوند، پس‎مانده‎ی توجه را تجربه می‎کنند و عملکرد ضعیفی در کار دوم از خود نشان می‎دهند.))

مفهوم پس‎مانده‎ی توجه مهر تاییدی بر فرمول شدت تمرکز است و همچنینی دلیل بازدهی گرنت را مشخص می‌کند. گرنت با انجام دادن یک کار در دوره‎ی زمانی طولانی بدون اینکه به سراغ کار  دیگری برود، اثر منفی پس‎مانده‎ی توجه را به حداقل رساند که باعث شد عملکردش در کار به بالاترین برسد.

خوب به این استدلال می‎رسیم که  برای اینکه کارایی و تولیدمان در بالاترین سطح باشد باید دوره‎های طولانیِ زمانی با تمرکز بالا و به دور از عوامل حواس پرتی را مشغول یک کار واحد باشیم.

چگونه موفقیت جک دروسی توجیه میشود؟    

حالا می خواهم استدلال خودمان را بیان کنم که چرا کار عمیق ، منجر به تقویت مهارت‎هایی می‎شود که اهمیتشان هر روز در اقتصاد ما بیشتر و بیشتر می‎شود. جک دروسی از موسسان توییتر است.  او کسی است که زمان  زیادی را صرف کار عمیق نکرد و همچنین دوره‎های طولانی برای تفکر عمیق در انزوا سپری نکرد. زمانی که مجله‎ی فوربز در مورد دروسی می‎نوشت او مشغول کارهای مدیریتی هم در توییتر و هم در شرکت اسکوئر بود.

دروسی خودش می‎گوید که یک روز معمولی را با خواندن سی چهل صورت جلسه به شب رساند. با اینکه فاصله‎ی کوتاهی بین این جلسات بود اما او به شدت به در دسترس بودن اعتقاد داشت و می‎گوید: ((من بیشتر کارم را ایستاده پشت میز انجام می‎دهم و همه می‎توانند بیایند و با من حرف بزنند. گوش شنوا برای شنیدن تمام نظرات دارم.))

جان دروسی نمونه‎ی بارز گروهی است که در بحثمان نمی‎توانیم آنان را نادیده بگیریم، یعنی کسانی که بدون عمیق شدن و شدت تمرکز ، به موفقیت رسیده‏ اند. افرادی با چنینی جایگاهی، نقش مهمی در دسته‎ی افرادی که بدون عمیق شدن به موفقیت رسیده‎اند بازی می‎کنند؛ چون مشهور است که سبک زندگی آن‎ها بسیار پرتکاپو و پر از عوامل حواس‎پرتی است.

کری ترینور مدیر عامل سایت ویمیو  در جواب این سوال که چه مدت زمانی می‎تواند بدون ایمیلش سر کند اینطور پاسخ می‎دهد: ((یک روز تعطیل می‎توانم بدون…خب! تقریبا بیشتر روز را بدون ایمیل می‎توانم سر کنم. منظورم این است که ایمیل‎هایم را بررسی می‎کنم اما پاسخ نمی‎دهم.)) این افراد بیشتر از هر وقت دیگری در تاریخ اقتصاد امریکا درآمد دارند و به آن‎ها اهمیت داده می‎شود.

موفقیت جک دروسی بدون عمیق شدن، امری رایج در این سطح عالی از مدیریت است. با تایید کردن این واقعیت باید به خودمان یادآور شویم که این موضوع چیزی از ارزش‎های کار عمیق کم نمی‎کند. چرا؟ چون حواس پرتی و ذهنِ آشفته یکی از ملزومات اجتناب ناپذیر این شغل‌های به خصوص است.  

در نتیجه، کار عمیق تنها مهارت موجود در اقتصاد امروز نیست و حتی ممکن است بدون ایجاد کردن این مهارت در خودمان به موفقیت برسیم اما شغل‎هایی که این مورد در آن‎ها صدق کند بسیار کم هستند. تا وقتی که دلیل محکمی مبنی بر مهم نبودن عامل تمرکز در کارتان ندارید جدا توصیه می‎کنیم عمیق بودن و شدت تمرکز را سرلوحه‎ی کار خود قرار دهید.

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.