مدیریت محتوی وردپرس

بخش کاربران و آشنایی انواع سطح کاربری در وردپرس

blank

در این آموزش از سایت فیبز می خوانید : در آموزشی دیگر از پایگاه دانش وردپرس سایت فیبز با شما همراهان گرامی هستیم تا با استفاده از عناوین اصلی که در ادامه خواهید دید ، شما را با بخش کاربران در سیستم مدیریت محتوای وردپرس بیشتر آشنا کنیم و انواع سطح کاربری در وردپرس ، دسترسی هر نوع کاربری را برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

عناوین اصلی :

 1. بررسی و شناخت اولیه از چرایی بخش کاربران در وردپرس
 2. مدیر سایت
 3. نقش ویرایشگر
 4. نقش نویسنده
 5. نقش مشارکت کننده
 6. نقش مشترک
 7. نقش ویژه ی مدیر شبکه
 8. ایجاد نقش های سفارشی در بخش کاربران وردپرس
 9. سطح دسترسی سفارشی برای نقش های کاربری پیشفرض وردپرس
انواع نقش های کاربری در وردپرس
انواع نقش های کاربری در وردپرس

بررسی و شناخت اولیه از چرایی بخش کاربران در وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس در منوی پیشخوان خود دارای بخشی تحت عنوان کاربران است. این قابلیت در وردپرس به منظور ایجاد چندین سطح از کاربران با میزان دسترسی به قسمت های مختلف برای هر کاربر ایجاد شده است . شما عزیزان می بایست یک آشنایی خوب و اولیه در این زمینه داشته باشید تا بتوانید کاربران سایت خودتان را به راحتی مدیریت کنید.
به طور پیشفرض زمانی که شما وردپرس را نصب می کنید دارای ۵ سطح کاربری مختلف با نام های

 • مدیر
 • ویرایشگر
 • نویسنده
 • مشارکت کننده
 • و مشترک است .

هر یک از این نقش ها در وردپرس دارای یک وظیفه هستند، که بر اساس میزان دسترسی به قابلیت های مختلف سایت برای آنان تعریف می شود. در ادامه به بررسی هر یک از این سطوح دسترسی خواهیم پرداخت.

۱) مدیر سایت

اولین و بالاترین سطح دسترسی در وردپرس مدیر سایت است . در واقع مدیر سایت بیشترین میزان دسترسی به سایت را دارد . او می تواند افزونه و قالب نصب کند یا حذف کنید و حتی آن ها را ویرایش کند . مدیر می تواند نوشته یا پست جدید ایجاد کند ، پست های دیگران را بررسی و ویرایش کند و یا پست ها را حذف کند.

یکی از مهمترین نقش های ایجاد شده برای مدیر یک سایت توانایی ایجاد کاربران جدید و مدیریت آن ها است . مدیر می تواند اطلاعات کاربران سایت در هر نقش دیگر را ویرایش کند و حتی می تواند رمزهای عبور آنان را عوض کند . حتما لازم است دقت داشته باشید که در انتخاب نقش برای سایت خود چه فردی را در نقش کاربر مدیر قرار می دهید و بر اساس توانایی های او نقش مدیر را بر عهده ی او قرار دهید چرا که نقش مدیر سایت مهمترین نقش در یک وبسایت است.

۲) نقش ویرایشگر

نقش ویرایشگر یکی دیگر از نقش های موجود در بخش کاربران سایت های وردپرسی است . همانطور که از نام آن پیداست کار او در زمینه ویرایش است و البته ویرایش نوشته های موجود در یک وبسایت ! ویرایشگر می تواند محتوایی که توسط سایر کاربران از جمله نویسندگان در وبسایت ایجاد شده اند را ویرایش کند و در آن ها تغییرات لازم را قبل از انتشار و در مرحله ی بازبینی ، اعمال کند . او حتی می تواند پست ها و دیدگاه ها را حذف کند اما قادر به نصب قالب یا افزونه برای سایت نیست.

۳) نقش نویسنده

نویسنده در یک سایت می تواند نوشته های جدید ایجاد کند و آن ها را با دسترسی کامل ویرایش کند . او همچنین می تواند پست های خود را حذف کند ؛ حتی بعد از این منتشر شوند . نویسنده نمی تواند برای یک سایت دسته بندی ایجاد و در آن ها دخل و تصرف ایجاد کند . او فقط می تواند از دسته بندی های موجود استفاده کند و نوشته های خود را در دسته بندی های ایجاد شده قرار دهد و همچنین می تواند ، برای نوشته های خود تگ یا برچسب اضافه کند.

نویسنده ها دسترسی محدودی به بخش دیدگاه های سایت دارند و نمی توانند نظرات موجود در سایت را حذف یا ویرایش کنند . این نقش نیز قابلیت دسترسی به قالب یا افزونه های سایت ندارد و نمی تواند آن ها را حذف یا نصب کند . همانطور که ملاحظه کردید نقش نویسنده ، محدود و کم خطر است و می توانید آن را در اختیار نویسندگان سایت خود قرار دهید و تنها دسترسی که در آن محدودیت ندارند ، حذف پست های منتشر شده ی خودشان است.

۴) نقش مشارکت کننده

مشارکت کننده در واقع نقشی است تقریبا مشابه به نقش یک نویسنده اما با دسترسی محدودتر از نویسنده سایت ! یک مشارکت کننده یا حامی می تواند نوشته ایجاد کند و به نوشته تگ یا برچسب اضافه کند ؛ اما او اجازه پاک کردن یا انتشار نوشته را ندارد و در این خصوص دسترسی برایش محدود شده است . همچنین او توانایی ایجاد دسته بندی را ندارد . مشارکت کننده همچنین می تواند دیدگاه های سایت را ببیند اما اجازه ویرایش آنها را ندارد و نیز این سطح کاربری به بخش افزودن قالب و افزونه دسترسی ندارد و نمی تواند قالب جدید یا افزونه ای نصب یا حذف کند.

۶) نقش مشترک

کاربرانی با سطح دسترسی مشترک یک نقش بسیار محدود دارند و این نقش فقط برای زمانی کاربرد دارد که شما از مخاطبان سایتتان بخواهید قبل از ایجاد و ارسال دیدگاه در سایت ثبت نام کنند . مشترک ها اجازه ی دسترسی به نوشته ها و سایر بخش های سایت از جمله قالب و افزونه ها ندارند و بسیار محدود هستند.

انواع نقش های کاربری در وردپرس
انواع نقش های کاربری در وردپرس

نقش ویژه ی مدیر شبکه

کاربرانی که به آن ها این نقش داده شده است فقط در وردپرس شبکه قابل مشاهده هستند . مدیر شبکه می تواند در یک شبکه وردپرس به شبکه سایت اضافه کند و از شبکه سایت حذف کند و همچنین برای هر کدام از سایت ها قالب و افزونه نصب یا حذف کند و یا کاربران جدیدی اضافه کند. این نقش داری طیف وسیعی از دسترسی ها است و یک نقش ویژه محسوب می شود.

ایجاد نقش های سفارشی در بخش کاربران وردپرس

همانطور که اشاره شد نقش های متفاوتی در بخش کاربران وردپرس وجود دارد و شما همراهان گرامی که از سایت های وردپرسی استفاده می کنید ، می توانید از آن ها در شرایط مختلف و بنا بر نیازهای سایت خودتان از آن ها استفاده کنید . برای مثال اگر سایت شما در زمینه تولید محتوا برای سلامتی است می توانید نقش ویرایشگر را به کاربران ارشد خود بدهید و نقش کابر نویسنده را برای نویسندگان تازه کار نگه دارید و همچنین از نقش مشترک برای کاربران تازه وارد به سایت استفاده کنید.

سطح دسترسی سفارشی برای نقش های کاربری پیشفرض وردپرس

اما یک نکته ای وجود دارد این است که در نقش نویسنده کاربر نویسنده می تواند نوشته های منتشر شده ی خود را پاک کند و ممکن است در زمان بروز اختلافات احتمالی میان شما بخواهد مطالب منتشر شده ی خود را پاک کند و این یک رخداد بشدت منفی برای سایت شما است . شما اگر بخواهید دسترسی های سفارشی برای کاربران خود ایجاد کنید باید بدانید که این قابلیت در وردپرس وجود ندارد و می بایست از افزونه هایی مانند :   Capability Manager Enhanced

(دانلود افزونه)

استفاده نمایید . با استفاده از این افزونه که در این آموزش مجال شرح کامل قابلیت های آن وجود ندارد می توانید به راحتی شخصی سازی های لازم را در مورد کاربری های مختلف سایت انجام دهید و هر جا که لازم دانستید از این افزونه استفاده نمایید.

 

دوستان و همراهان گرامی
بسیار خوشحالیم با یک آموزش دیگر از تیم وردپرس سایت فیبز با شما عزیزان همراه بودیم. امیدواریم بهره ی کافی رو از مباحث عنوان شده برده باشید. سوالات ، نظرات و پیشنهادات خودتان را در قسمت دیدگاه های همین صفحه برای ما ارسال فرمایید و ما را در بالا بردن کیفیت این آموزش های کوتاه و کاربردی یاری بفرماید.

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.