رشد و توسعه فردی

خصوصیات و ویژگی اهداف خود در زندگی !

مروری بر بهترین سال زندگی تو از دارن هاردی

blank

حالا وقت آن است که اهدافتان را بررسی کنید و از اینکه قالبی درست دارند مطمئن شوید. پس به هر کدام از این خصوصیات و ویژگی اهداف خود در زندگی دقت کنید:

مشخص

یکی ار مهم ترین ویژگی اهداف این است که باید مشخص و واضح باشد بطوریکه برای هرکسی قابل فهم و درک باشد.

مثال:

  • نامشخص: «از زیر بار قرض خلاص شوم»
  • مشخص: «27 هزار دلار بدهی و 32 هزار دلار وام دانشجویی را تسویه کنم.»
  • اهدافتان را بطور مشخص تنظیم کنید.

قابل اندازه گیری

اینجا، جایی ست که باید کمیت اهدافتان را بسنجید؛ بنابراین باید دستاوردهایتان را در قیاس با این اهداف اندازه گیری کنید. وقتی میزان پیشرفتتان را اندازه گیری می کنید، باید طبق برنامه حرکت کنید تا به اهدافی که پیش رو دارید برسید و شور و نشاط رسیدن به آنها را تجربه کنید. باید به تلاش های مداومتان مثل یک تیم فوتبال ادامه دهید تا به گل برسید. برای اینکه تعیین کنید اهدافتان قابل اندازه گیری هستند، از خودتان سوال کنید به چه مقدار؟ به چه میزان؟ چگونه می توانم زمان رسیدن به آن را براورد کنم؟

مثال:

  • غیرقابل اندازه گیری: « می خواهم خوش هیکل بشوم.»
  • قابل اندازه گیری: « می خواهم 10 کیلو وزن کم کنم و شاخص توده بدنی حدود 20 داشته باشم و کلسترولم را هم زیر 200 بیاورم؛ پس روزی 3 کیلومتر می دوم.»
  • اهدافتان را بطور قابل اندازه گیری تنظیم کنید.

قابل دسترسی

حالا وقت آن است از آسمان خیالتان و از میان ابرهایی که شما را احاطه کرده است سر بیرون آورید و بار دیگر پاهایتان را بر روی زمین بگذارید. زمین شاید فراز و نشیب هایی داشته باشد، اما همچنان یک زمین سفت و محکم است. نمی توانید یک روزه روی زمین صلح بوجود آورید یا مشکل قحطی و گرسنگی سراسر دنیا را برطرف کنید و به همین شکل نمی توانید در همین سال اول، میلیونر شوید و سرمایه تان را 20 برابر کنید. اهدافتان باید جوری گزینش شوند که شما را به سمت جلو هل دهند. اما اگر قابل دسترس نباشند، تضعیفتان می کنند؛ حتی اگر بهترین عملکردتان را نسبت به آن انجام دهید.

برای رسیدن به هدفتان، خودتان را به هیچ شانس غیرعادی و عامل بیرونی متکی نکنید و به آن دل نبندید. اگر در سطح بالایی رقابت می کردید از چه ترفندی برای کنترل کردن نتیجه کارتان استفاده می کردید؟

اهداف قابل دسترسیتان را تنظیم کنید.

 

مرتبط

این یکی از مهم ترین زیرمجموعه هایی است که می تواند باعث اخلال در سیستم هدفگذاری شما شود. آیا اهدافی که در نظر گرفته اید با ارزش اصلی که مدنظرتان است هم ترازند؟ شما چه کسی هستید و چه چیزی بیشترین اهمیت را در زندگیتان دارد؟ مطمئن شوید مسیری که کل تمرکز و خلاقیتتان را برای آن خرج می کنید، با ارزش هایتان همسو است. مطمئن شوید که این اهداف همان چیزهایی هستند که همیشه بدنبال آن بودید و می خواهید آن را به میراث بگذارید. اگر این طور نیست در تعیین ویژگی اهداف خود تجدید نظر کنید.

اهدافتان را مرتبط به هم و مرتبط به ارزش درونیتان تنظیم کنید.

حساس به زمان

برای شما هم پیش آمده که قصد انجام کاری را داشته اید اما بعد از گذشت مدت زمان مشخصی نسبت به انجام آن کار سرد و حتی منصرف شده اید در این حالت مغز شما دچار بی حسی می شود و نسبت به حفظ حالت موجود تلاش می کند. اگر پس از تصمیم گرفتن سریعا قدم های لازم را برندارید، بعداز مدتی ذهن شما می کوشد حالت فعلی را بهتر جلوه دهد اگر یک زمان محدود برای رسیدن به اهدافتان تعیین کنید ناخودآگاه خود را به چالش می کشید و خیلی سریعتر از قبل عکس العمل نشان می دهید.

هیجان انگیزترین لحظات یک بازی اغلب در دقایق پایانی رقم می خورد؛ بخصوص اگر رقابت نزدیک باشد، بخاطر محدودیت زمان، بازیکنان دست به کارهای دراماتیکی خواهند زد.

زمان رسیدن به اهدافتان را محدود کنید تا سریعتر به آن برسید.

چک کردن اهداف؛آیا «متعادل» هستند؟

حالا وقت آن است که بار دیگر نگاهی بیندازید به ویژگی اهداف خود و اطمینان پیدا کنید که آنها بصورت کاملا متعادل، بخش های مختلف زندگیتان را نشان می دهند. هدف اصلی و بزرگ، موفقیت در تمام ابعاد زندگیست و موفقیت به معنی دستیابی به رشد و کمال در همه جنبه های زندگیست.

اهدافتان باید راهنمایتان باشند و بتوانند هدایتتان کنند و جهت درست را در زندگی به شما نشان دهند. تاحالا شده مردی را دیده باشید که بازوهای خیلی بزرگ اما پاهای نحیف و لاغری داشته باشد؟ خیلی مسخره بنظر می رسد اما این شکی است که خیلی از انسانها زندگی می کنند یعنی روی یک بخش خاص از زندگیشان تمرکز می کنند و بقیه جنبه های آن را به حال خود رها می کنند.

همه ما احساس تاسف می کنیم به حال کسی که ثروتمند است اما از آن لذت نمی برد یا آن را باهیچکس سهیم نمی شود و دائم در استرس و نگرانی است.شما هم خیلی از کسانی که زمانی در یک زمینه برایتان اسطوره بوده اند، را می شناسید که افسرده شده اند و در روابط خانوادگیشان هرگز موفق نبوده اند. چرا؟ دلیلش ساده است آنها فقط روی یک بخش از زندگیشان تمرکز کرده اند.

مراقب قیمتی باشید که برای رسیدن به اهدافتان می پردازید. ممکن است هدفی داشته باشید که به قیمت کل زندگیتان تمام شود.

 

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.