بازاریابی و مدیریت بازار

برند و معماری برند چیست؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

برند و معماری برند یعنی یک نام، عبارت، نشانه یا علامت یا ترکیبی از اینها که با هدف متمایز کردن یک کالا یا خدمت از سایر کالاها و خدمات یک فروشنده یا برای ایجاد تمایز میان کالا و خدمت یک فروشنده با کالا و خدمات سایر فروشندگان به کار گرفته شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که برندهای قدرتمند، هرگز به تنهایی بر روی وعده‌های عملکردی یا وعده‌های احساسی متمرکز نمی‌شوند. بلکه همزمان می‌توانند برای مخاطب خود هر دو نوع ارزش را ایجاد کنند. به عبارتی مخاطب – حتی بدون اینکه دقیقاً سهم بندی مشخصی انجام دهد – هزینه‌ای را که برای برند پرداخت می‌کند با برایند ارزش‌های عملکردی و ارزش‌های احساسی می‌سنجد.

 

معماری برند چیست؟

ساختاری که یک مجموعه به وسیله آن، سبد برندهای خود یا پورتفولیوی برندهای خود را سازماندهی می‌کند.

برخی اشتباهات رایج در حوزه برند :

برند با علامت تجاری تفاوت دارد.
برند با حسن شهرت تفاوت دارد.
برندمعتبر بودن، با گران قیمت بودن تفاوت دارد.
برندداشتن با شعار داشتن تفاوت دارد.
برندداشتن الزاماً به این معنا نیست که همه باید ما را بشناسند.
با داشتن لوگوی شخصی، برندشخصی نخواهیم داشت.

 

برند با علامت تجاری متفاوت است.

هر کسی می‌تواند با صرف هزینه‌ی اندکی، علامت تجاری داشته باشد. کافی است الان برای خودتان یک نشانه‌ی گرافیکی طراحی کنید و در هر کشوری که هستید، آن را به سادگی ثبت کنید. اما با این کار، هنوز برند ندارید. فقط یک علامت تجاری ثبت شده دارید.

برند با حسن شهرت متفاوت است.

دزد باسابقه یا یک جنایتکار بالفطره نیز ممکن است صاحب برند باشد. حتی یک خودروساز ضعیف هم که هر محصول‌اش ممکن است دارای صدها مشکل و ایراد بوده و هرگز قابل اتکا نباشد، ممکن است به عنوان نمونه‌ی یک شبه خودروساز به یک برندجهانی تبدیل شده باشد.

وفاداری به برند

انجمن بازاریابی آمریکا تعریف وفاداری به برند را به این شکل مطرح می‌کند: نوعی رفتار میان مصرف کنندگان، به این صورت که مصرف کننده ترجیح می‌دهد خریدهای آینده‌ی خود را از همان برندی که هم اکنون مورد استفاده قرار می‌دهد انجام داده،‌ یا به شکلی: «همچنان استفاده از آن را ادامه دهد».

 

برند شخصی یا پرسونال برندینگ

پرسونال برندینگ راهکاری ا‌ست برای این که برخی از ویژگی‌های یک برند را در یک انسان قرار دهیم. به این ترتیب افرادی همچون کارشناسان، کار آفرینان و هنرمندان می‌توانند در زمینه‌های کاری خود صاحب اعتبار، شهرت، شخصیت و ارزشی قابل ارائه همچون یک نام تجاری شوند.
لذا لازم است مختصری از ابتدایی‌ترین نکاتی را که برای پرسونال برندینگ‌تان احتیاج دارید، ذکر ‌کنیم:

-شفاف‌سازی خواسته:

شفاف‌سازی کامل درباره جلوه‌ای که می‌خواهید در برابر دیگران داشته باشید را انجام دهید. تلاش نکنید تا چندین و چند پیام را از پرسونال برندتان به نمایش بگذارید؛ در واقع، مخاطب را گیج نکنید! یک هدف اصلی را نشانه بگیرید و در آن بهترین باشید.

-در دنیای مجازی، یک دست باشید:

خب پیامی را که پرسونال برندتان قرار است منتقل کند انتخاب کرده‌اید. دستی به صفحات‌تان در همه‌ی شبکه‌های اجتماعی بزنید و همه‌ی آن‌ها را با پیامی که می‌خواهید از شما منتشر شود هماهنگ کنید.

-آن چه که به آن معروفید (که هستید؟):

آیا می‌توانید در ۱۰ کلمه یا حتی کمتر، ارزش‌های خودتان را معرفی کنید؟
این که نتوانید خیلی سریع و کوتاه به سوال «که هستید؟» پاسخ دهید؛ یکی از بزرگ‌ترین زنگ خطرهای پرسونال برندتان و یا هر نوع دیگری از انواع آن می‌باشد.
مردم باید شما را به چه چیزی بشناسند؟ به روز بودن؟ رهبر بودن؟ یا خوش تیپ بودن؟!

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.