اگاهی و اطلاعات

برکشایر هاتاوی هشتمین شرکت بزرگ جهان!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

برکشایر هاتاوی ( Berkshire Hathaway ) شرکت هلدینگ و خوشه‌ای آمریکایی و چندملیتی است، که دفتر مرکزی آن در شهر اوماها، نبراسکا قرار دارد. فعالیت اصلی این شرکت، در زمینه ارائه انواع خدمات بیمه مانند بیمه اموال و بیمه سلامت، بیمه اتکایی و بسیاری از انواع بیمه‌های نامتعارف می‌باشد، اما درصد قابل‌توجهی از درآمدهای برکشایر هاتاوی از طریق مبادلات سهام اختصاصی، مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های پوشش ریسک، سفته‌بازی، مدیریت سرمایه‌گذاری، مدیریت دارایی و مدیریت ثروت تأمین می‌گردد.

ریشه‌های تاسیس برکشایر هاتاوی، به سال ۱۹۵۵ و ادغام شرکت‌های برکشایر و هاتاوی بازمی‌گردد. شرکت برکشایر هاتاوی مدیریت شرکت‌های تابعه، زیرمجموعه و فرعی فراوانی را در اختیار دارد، که به‌عنوان نمونه می‌توان به: گایکو، دوراسل، هاینز و مارس اینکورپوریتد اشاره نمود.

این شرکت همچنین دارای سهام قابل‌توجهی در شماری از شرکت‌های بزرگ جهان می‌باشد، که مشهورترین آنها عبارتند از: ولز فارگو، بنک آو امریکا، کوکاکولا، پپسی، گلدمن ساکس، وال‌مارت، اکسان‌موبیل، کونوکو فیلیپس، کاستکو، پروکتر اند گمبل، آمریکن اکسپرس،مسترکارت، ویزا کارت، ورایزن، فاکس قرن ۲۱، یونایتد پارسل سرویس، جان دیر، جانسون و جانسون، سانوفی، یو. اس. بانکورپ، مودیز، میونیک ره، دایرکت‌تی‌وی، پوسکو، پتروچاینا، جنرال موتورز، جنرال الکتریک و آی‌بی‌ام.

وارن بافت مدیر عامل و رییس هیئت مدیره و چارلی مانگر نایب رییس شرکت برکشایر هاتاوی را بر عهده دارند. بافت از سیستم شناور برای سرمایه‌گذاری بر روی این شرکت استفاده کرده‌است. او در ابتدای فعالیتش در برکشایر بر روی سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار بورس متمرکز شده‌بود، ولی به‌تازگی و در سال‌های اخیر (پس از ۲۰۱۰) تصمیم به خرید تمامی سهام شرکت را دارد.

برکشایر در طول فعالیت به‌عنوان یک شرکت مادرتخصصی، در کسب‌وکارها و شرکت‌های گوناگونی سرمایه‌گذاری نموده‌است، این شرکت‌ها به صنایع مختلفی چون: مواد غذایی، لوازم خانگی، دائرهالمعارف‌ها، صنایع نفت و گاز، فروش جواهرات، انتشار روزنامه، طراحی و توزیع پوشاک، تولید برق و تجهیزات الکتریکی، اشتغال دارند.

تاریخچه

ریشه‌های تاسیس برکشایر هاتاوی، به ادغام چندین شرکت بازمی‌گردد، که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کردند، ولی هسته مرکزی این شرکت، که از برکشایر، ولی فالز و هاتاوی تشکیل می‌شود، همگی در صنعت نساجی اشتغال داشتند. هسته اصلی شرکت برکشایر هاتاوی در سال ۱۹۵۵ و در پی ادغام شرکت‌های برکشایر و هاتاوی تاسیس شد.

برکشایر

برکشایر، شرکت نساجی و کارخانه تولید پارچه‌های کتان آمریکایی بود، که در سال ۱۹۲۹ از ادغام ولی فالز کمپانی با برکشایر کتان میلز، تاسیس شد. شرکت جدید برکشایر فاین اسپینینگ اسوشیتز (به‌اختصار برکشایر) نام گرفت.

برکشایر میلز

برکشایر میلز، کارخانجات نساجی و تولید پارچه‌های کتان آمریکایی بود، که در سال ۱۸۸۹ توسط خانواده پلانکت، در شهر آدمز، ماساچوست تاسیس شد. در سال ۱۹۱۷ دارایی کمپانی برکشایر میلز بالغ بر ۲٫۵ میلیون دلار بود، که ۴ کارخانه نساجی با بیش از ۲۶۰ هزار حلقه و دوک نخ‌ریسی و ۶٫۵۰۰ دستگاه بافندگی را شامل می‌شد. این شرکت در سال ۱۹۲۹ ولی فالز کمپانی را خریداری کرد، سپس دو شرکت در هم ادغام شدند، شرکت جدید برکشایر نام گرفت.

ولی فالز کمپانی

ولی فالز کمپانی، شرکت نساجی آمریکایی بود، که در سال ۱۸۳۹ توسط اولیور چیس، در شهر ولی فالز، رود آیلند تاسیس شد. چیس با مشارکت دو پسرش به نام‌های ساموئل و هارلی، اقدام به توسعه شرکت نساجی خود نمود. تا سال ۱۸۹۵ کمپانی ولی فالز، با خریداری کارخانه‌هایی چون: البیون میلز، تار-کیلن فکتوری، من‌ویل میلز (در رود آیلند) و کارخانه نساجی موداس (در کنتیکت)، به یکی از بزرگترین کارخانجات نساجی آمریکا تبدیل شده بود. این شرکت در سال ۱۹۲۹ در پی ادغام با کمپانی برکشایر میلز، منحل گردید.

هاتاوی

هاتاوی، شاخه دیگر از برکشایر هاتاوی می‌باشد، که در سال ۱۸۸۸ توسط هوریشیو هاتاوی، در شهر بدفورد جدید، ماساچوست تاسیس شد. این شرکت در سال‌های نخست در زمینه شکار نهنگ و فروش ظروف چینی فعالیت می‌کرد، که این تجارت، سود سرشاری را عاید هاتاوی می‌نمود.

پس از جنگ جهانی اول در پی کاهش تقاضای عمومی که حاصل رکود اقتصادی پس از جنگ بود، شرکت هاتاوی وارد صنعت نساجی شد. هاتاوی میلز سال‌های رکود بزرگ را با مدیریت و سرمایه‌گذاری بازرگان آمریکایی؛ سیبوری استانتون، پشت سر گذاشت. این شرکت تا سال ۱۹۵۵ فعالیت مستقل خود را با تمرکز بر صنعت نساجی ادامه داد.

برکشایر هاتاوی

برکشایر هاتاوی در سال ۱۹۵۵ از ادغام شرکت‌های برکشایر و هاتاوی که هر یک از این دو شرکت، با ادغام کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف، شکل گرفته بودند، راه‌اندازی شد. شرکت ادغامی در مجموع مالک ۱۵ کارخانه نساجی بود، که در زمان ادغام، شمار کارکنان شرکت جدید، بالغ بر ۱۲٫۰۰۰ نفر برآورد می‌شد. شرکت برکشایر هاتاوی در سال نخست، درآمدی معادل ۱۲۰ میلیون دلار را کسب نمود. دفتر مرکزی و کارخانه اصلی این شرکت نیز در شهر بدفورد جدید، ماساچوست مستقر گردید. برکشایر هاتاوی تا اوایل دهه ۱۹۶۰ تنها در صنعت نساجی فعالیت می‌نمود.

وارن بافت

در سال ۱۹۶۲ سرمایه‌دار آمریکایی؛ وارن بافت شروع به خریداری سهام شرکت نساجی برکشایر هاتاوی نمود. تا سال ۱۹۶۹ او از سهام خریداری شده در این شرکت، به طور متوسط، معادل ۳۰٪ درصد سالانه بازگشت سرمایه داشت، آن هم در بازاری که حداکثر سود شرکت‌ها و کارخانجات صنعتی بطور میانگین ۷٪ تا ۱۱٪ درصد بود.

بافت به طور عادی در شرکت‌هایی که ارزش، قیمت و نسبت پی/ای پایین، اما پتانسیل بالا و رشد در بلندمدت داشتند، سرمایه‌گذاری نمود. شناسایی چنین شرکت‌هایی غالباً بخش سخت کار است. یکی از سرمایه‌گذاری‌های اولیه وارن بافت در آمریکن اکسپرس بود.

بافت ابتدای سرمایه‌گذاری‌اش در شرکت برکشایر هاتاوی، دارایی‌های بخش نساجی آن را فروخت، اما نام تجاری شرکت را حفظ نمود و زمانی‌که موفق شد اکثریت سهام این شرکت را در اختیار بگیرد، ماهیت شرکت را به یک شرکت سرمایه‌گذاری تغییر داد. در سال ۲۰۰۳ شرکت برکشایر هاتاوی مالک حدود ۴۰ شرکت با ۱۵۰٫۰۰۰ کارمند بود.

ارزش واقعی‌ای که توسط شرکت‌هایی که برکشایر هاتاوی مالک آنها است، تولید شده، از سرمایه‌گذاری‌های بازار سهام بیشتر است، هر چند مالکیت سهام برکشایر در شرکت‌هایی مثل کوکاکولا و ژیلت، توجه بیشتری از عدم موفقیت شرکت‌های تکنولوژیکی را به خود جلب می‌کنند. همچنین باید اشاره کرد، که سرمایه‌گذاری‌های این شرکت نیز گاهی اوقات هم کمتر موفق بوده‌اند.

شرکت برکشایر هاتاوی همچنین مالک شرکت‌های بیمه‌ای که جریان وجه نقد رایگان زیادی تولید می‌کنند، می‌باشد. این شرکت‌ها، یکی از منابع تامین وجوهی است، که وارن بافت به زیرمجموعه‌های برکشایر هاتاوی تخصیص داده و از درآمد حاصل از آنها، برای خریداری سهام شرکت‌های جدید استفاده می‌کند. تحت رهبری بافت، برای ۴۰ سال برکشایر هاتاوی از الگوها و خط‌کش‌های بازارهای بورس مانند اس اند پی ۵۰۰ و میانگین صنعتی داو جونز هم بهتر عمل کرده است.

بازار بورس

در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۱۳ شرکت برکشایر هاتاوی به ارزش هر سهم معادل ۱۴۰٫۸۰۳ دلار، بر پایه ارزش بازار سرمایه، به‌عنوان با ارزش‌ترین شرکت فعال در بازار بورس نیویورک شناخته‌شد.
در ۲۳ اکتبر ۲۰۰۶ سهام این شرکت به ازای هر سهم، معادل ۱۰۰٫۰۰۰ دلار بسته‌شد، که برای نخستین بار بود که از مرز ۱۰۰ هزار دلار برای هر سهم عبور کرد. بالاترین رقمی که تاکنون به هر سهم این شرکت اختصاص داده شده، ۲۲۹٫۰۰۰ دلار می‌باشد، که در سپتامبر۲۰۱۴ برآورد شده‌است.

سهامداران

در ۱ ژوئیه ۲۰۱۰ وارن بافت مدیرعامل و رییس هیئت مدیره برکشایر هاتاوی، با در اختیار داشتن ۳۲٫۴٪ درصد از سهام این شرکت، بزرگترین سهام‌دار آن محسوب می‌شد.
چارلی مانگر قائم مقام و معاون رییس هیئت مدیره این شرکت نیز با دارا بودن ۲۳٫۳٪ درصد از سهام برکشایر، بعنوان دومین سهام‌دار شرکت شناخته می‌شود. شرکت سرمایه‌گذاری کس‌کید که متعلق به بیل گیتس است نیز مالک ۵٪ درصد از سهام برکشایر هاتاوی می‌باشد.

 

 

منبع
ویکی پدیا

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.