مالی و اقتصادی

بودجه بندی و مدیریت مالی در کسب و کار !

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

بودجه بندی :
هر کسب و کار چگونه می‌خواهد از جایی که قرار دارد به جایگاه مورد نظرش دست یابد؟ چگونه مزایایی مهم در ارتباط با برنامه ریزی کسب و کار  و مدیریت مالی خود ایجاد نماید ؟ چگونه بتواند به توصیف چشم انداز، استراتژی‌ها و اهداف خود بپردازد ؟

یک کسب و کار نیاز به استراتژی دارد که به روشنی بیان شده و توسط یک چشم انداز جامع هدایت شود و همچنین این استراتژی باید حاوی اهداف روشن و تعریف شده باشد. این که مدیران کسب و کار، استراتژی ها و اهداف خود را تنها در ذهن خود داشته باشند کافی نیست. توسعه صورت‌ های مالی بودجه بندی شده مدیران را مجبور می‌کند تا در مورد اهداف کسب و کار صریح و قاطع باشند و به همین صورت برنامه‌های واقع گرایانه برای دستیابی به اهداف کسب و کار را تدوین نمایند. بودجه‌بندی و مدیریت مالی یک کسب و کار را مجبور به توصیف چشم انداز، استراتژی و اهداف خود می‌کند.

بودجه بندی برای بیشتر کسب و کارها گزینه‌ای انتخابی است و یک کسب و کار ملزم به انجام آن نمی‌باشد. برای دستیابی به اهداف حسابداری بسیار حائز اهمیت است اما راه حل برای تمام مشکلات نمی‌باشد. وجود آن کارکرد کنترل مدیریت را ارائه می‌دهد که به معنی دستیابی به اهداف مالی و کسب و کار است و با گنجاندن مقررات و تعیین مهلت برای انجام امور در فرایند برنامه ریزی تحمیلی به وجود خواهد آورد که مدیران را وادار می‌کند تا زمانی را به آماده سازی یک برنامه دقیق که به عنوان یک نقشه راه برای کسب و کار عمل می‌کند، اختصاص دهند.

برنامه‌ریزی مطلوب منجر به ایجاد راهکارهایی خواهد شد که تعیین می‌کند چگونه یک شرکت برای دستیابی به اهداف مالی خود برنامه ریزی کند. بودجه بندی برای کسب و کارهای کوچک معمولا در مقیاسی محدودتر صورت می‌گیرد. در کل در بستر مدیریتی وسیع‌تر، یک تکنیک مفید برای هدایت کسب و کار در مسیر دستیابی به اهداف خود می‌باشد. بودجه بندی می‌تواند با ابزار دیگر کنترل مدیریت یعنی حسابرسی داخلی مقایسه شود. هر دو این موارد کاربردها و هزینه‌های خاص خود را دارند و هر دوی آنها می‌توانند به جای مشارکت مفید با عملکرد کسب و کار، مستقلا و تنها برای خود در سازمان اجرا شوند.

هدف از بودجه بندی :

هدف آن است که مدیران را مجبور به ایجاد یک برنامه مالی دقیق و مشخص برای دوره‌ی پیش رو نماید. برای تعیین بودجه، مدیران باید اهداف مالی واضحی را برای سالی که در حال آمدن است تعریف کرده و دقیقا مشخص کنند که چه کارهایی برای دستیابی به این اهداف باید انجام پذیرد.

فرایند گردآوری بودجه توجه را به سمت امور خاصی که مدیران باید آنرا برای دستیابی به اهداف سودآوری خود انجام دهند هدایت کرده و سرمایه و دارایی ها را بهینه می‌سازد، صورت های مالی بودجه بندی شده و برنامه های زمانی پشتیبان، مقاصدروشنی را برای برنامه مالی یک کسب وکار تمهید خواهند کرد.

با استفاده از اهداف بودجه به عنوان شاخص هایی که عملکرد واقعی نسبت به آن ها سنجیده می‌شود، مدیران می توانند از نزدیک پیشرفت به سمت اهداف بودجه بندی و جدول زمانی (و یا انحراف از آن ) را کنترل کنند. شما از یک برنامه بودجه مانند یک چارت هدایتگر برای نگه داشتن کسب و کار خود در مسیر مورد نظر استفاده می‌کنید. انحراف شدید از بودجه تعیین شده هشدار دهنده است. در این حالت می‌توانید مطمئن شوید که عملکرد شما از مسیر مورد نظر دور شده است و یا نیاز به تجدید نظر در بودجه به دلیل توسعه ی پیش بینی نشده وجود دارد.

 

گزارشات مربوط به بودجه بندی برای کنترل مدیریت:

گزارش سود بودجه بندی شده ، ترازنامه ، صورت جریان وجوه نقدی بودجه بندی شده به شکل ماهانه و یا سه ماهه میباشد. کسب و کار نباید برای مدتی طولانی در انتظار باشد تا بتواند عملکرد واقعی را با درآمد و هزینه فروش بودجه بندی شده مقایسه نماید ( یا جریان نقدی واقعی و سطح دارایی ها را با بودجه مقایسه کند). مدیران باید در صورت مواجه با مشکل عکس العمل سریع نشان دهند.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.