رشد و توسعه فردی

تاثیر دفتر خاطرات بر موفقیت در زندگی شما!

مروری بر 5 قانون پول که باید بدانید از جیم ران

blank

دفتر خاطرات و یادداشت‌های روزانه شاید همانند یک بازمانده از ایام گذشته یعنی مهمان‌های عصرانه و شب‌نشینی به نظر برسد اما این باقی‌مانده‌ی دوران کودکی، بچه‌گانه نیست. داشتن دفتر یادداشت‌های روزانه حتی اگر فقط هر روزه چند کلمه یا جمله را یادداشت کنید نیز می‌تواند یک روش ارزشمند برای سازماندهی افکار و ثبت بهترین ایده‌ها باشد و به شما برای پیشرفت در کار و موفقیت در زندگی کمک کند.

اگر با جدیت می‌خواهید به فردی ثروتمند، با موفقیت در زندگی ،پرقدرت، نخبه، سالم، تأثیرگذار، با فرهنگ و منحصربه‌فرد تبدیل شوید، اول این که دفتر یادداشت‌های روزانه‌ی خود را انتخاب کنید. اگر شما هم مثل اغلب ما باشید. خرید دفتر خاطرات برای‌تان خاطره‌ی دفترهای رنگارنگ لیزا فرانک با قفل‌های کوچک و کلید را زنده می‌کند که قبل از این که فرصت پر کردن صفحات کم‌رنگ آن را داشته باشیم، گم می‌شدند. دست به کار شوید و این تصور را به سطل زباله بیندازید که قطعا به همان جا تعلق دارد.

برای یادداشت‌های روزانه به دفتری با کیفیت نیاز دارید که به آسانی تمام ایده‌های شما را بدون پاره شدن، حفظ کند. ملسکینز که مورد پسند نویسندگان و کارآفرینان است. دفترهای یادداشت روزانه‌ی فوق‌العاده‌ای را تولید می‌کند که در اندازه‌های مختلف هستند و شما می‌توانید یک نوع کوچک آن را انتخاب کنید تا تمام روز آن را به همراه داشته باشید یا نوع بزرگ‌تر آن را برای روی میز یا کنار تخت خود بردارید.

همه‌ی ما در طول روز وقتی در حال دوش گرفتن هستیم، وقتی قهوه‌ی صبحانه را هم می‌زنیم یا در ترافیک حرکت می‌کنیم، ایده‌های بزرگی داریم. گاهی اوقات بهترین ایده‌ها درست زمانی که در حال خوابیدن هستیم یا بعد از این که بیدار شدیم به سراغ‌مان می‌آید. اگر یک دفتر یادداشت روزانه در دسترس داشته باشیم تا این ایده‌ها را یادداشت کنیم، بهترین روش برای حفظ آن‌هاست تا در آینده بتوانیم آن‌ها را مرور کنیم.

به حافظه‌تان اکتفا نکنید. خیلی وقت‌ها قدرت یادگیری‌های گذشته و فشارهای اجتماعی شما را از یادگرفته‌های جدیدتان دور می‌سازد و به عادت‌های قبل بازمی‌گرداند هرگز خودتان را گول نزنید که این ایده‌ها را به خاطر خواهید آورد. شاید فکر کنید که حافظه‌ی شما شبیه به یک تله‌ی آهنی است اما وقتی که خوب دقت کنیم متوجه می‌شویم که ما در طول روز اطلاعات زیادی به دست می‌آوریم که به راحتی حتی مهم‌ترین آن‌ها را نیز فراموش می‌کنیم. مطالعات نشان داده که نوشتن هرچیز با استفاده از خودکار و کاغذ، نیروی حافظه را تقویت می‌کند بنابراین با نوشتن عقاید خود می‌توانید آن‌ها را راحت‌تر به خاطر بسپارید حتی اگر دفتر یادداشت‌تان در دسترس شما نباشد. پس وقتی به چیزی ارزشمند گوش می‌دهید بنویسیدش. وقتی به موضوع مهمی برمی‌خورید، ثبتش کنید.

جیم ران می‌گوید: « من عادت داشتم روی تکه‌های کاغذ و پشت پاکت نامه یادداشت بنویسم. روی دستمال سفره، کاغذهای کوچک، کاغذهای بزرگ و کاغذهای باریک که در نهایت، سر از اعماق کشوها درمی‌آوردند. بهترین روش برای سازماندهی این ایده‌ها این بود که دفتری به آن‌ها اختصاص دهم. به همین خاطر به مشتری دائمی دفترچه‌های یادداشت تبدیل شدم. برای بعضی‌ها جالب است که من حاضرم رقمی حدود 26 دلار برای یک دفترچه‌ی یادداشت بدهم. از من می‌پرسند که چرا چنین پولی می‌دهی اما نمی‌دانند من چنین پولی می‌دهم تا خودم را به چالش بکشم و ایده‌هایی 26 دلاری در آن دفتر بنویسم. ولی اگر روزی نگاهی به یکی از دفترچه‌های من بیندازید، متوجه خواهید شد ارزش ایده‌هایی که در آن ثبت کرده‌ام، خیلی بیشتر از این حرف‌ها است.»

نوشتن خاطرات خیلی مهم است. در واقع خاطره نویسی یکی از سه میراث و گنج مهمی‌ است که برای نسل بعدی به جا می‌گذارید:

  • عکس‌های‌تان

زیاد عکس بگیرید. در ثبت اتفاقات زندگی‌تان تعلل نکنید. مگر چقدر طول می‌کشد که عکس بگیرید؟ چند صدم ثانیه. مگر چقدر طول می‌کشد که صحنه‌ی جالبی را از دست بدهید؟ چند صدم ثانیه. پس از عکاسی غافل نشوید. وقتی از این دنیا بروید، خاطرات‌تان زنده خواهند ماند.

  • کتابخانه‌تان

کتابخانه‌تان بوده که به شما درس‌های ارزشمندی داده، چیزهای مفیدی آموخته و کمک کرده از ایده‌آل‌های‌تان دفاع کنید. کتابخانه‌تان کمک کرده تا فلسفه‌ای در زندگی داشته باشید و ثروتمند، پرقدرت، سالم، فرهیخته و منحصربه‌فرد شوید. کتابخانه‌تان یا بهتر بگویم کتاب‌هایی که به شما درس‌هایی داده‌اند و ذهن و روح‌تان را تغذیه کرده‌اند، یکی از بهترین هدایایی‌ است که می‌توانید از خودتان به جا بگذارید.

  • دفتر خاطرات

این دفتر شامل ایده‌ها و اطلاعاتی است که به دست آورده‌اید و با دقت ثبت‌شان کرده‌اید. از بین این سه میراث، خاطره‌نویسی یکی از بزرگ‌ترین نشانه‌های دانش‌اندوزی شماست. عکس گرفتن کار نسبتا راحتی است. خرید یک کتاب از کتاب‌فروشی هم ساده است. ولی دانشجوی زندگی خود، آینده‌ی خود و سرنوشت خود بودن کار چالش‌برانگیزتری است.

احتمالا به شما گفته شده که در تمام طول زندگی خود، متفاوت و خلاقانه بیندیشید. همه‌ی ما تشویق می‌شویم که در جعبه‌هایی بنشینیم و فراتر از آن بیندیشیم اما وقتی شما زمان زیادی را در این چهاردیواری می‌گذرانید، برای‌تان دشوار است که از آن خارج شوید. دفتر یادداشت راه فوق‌العاده‌ای برای ترغیب شما به متفاوت اندیشیدن است. وقتی که ایده‌های‌تان را یادداشت می‌کنید. باید بارها و بارها در هنگام نوشتن به سراغ آن‌ها بروید و این کار به شما فرصت می‌دهد که ایده‌ها را از جنبه‌ها‌ی متفاوتی ببینید و شما را به متفاوت اندیشیدن تشویق می‌نماید.

ضرورتی ندارد که عمیق‌ترین رازهای‌تان را در یک دفتر صورتی رنگ قفل شده یادداشت نمایید. بلکه یک دفتر یادداشت، دفترچه یا دفتر ملسکین با تمام ایده‌ها، توصیه‌ها و الهامات درون آن، یکی از بهترین و راحت‌ترین کارها برای کمک به شما برای موفقیت در زندگی است.

وقت بگذارید و یادداشت‌هایی بنویسید و در یک دفتر گردآوری‌شان کنید. از این کار خیلی خوشحال خواهید شد. این دفتر، گنجی است که برای آیندگان به جا می‌گذارید و گنجی است که خودتان هم امروز از آن لذت می‌برید.

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.