استراتژی و تفکر استراتژیک

تجزیه و تحلیل PEST به چه معنی است؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

به عنوان یک کارآفرین می‌توانید پیش‌بینی کنید که محصولات و یا خدماتتان چگونه با مردم همراه می شوند با این وجود، همیشه عواملی خارج از کنترل شما وجود خواهند داشت که برچگونگی اجرای کسب و کارتان موثر خواهند بود. یک روش برای کشف و تعیین کیفیت آن عوامل ( تجزیه و تحلیل PEST ) است.

PEST مخفف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فنی (تکنولوژیکی) است. روشی است برای درک چگونگی تاثیر نیروهای بیرونی بر کسب‌وکارتان. این کتاب توسط استاد دانشگاه هاروارد، فرانسیس اگیولار در سال ۱۹۶۷ تالیف شد. این مدل باید در هر برنامه کاری گنجانده شود، علاوه بر آنالیز SWOT، بخشی از ریسک مدیریت و طراحی استراتژی است.

 

محیط سیاسی

به گفته Donna Lubrano ، مشاور ارشد دانشگاه Northeastern، محیط سیاسی، تحلیلی است از آنچه سیاست در دنیای کسب وکار در حال انجام دادن است.
” در حال حاضر این موضوع را در آمریکا، به خصوص در حوزه تجارت بین‌المللی مشاهده میکنیم. ما به تعرفه‌ها و معاملات تجاری توجه می‌کنیم چون آن‌ها نه تنها توسط اقتصاد یا کسب و کار توسعه میابند بلکه روابط سیاسی نیز بر این تصمیمات تاثیر‌گذارند.”

مقررات دولتی و مسائل قانونی بر توانایی شرکتها در سودآوری و موفقیت تاثیر ‌گذارند و این عامل (محیط سیاسی) بررسی میکند که چگونه چنین چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. مسایلی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از: دستورالعمل‌های مالیاتی، اعمال قانون کپی‌رایت و حقوق مالکیت، ثبات سیاسی، مقررات تجاری، سیاست‌های اجتماعی و محیطی، قوانین اشتغال و مقررات ایمنی. شرکت‌ها باید ساختار قدرت محلی و فدرال خود را در نظر بگیرند و این که چگونه تغییرات پیش‌بینی‌شده در قدرت می‌توانند بر کسب‌وکار آن‌ها تاثیر بگذارند را مورد بحث قرار دهند.

 

اقتصادی

بررسی عامل اقتصادی در خارج از مسائل اقتصادی است که می تواند در موفقیت شرکت نقش داشته باشد. برای این آنالیز، به نرخ بهره، تورم، نرخ بیکاری، تولید ناخالص داخلی، دسترسی به اعتبار و افزایش و سقوط طبقه متوسط نگاه کنید. Lubrano بیان کرد توجه کردن به آنچه که فدرال در شرایط نرخ مالیات انجام می دهد ، مهم است: “این همان چیزی است که کتاب جیبی / کیف پول تان هر روز در آن قرار میگیرد.”

 

اجتماعی

با فاکتور اجتماعی، یک کسب و کار می تواند محیط اجتماعی و اقتصادی را از بازار صنعت تا چگونگی درک نیازهای مصرف کننده و چگونگی آوردن آنها به بازار برای خرید را آنالیزکرد. از جمله اقلام مورد بررسی باید جمعیت شناسی، نرخ رشد جمعیت، توزیع سن، نگرش نسبت به کار و روند بازار کار می باشد.
Lubrano بیان داشت:”ما به آنچه که در فرهنگ و جامعه تغییر می کند توجه می کنیم. رفتن به سمت خوردن غذاهای سالمتر، به سمت اهمیت و مراقبت از محیط زیست ، ماندن کودکان در نیروی کار طولانی.

 

فناوری

فناوری نقش بزرگی در کسب و کار بازی می کند و می تواند به صورت منفی یا مثبت تأثیر بگذارد. با معرفی محصولات جدید، فن آوری ها و خدمات جدید، یک بازار خاص می تواند زمان سختی را تنظیم کند، بنابراین ارزیابی فناوری از همه زوایا مهم است.
موارد خاصی که باید مورد بررسی قرار گیرند عبارتند از: هزینه های دولتی در زمینه تحقیقات تکنولوژیکی، چرخه عمر فناوری کنونی، نقش اینترنت و چگونگی هر تغییری در آن و تاثیر بالقوه تغییرات تکنولوژی اطلاعات.

 

سایرعوامل

یک تجزیه و تحلیل مشابه و مرتبط دیگربا نام PESTLE که شامل دو عامل است: عامل حقوقی و عامل محیط زیست. طبق گفته های دانیل فیمان، مدیر عامل Build It Backwards، برای عامل حقوقی، یک شرکت باید به طور مستقیم یا غیر مستقیم چگونگی تغییرات حقوقی و چگونگی تاثیر تغییرات در یک شرکت را بررسی کند. توصیه های او شامل تغییرات در قوانین، تضادهای قانون جهانی و تصمیمات دیوان عالی بخشی از تجزیه و تحلیل است.

فیمان برای بخش زیست محیطی تجزیه و تحلیل، به بررسی تحولات و مقررات زیست محیطی و اینکه چگونه آنها می توانند روی کسب و کار تاثیر بگذارند اشاره کرد. به مقررات و محدودیت های زیست محیطی و همچنین گونه های در معرض خطر نگاه دقیقتری داشته باشید.

فیمان همچنین پیشنهاد داد که هر یک از عوامل، از جمله عوامل اصلی تجزیه و تحلیل PEST ، بهتر است براساس شبکه زیر اندازه گیری شود:
• تاثیر بالقوه: کم، متوسط یا زیاد
• دوره زمانی: فوری، کوتاه مدت یا بلند مدت
• نوع: مثبت یا منفی
• جهت تاثیر: افزایش یا کاهش
• اهمیت نسبی: بالا، متوسط یا کم

 

مزایای تجزیه و تحلیل PEST

مزایای متعددی از انجام تجزیه و تحلیل PEST وجود دارد که می تواند برای کسب و کارتان سود به دست آورد. مزایای مهمتر عبارتند از:
• درک بهترازشرکت شما
• برنامه ریزی استراتژیک درازمدت موثرتر
• توجه به تهدیدات و خطرات بالقوه
• بینش برای فرصت های کسب و کار با ارزش

 

محدودیت ها

Solarju، یک بازاریاب دیجیتال در Housingm India، چندین ضعف تجزیه و تحلیل را بیان کرد.
Solarju بیان کرد: “هرچند [شما] تمام عوامل را تحلیل می کنید، اما ممکن است که در عرض یک ساعت یا یک روز به دلیل ماهیت پویاییشان تغییر کنند.” “بعضی از عوامل بر اساس مفروضات هستند، بنابراین ممکن است دقیق نباشند. چنانچه اطلاعات جمع آوری شده زیاد باشند باید با دقت از آنها استفاده کرد و چنانچه اطلاعات از منابع خارجی باشند باید از صحت آنها اطمینان حاصل کنیم.”

تجزیه و تحلیل PEST براستی ارزشمند است، که میتوان آن را در ارتباط با SWOT ( نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدات)، MOST (ماموریت، هدف، استراتژی ها، تاکتیک ها) و یا SCRS  (استراتژی، وضعیت فعلی، مقررات، راه حل) تجزیه و تحلیل کرد.

 

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.