صنعت و معدن

تحقق «جهش تولید» در ایران خودرو همراه با ارتقای کیفیت محصولات

به گزارش روز دوشنبه ایران خودرو، “مجتبی استادرحیمی” با تشریح راهبردها و رویکردهای ترسیم شده برای دستیابی به اهداف کیفیت در سال ۹۹، افزود: با انتخاب قطعه‌سازان توانمند داخلی و کمک به توانمندسازی سایر قطعه سازان، روند تضمین کیفیت قطعات نیز با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

وی گفت: تامین مواد اولیه، قطعات و مجموعه‌های با کیفیت هم‌زمان با پیشبرد برنامه‌های ساخت داخل، تحقق تولید با کیفیت با اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های بهبود کیفیت، نظارت کیفی ویژه بر فرآیندهای صادرات، لجستیک، تحویل و ارائه خدمات بدون نقص، از اولویت‌های حوزه کیفیت در سال ۹۹ است و برای دستیابی به اهداف، نسبت به تدوین برنامه‌ها در راستای ارتقای سطح رضایت‌مندی مشتریان اقدام شده است.

همکاری با شرکت‌های دانش بنیان‌

استادرحیمی تاکید کرد: در مسیر ارتقای کیفیت محصولات و اجرای پروژه‌ها و برنامه‌های بهبود کیفیت در سال جاری، علاوه بر توانایی سازندگان داخلی، از ظرفیت‌های موجود در شرکت‌های دانش بنیان نیز بهره‌مند خواهیم شد.

وی اضافه کرد: استقرار طرح کنترلی قطعه در سیستم خودرویی در محل سازندگان، شناسایی و تعریف سیستم خودرویی، فهرست قطعات مرتبط با هر سیستم و تعریف تست پلن و تامین قطعات بر اساس سیستم (سازنده واحد) و با کیفیت برتر، از جمله طرح ها و برنامه های اجرایی است. 

فرهنگ کیفیت در فرآیند تولید

معاون کیفیت ایران خودرو، استقرار فرهنگ کیفیت در فرآیند تولید خودرو در سطح گروه صنعتی ایران خودرو را یکی از راهبردهای اصلی این خودروساز برشمرد و انتخاب سازندگان براساس معیار کیفیت قطعات تولیدی را عامل تعیین کننده در سهم آنان از قطعات مورد نیاز ایران خودرو عنوان کرد.

وی گفت: ارتقای سطح کیفیت طراحی، تامین و تولید و حرکت به سمت نظام رده‌بندی تامین‌کنندگان و تطبیق سهم تأمین‌کنندگان (MRP) با قابلیت‌های کیفی آنها  و اجرای سیاست خروج از تأمین قطعات “تک سورسی” (با تامین کننده واحد) از دیگر راهبردهای ترسیم شده برای سال ۹۹ است. 

استاد رحیمی همچنین ارتقا و بهبود فرآیند حمل و لجستیک قطعات،‌ بدنه‌ها و محصولات تولیدی نیز از راهبردهای اصلی ترسیم شده برای سال ۹۹ عنوان کرد و با تاکید بر استقرار سیستم یکپارچه کیفیت در همه سایت های ایران خودرو، گفت: ارتقای استانداردها و زیرساخت‌های کیفیت در سایت‌های تولیدی ایران خودرو با تدوین و اجرای رویه‌ جدید نظارت کیفی سایت‌ها، ارتقا و اجرای سه شاخص واکنش به هنگام، کنترل فرآیند و ممیزی داخلی در سایت‌ها و پیاده‌سازی و توسعه سیستم‌های یکپارچه کیفی در همه سایت‌ها دنبال می‌شود. 

تضمین کیفیت محصولات صادراتی

وی از عملیاتی شدن برنامه های متنوع در حوزه صادرات محصولات ایران خودرو در سال ۹۹ خبر داد و گفت: برهمین‌اساس و با راهبرد تضمین کیفیت محصولات صادراتی، طبقه‌بندی کیفی قطعات برای تخصیص به خودروهای صادراتی، رعایت الزامات تکوین در همه خودروهای صادراتی و ارتقای ارزیابی فرآیند و تجاری سازی محصولات صادراتی اجرایی خواهد شد. 

این مسوول ایران خودرو ادامه داد: چابک‌سازی استانداردها و اجرای اثربخش آن نیز از دیگر راهبردهای تعیین شده برای ارتقای کیفیت در سال ۹۹ است. 

معاون کیفیت محصولات ایران خودرو در ادامه از برنامه ارتقای سطح کیفیت محصول سمند و ۴۰۵ به سه ستاره و هایما اس.۵ به چهار ستاره در سال ۹۹ خبر داد و گفت: بهبود ۱۰ درصدی امتیاز کیفیت سایر محصولات از جمله خانواده محصولات پژو ۲۰۶، پژو۲۰۷، دنا و همچنین بهبود در برخی مکانیزم‌ها و سیستم‌های خودرویی  و موتور نیز  از جمله پروژه‌های بهبود کیفیت در حوزه محصولات، سیستم و قطعات در سال جاری اجرایی می‌شود.

وی تاکید کرد: پارسال برنامه‌های متعدد بهبود و ارتقای کیفیت در تمامی زنجیره تولید در گروه صنعتی ایران خودرو به اجرا گذاشته شده و در شرایط سخت تحریمی علاوه بر حفظ سطح کیفیت محصولات نسبت به ارتقای آن نیز اقدام شده است به گونه‌ای که در پایان این سال بیش از ۸۸ درصد از محصولات دارای سطح کیفی ۳،۴ و ۵ ستاره بوده‌اند.

منبع: ایرنا

تیم تولید محتوی اتاق خبر

با ما همیشه بروز باشید. آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان را فقط در فیبز دنبال کنید. هنر تیم ما خبر است! برای دریافت آخرین مطالب لطفا در خبر نامه ما عضو شوید. برای دریافت راهنمایی از لینک زیر استفاده کنید. https://fabes.org/receive-notifications/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات جدید الکسا را دیده اید؟ بهترین قیمت ها برای دریافت سرتیفای الکسا با تخفیف محدودمشاهده پلن ها
+
بستن
سوالی دارید؟ چت از طریق واتساپ