بازاریابی و مدیریت بازار

تعریف کسب و کار و نکات اولیه شروع کسب و کار!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

در واژه نامه‌ی آکسفورد تعریف کسب و کار به معنی خرید و فروش و تجارت آمده است. در واژه‌نامه‌ی لانگ من تعریف کسب و کار به فعالیت پول در آوردن و تجارتی که از آن پول حاصل شود، گفته می‌شود.

به زبان ساده، کسب و کار عبارت است از حالتی از مشغولیت و به طور عام، شامل فعالیت‌هایی است که تولید و خرید کالاها و خدمات با هدف فروش آنها را به منظور کسب سود، در برمی‌گیرد. بر طبق نظر (ارویک و هانت) و کاری که در آن خدمات یا کارهایی که دیگر افراد جامعه به آن نیاز دارند و مایل به خرید آن هستند و توان پرداخت بهای آن را دارند، تولید، توزیع و عرضه می‌شود.

(پترسن و پلومن) بر این باورند که هر تبادلی که در آن خرید و فروش صورت گیرد، کسب و کار نیست، بلکه کسب و کار، هر نوع تبادل تکراری و تجدید شونده‌ی خرید و فروش است. پروفسور (اون) ، تعریف کسب و کار را یک نوع کاسبی می‌داند که طی آن کالاها یا خدمات برای فروش در بازار تولید و توزیع می‌شوند. بنابراین با توجه به تعاریف یاد شده می‌توان دریافت که کسب و کار با خرید و فروش کالاها، تولید کالاها یا عرضه‌ی خدمات، به منظور به دست آوردن سود، سر و کار دارد.

 

ویژگی های کسب و کار

با توجه به تعریف کسب و کار ، ویژگی‌های کسب و کار، عبارتند از:
فروش یا انتقال کالاها و خدمات برای کسب ارزش
معامله‌ی کالاها و خدمات
تکرار معاملات
انگیزه‌ی سود (مهم‌ترین و قدرتمندترین محرک اداره‌ی امور کسب و کار)
فعالیت توأم با ریسک. کسب و کار، همیشه بر آینده متمرکز است و عدم اطمینان، ویژگی آینده است. از این رو، همواره کسب و کار، توأم با ریسک است.

 

نکات اولیه شروع یک کسب و کار

در آغاز هر کسب و کار باید اطلاعات صحیح و قابل اعتمادی در مورد مشتریان احتمالی خود پیدا کنیم.

بازار هدف خود را مشخص کنیم تا بتوانیم با تمرکز بر بخش مشخص آسانتر و مؤثرتر به فروش و تبلیغ بپردازیم.

شناسایی رقبا و کانال‌های توزیع و تبلیغ آنها بسیار مهم است.

برای تشخیص سودآوری و اطمینان از فروش کالا قیمت کالای خود را با قیمت رقبا بسنجید. اگر سود قابل قبولی ندارید، یا نقشه را عوض کنید و یا هزینه‌ها را بازنگری کنید.

تحقیقات اولیه: شامل شناسایی نیاز مشتری، نحوه تأمین نیاز مشتری، شناسایی رقبای موجود و آمیخته بازاریابی آنها و ایجاد مزیت رقابتی در کالای طراحی شده است.
این اطلاعات از مصاحبه و تحقیقات میدانی در مورد مشتریان و رقبا حاصل می شود.

تحقیقات ثانویه: شامل اطلاعات آماری و جمعیت شناسی منطقه هدف است.
از طریق این تحقیقات کف بزرگی و حجم بازار هدف مشخص می شود که با استفاده از آمارهای مختلف به دست می‌آیند.

 

مثلث کسب و کار

می‎توان هر کسب و کاری را به مثلثی تشبیه کرد که در رئوس آن
محصول یا خدمات (Product/Service)
فروش و بازاریابی (Sale & Marketing)
مدیریت و اجرا (Management & Administration)
قرار دارند.

 

مدل کسب و کار (Business Model)

مجموعه ایی از راهکارهایی است که شرکت یا بنگاه برای ایجاد،ارائه و بدست آوردن ارزش بکار می برد که با طرح کسب و کار (Business Plan) متفاوت است.

مدل کسب و کار به زبان ساده

خلق ارزش:  چگونگی تولید محصول و خدمتی ارزشمند برای مشتری

ارائه ارزش : چگونگی ارایه و رساندن این ارزش به مشتری

کسب ارزش:  چگونگی کسب منفعت از خلق و ارایه ارزش

 

استفاده از محیط در کسب و کار

از محل کسب و کار خود برای بازاریابی استفاده کنید. اگر مشتریان به محل شما مراجعه می‌کنند و باید مدتی در محل شما بمانند، از این فرصت فوق‌العاده استفاده کنید و به‌جای اینکه دیوارهای شرکت خود را با تابلوهای تزئینی پر کنید، مطالبی نصب کنید که محصولات و خدمات شما را تبلیغ می‌کند.

 

تجزیه و تحلیل PESTEL

این تحلیل یک ابزار ساده اما بسیار مهم که به طور گسترده برای درک و شناسایی محیط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی-فرهنگی، فنی، حقوقی و زیست محیطی، جهت ارزیابی موقعیت سازمان و بازار رو به رشد هر سازمان مورد استفاده قرار می گیرد. تجزیه تحلیل PEST یا PESTEL برای شناخت فرصت ها و خطرات ناشی از گسترش کسب و کار کاربرد دارد و همچنین به رهبران کسب و کار برای ساخت چشم انداز برای اداره فعالیت های کسب و کار و کاهش خطرات سازمان ها به کار می رود.
تجزیه و تحلیل PESTEL یک ابزار مفید برای درک تصویری واضح از محیطی که در آن فعالیت می کنند و همسویی و هماهنگی با تغییرات مفید می باشد و برای فکر کردن در مورد فرصت ها و تهدیدها محیطی، برای به دست آوردن مزایای حاصل از فرصت ها و به حداقل رسانی ضرر های ناشی از تهدیدها مفید می باشند.

 

شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)

به معیارهای مهمی که بیانگر عملکرد کسب ‌و ‌کار است شاخص های کلیدی عملکرد گویند. هر برنامه‌ای در سازمان برای تحقق مجموعه‌ای از عملکردهای مشخص طراحی می‌شود و طبیعتاً برای میزان تحقق این پیش‌بینی‌های عملکردی لازم است در طول زمان مورد پایش قرار بگیرد تا انحرافات احتمالی اصلاح شوند.
شاخص کلیدی عملکرد (KPI) به‌منظور ارزیابی عواملی مورداستفاده قرار می‌گیرد که برای موفقیت یک سازمان بسیار مهم است. شاخص‌های کلیدی عملکرد در هر سازمان متفاوت است. شاخص کلیدی عملکرد در کسب ‌و کارها ممکن است درآمد خالص شرکت، وفاداری مشتریان و یا عملکرد پرسنل سازمان باشد، درحالیکه دولت ممکن است نرخ بیکاری را به‌عنوان این شاخص در نظر بگیرد.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.