تکنولوژی و فناوری اطلاعات

تکنولوژی یعنی چه و اجزای اصلی آن چیست؟!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

تکنولوژی و یا همان فناوری از دو واژه یونانی “تکنو” و “لوژی” ترکیب شده است. تکنو به معنای فن و هنر و لوژی به معنای شناخت است. از این رو تکنولوژی به معنای شناخت فن ترجمه شده است.

هرچند برای آن تعاریفی بسیار جامع تر و متفاوت تر نیز ارائه شده است. اما با توجه به تمامی تعاریف، می‌توان تکنولوژی را اینگونه تعریف کرد:
تکنولوژی مجموعه ای از دانش، مهارتها و تجهیزات است که سطح توانمندی سازمان را برای انجام دادن فعالیت ها، فرایند ها و نیز برای توسعه محصولات و خدمات افزایش میدهند.”

 

اجزای تکنولوژی

اجزای اصلی تکنولوژی عبارتند از:
سخت افزار
انسان افزار
دانش افزار
سازمان افزار

 

فرایند انتقال تکنولوژی

1 – شناسایی فناوری که در آن فهرستی از فناوری‌های موجود یا مورد نیاز بررسی و شناسایی می‌شوند.

2 – انتخاب تکنولوژی که در آن یک سازمان با توجه به اهداف استراتژیک و عملیاتی خود و نیز محدودیت های پیش رو دارد گزینه هایی را از میان فناوری های فهرست شده در مرحله قبل انتخاب می کند.

3 – اکتساب فناوری که در آن فناوری های منتخب، کسب شده و جهت استفاده در اختیار سازمان قرار می‌گیرند.

4 – بهره‌برداری از فناوری که در آن فناوری در تولید یا بهبود محصولات و خدمات جدید استفاده می شود و در نهایت منجر به افزایش خلق ثروت و رقابت‌پذیری مبتنی بر فناوری برای سازمان خواهد شد.

5 – حفاظت دربرگیرنده دو رویکرد است، اول حفاظت از اسرار و مزیت‌های رقابتی سازمان که در فناوری نهفته می‌باشد و جلوگیری از انتقال ناخواسته فناوری به فضای بیرونی رقابتی؛ دوم تعبیه روش‌هایی برای مستندسازی و حفاظت از تجارب و دانش افراد سازمان.

6 – یادگیری جذب و بومی‌سازی دانش فناوری مبتنی بر انجام، استفاده و تعامل.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *