مهارت های زندگی

ثروتمندان چه می کنند؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

میلیاردها و ثروتمندان می‌پرسند، “چرا من نتوانم؟ من به اندازه‌‌ی بقیه‌ی آدم‌ها خوب هستم و استحقاق پولدار شدن را دارم. اگر با حل کردن مشکلات به دیگران خدمت کنم، چرا نباید فرصتی را به عنوان یک پاداش دریافت کنم؟” و از آن‌جایی که چنین باوری دارند، رفتارشان آنها را به سمت برآورده شدن رویاهای‌شان هدایت می‌کند.

طبقه‌ی متوسط تمایل دارد که صبور باشد و منتظر یک فرصت خوب بماند، در حالیکه ثروتمندان اهداف خاص خود را برای ثروتمند شدن تعریف می‌کنند و برنامه‌ای واقعی برای رسیدن به آنها ترتیب می‌دهند. همچنین میلیاردرها و ثروتمندان نه تنها به طور فعالانه‌ای اهداف مالی جاه طلبانه‌شان را تا زمان موفقیت دنبال می‌کنند، بلکه توقع دارند که پول بسازند.

تام کارلی، نویسنده آمریکایی برای مدت ۵ سال عادات روزانه ۲۳۳ پولدار و ۱۲۸ فرد با وضع خراب مالی را دنبال کرد و کتاب پرفروش Rich Habits را نوشت. او در این کتاب ۲۰۰ رفتار مشترک میان پولدارها را شناسایی کرده و توضیح می‌دهد که عادات روزانه پولدارها و غیرپولدارها به شدت متفاوت است و با توجه به عادات روزانه یک شخص می‌توان وضعیت مالی‌اش را پیش‌بینی کرد.
او در مورد این طبقه پولدار که درباره‌شان تحقیق کرده نوشته: «جالب اینجاست ۸۵ تا ۸۸ درصد میلیونرهای آمریکایی پولدارهایی خودساخته و نسل اولی هستند.»

 

این ده عادت را بدانیم

۱- ۷۰ درصد پولدارها و ثروتمندان روزانه کمتر از ۳۰۰ کالری هله‌هوله (junk food) مصرف می‌کنند. ۹۷ درصد بی‌پول‌ها روزانه بیشتر از ۳۰۰ کالری هله‌هوله می‌خورند.

۲- ۸۰درصد پولدارها روی «یک» هدف مشخص تمرکز کرده‌اند. فقط ۱۲ درصد بی‌پول‌ها چنین کاری می‌کنند.

۳- ۷۶ درصد پولدارها چهار روز در هفته ورزش می‌کنند. ۲۳ درصد بی‌پول‌ها اهل ورزش مرتب هستند.

۴- ۶۳ درصد پولدارها موقع رفتن سر کار به کتاب‌های صوتی گوش می‌دهند. فقط ۵ درصد بی‌پول‌ها چنین عادتی دارند.

۵- ۸۱ درصد پول‌دارها کارهایی را که باید انجام بدهند لیست می‌کنند (to-do list دارند). ۱۹ درصد بی‌پول‌ها to-do list دارند.

۶- ۶۳ درصد والدین پولدار بچه‌هایشان را مجبور می‌کنند که ماهی دو جلد یا بیشتر کتاب غیرداستانی بخوانند. ۳ درصد بی‌پول‌ها چنین عادتی دارند.

۷- ۲۳ درصد پولدارها اهل قمار هستند. ۵۲ درصد بی‌پول‌ها قمار می‌کنند.

۸- ۸۰ درصد پولدارها به دیگران زنگ می‌زنند تا تولدشان را تبریک بگویند. ۱۱ درصد بی‌پول‌ها چنین کاری می‌کنند.

۹- ۶۷ درصد پولدارها اهداف‌شان را روزی کاغذ می‌آورند. ۱۷ درصد بی‌پول‌ها از این کارها می‌کنند.

۱۰- ۸۸ درصد پولدارها روزی نیم ساعت یا بیشتر را به مطالعه با هدف کاری یا آموزشی می‌‌گذرانند. فقط ۲ درصد بی‌پول‌ها چنین عادتی دارند.

یکی از نکات تاثیرگذار بر روند تولید ثروت، مدیریت زمان است. مطمئنا هر روز کارها و وظایفی خواهید داشت که باید آن‌ها را به نحو احسن تکمیل کنید. چگونگی مدیریت این مسئولیت‌های روزانه، کیفیت و چگونگی موفقیت شما را در تمام زمینه‌ها مشخص می‌کند. قبل از اینکه روز خود را شروع کنید، لیستی ذهنی از مسئولیت‌ها و وظایف پیش روی خود تهیه کنید و راه‌هایی برای برون‌سپاری آن‌ها پیدا کنید.
اگر حتما خود شما باید آن‌ها را انجام دهید، باید از زمان زیادی که برای تکمیل آن‌ها صرف می‌کنید آگاه باشید.

افراد موفق و حرفه ای به نحوی کار می‌کند که با رفتنشان از سازمان، جای خالی آنها احساس شود.

افراد موفق با خودشان صحبت میکنند ، افراد قدرتمند، افراد حرفه ای، افراد باهوش، افراد زبده و … همه یک کاری را هر روز انجام میدهند که افراد معمولی اغلب انجام نمیدهند : آنها با خودشان صحبت میکنند. فکر نکنید آنها دیوانه اند…در واقع، دقیقا برعکسِ افراد دیوانه، آنها به شدت باهوش اند. افرادی که امروزه به عنوان افراد قدرتمند می شناسیم به خوبی به این حقیقت پی برده اند.

هنری وادزوورث لانگفِلو تعبیر فوق‌العاده‌ای از موفق‌ترین افراد دارد:

«نقطه‌‌های بلندی که به تسخیر انسان‌های بزرگ درمی‌آید حاصل پرواز اتفاقی نیست؛ بلکه در دل شب و هنگامی‌ که همراهانشان در خواب بودند، برای این پرواز رنج بسیار کشیده‌اند»

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.