توانمندی مدیریتی

خلاقیت و نوآوری چیست؟!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

خلاقیت و نوآوری ، یک فعالیت ذهنی و عقلانی برای بوجود آوردن ایده های جدید و بدیع است؛ در حالیکه نوآوری، تبدیل خلاقیت و ایده ها به عمل و نتیجه و سوددهی می‌باشد. در واقع نوآوری، عملیات و مراحل مورد نیاز برای نتیجه گیری از یک فکر بکر یا یک واقعیت جدید است.

خلاقیت و نوآوری در حل مسئله و تصمیم گیری، قرار نیست چیزی شبیه شعبده بازی باشد. بلکه قرار است به ما کمک کند که فارغ از عادت‌های رفتاری و تحلیلی خود، به مسائل نگاه کنیم و یک مسئله را همیشه با یک ابزار ثابت و به یک شیوه قدیمی، حل نکنیم. همان تعبیر زیبای انیشتین که می‌گوید:

“من همیشه از انسانهایی تعجب می‌کنم که یک اشتباه را هزاران بار تکرار می‌کنند و هر بار منتظر دیدن نتیجه متفاوتی هستند.”

 

تکنیک های خلاقیت “اسکمپر”

 

 تکنیک اول خلاقیت در فروش :

جانشین کردن : چه چیزی را در فروش می‌توانم جانشین چیز دیگری کنم؟ مثال: وقتی نان گندم نیست مردم نان جو را جانشین آن می کنند و می‌خورند. وقتی چای نیست مردم قهوه را جانشین آن می‌کنند و می‌خورند. وقتی بنزین نیست مردم از گاز استفاده می‌کنند. اگر فروشنده خوبی ندارید می‌توانید یک فروشنده خوب استخدام کنید و او را جانشین فروشنده قدیمی کنید. حال ببینید چه چیزهایی را می‌توانید در تجارت خود جانشین سازی کنید تا فروش بالا برود؟

دومین تکنیک خلاقیت ” ترکیب کردن” است

در جانشین سازی یک چیزی را بر می داریم و جای آن چیز دیگری می‌گذاریم. اما در ترکیب کردن یک چیزی را کنار چیز دیگری می‌گذاریم و می فروشیم. البته به اینکار پکیج درست کردن هم می‌گویند. ترکیب کردن کاربردهای زیادی دارد و در فروش هم بسیار موثر است.

سومین تکنیک خلاقیت

” اقتباس” است: یعنی گرفتن یعنی با نگاه کردن و شنیدن یک ایده ای رو بگیریم و در کارمون اجرا کنیم. این تکنیک هم بسیار کاربردی است. مثلا بال پرنده ها رو می بینی و بال هواپیما رو شبیه اون می سازی، بازاریابی شبکه ای رو می خونی و بعد از روش بازاریابی شبکه ای عضو گیری میکنی و در فروش خودت استفاده میکنی. اینها نمونه هایی از تکنیک اقتباس است.

چهارمین تکنیک خلاقیت

” کوچک کردن یا حذف” است که باعث افزایش فروش می شود. یعنی با کم کردن یا حذف کردن چه قسمت هایی امکان دارد فروش ما بیشتر شود؟ خلاقیت و نوآوری در فروش یعنی همین خوب نگاه کردن به هر چیز!

 

بهترین زمان خلاقیت

خلاقانه‌ترین افکار زمانی به ذهن ما می‌رسند که به پشت دراز کشیده‌ایم. یکی از دلایل این موضوع می‌تواند این باشد که ماده‌ی شیمیایی نورآدرنالین در زمانی که ایستاده‌ایم بیشتر آزاد می‌شود و این ماده مانع توانایی ما در تفکر خلاقانه است.

 

 

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.