بازاریابی و مدیریت بازار

درک هنر و علم در بازاریابی نوین

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

پیش از این ۳مقوله اصلی در بازاریابی را مورد برسی قرار دادیم که بیشتر به مراحل تولید محصول و چگونگی خروجی گرفتن از آن برای کسب بازاری بهتر در بازار رقبا مورد برسی قرار گرفت. امروز با فیبز همراه باشید تا بازاریابی را از دید برون مرزی سازمان مورد برسی قرار دهیم.

برای درک بهتر این مطلب ابتدا تعریفی از بارایابی مصادق با مطلب امروز را مورد بحث قرار میدهیم. اگر بخواهیم تعریف فیلیپ کاتلر از بازاریابی را به عنوان تعریفی مفید و مختصر بیان بکنیم باید بگوییم که “ایجاد ارزش، ارتباط برقرار کردن و تحویل ارزش به بازار هدف در ازای سود” را بازاریابی مینامند.

در ادامه این تعریف که بیشتر به ماموریت سازمان ما اما در قالب تعریفی از بازاریابی بر میگردد باید بگوییم که راه زیادی را برای موفقیت محصولمان می بایست طی بکنیم اما برای موفقیت می بایست به سه عملکرد زیر توجه داشت:

 

مدیریت بازار در علم بازاریابی

 

۱-انتخاب بازار های هدف:

فرض کنید که شما یک تولید کننده پوشاک جین هستید، قطعا برای شما این سوال پیش خواهد آمد که قرار است برای چه جنسیتی این البسه ها، تبدیل به پوشاک شوند؟ ایا برای زنان خواهد بود یا برای مردان؟ ایا برای کودکان هم باید پوشاک تهیه کرد؟ سوال بعدی که پیش خواهد آمد این است که ایا برای چه بازه سنی قرار است این تولیدات انجام شود و ایا های دیگر که در ذهن شما پیش خواهد آمد !

انتخاب بازار هدف برای محصولات ما شباهت زیادی با مثال ذکر شده دارد، زمانی که ما محصول نهایی خود را از خروجی سازمان مان گرفتیم باید با آنالیز کردن درست محصول و بازار مکان حضور محصولمان را تعیین کنیم.

 

بازار هدف به بخشی از بازار گفته می‌شود که هدف فروش محصولات و یا خدمات فروشندگان میباشد. طبیعی است که کالا یا خدمات مورد نظر، برای این دسته از افراد ایجاد شده‌است.

 

برای سود بردن از بازاریابی باید حتما یک بازار هدف (Target Market) مشخص داشته باشید یعنی اکثریتی که از کالای شما استفاده می‌کنند.

بازار هدف، مشتریانی هستند که موجب سود و زیان شما می‌شوند و بدون آن‌ها هیچ کاری نمی‌توانید انجام بدهید. البته بازارهای دوم و سوم هم هستند که به اندازه بازار هدف اهمیت ندارند.

 

۲-جذب و حفظ مشتریان:

بعد از انتخاب بازار های هدف و تعیین کردن محل استقرار محصولات نوبت به تیم بازاریابی ما در سازمان خواهد رسید! اگرچه بعدا در مورد بحث تیم های بازار یابی در فیبز  به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد اما یکی از وظایف تیم های بازاریابی سازمان جذب و حفظ مشتریان میباشد.

جذب و حفظ مشتریان معنای واضح و قابل فهمی را به ما خواهد داد لیکن در عمل به اینگونه ساده نخواهد بود! اگر بخواهیم قسمت جذب مشتریان را مورد برسی قرار دهیم “به تمام فرآیندی که یک بازاریاب در قبال مشتری خود انجام می دهد که نتیجه آن منجر به فروش محصول و یا ارزش پیشنهادی آن شود” را جذب مشتری می نامیم.

در کنار جذب مشتری های جدید برای سازمان میبایست روز به روز به تهداد مشتری های وفادار خود اضافه کنیم !در اصل مشتری های وفادار ما زمانی جزء مشتری هایی که جذب کرده ایم بودند که به مرور زمان در این چرخه قرار گرفته اند.

جذب مشتری و حفظ آن یعنی موفقیت در شغل و بازاریابی. مگرغیر از این است که یکی از مهمترین راههای موفقیت و کسب درآمد،جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی است؟ پس با علم جذب مشتری پیش بروید.

 

۳-ایجاد و تحویل ارزش های برتر:

اگر بیشتر با مفهوم مزیت رقابتی آشنایی داشته باشید می توانید با ادغام آن با این موضوع مفهوم جدیدی را از ایجاد و تحویل ارزش های برتر داشته باشید. اما ایجاد و تحویل ارزش های برتر به چه معنی است ؟

فرض بکنید که شما وارد یک فروشگاه شده اید و در حال دیدن از اجناس جدید و محصولات رنگارنگ به یاد می آوید که باید رب گوجه فرنگی بخرید! وقتی وارد لاین محصولات غذایی فروشگاه میشوید به سراغ قفسه مورد نظر می روید و ابتدا یک قوطی رب گوجه فرنگی را بر میدارید! که به طور اتفاقی نوع کلید دار آن را می بینید! قوطی اول را سر جای خود قرار میدهید و نوع کلید دار آن را داخل سبد خرید خود قرار میدهید.

در اینجا مزیت رقابتی انتخاب دوم شما نسبت به انتخاب اول وجود کلید بر روی قوطی رب دوم بوده است که شما را مایل به خرید آن کرده است.

مزیت رقابتی قوطی دوم به شما راحتی استفاده از محصول را یاد آوری می کند که قوطی اول از دارا بودن آن محروم است ! و همین امر باعث با ارزش بودن محصول دوم نسبت به محصول اول میشود.

 

این ارزش در این مثال را میتوان مصداق با ایجاد و تحویل ارزش های برتر به بازار هدفمان دانست. شما در سازمانتان می بایست نسبت به رقبا مزیت های رقابتی فراوانی را برای مشتریان خود به وجود آورید که باعث شود همیشه شما انتخاب اول مشتریانتان باشید !

 

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.