مهارت های زندگی

در مورد تئوری رنگ‌ ها در کسب و کار بیشتر بدانیم!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

برای دستیابی به اهداف و برآوردن علایق مصرف کنندگان، کارشناسان مارکتینگ باید تئوری رنگ ها و اجزای عملکردی و زیبایی شناختی بسته بندی ها را در کسب وکار به درستی انتخاب نمایند. ملاحظات زیبایی‌ شناسانه به اندازه، شکل، مواد، تئوری رنگ ها و گرافیک یک بسته مرتبط است که در هر کدام از اینها زمینه‌ها و عوامل و معیارهای متفاوتی وجود دارد. تئوری رنگ ها ، بعد بسیار مهمی در بسته بندی دارد و در بخش‌های مختلف بازار و فرهنگ‌های گوناگون معانی متفاوتی در بر دارد:

رنگ قرمز :

قرمز رنگی قوی است و سمبل انرژی، هیجان یا حتی خطر است. این رنگ بسیار مناسب محصولات یا نام‌های تجاری فعالیت محور، محصولاتی که با سرعت و قدرت تداعی می‌شوند یا نام‌های تجاری سمبلیک یا برجسته است.

 

رنگ نارنجی :

این رنگ اغلب اوقات دلالت بر ماجراجویی و تفریح دارد. همچون رنگ قرمز جلب توجه می‌کند و تصور می‌شود که محرک اشتهاست، اما نسبت به قرمز جسارت کمتری دارد. رنگ نارنجی برای انتقال ارزش و اهمیت ندادن است و اخیرا به برکت صنعت مد، جوانی و شیک بودن را تداعی می‌کند.

 

رنگ زرد :

رنگ زرد حاکی از گرمای خورشید و سرزندگی است. درجات شدیدتر و درخشان‌تر این رنگ موجب احساس سلامت می‌شود و گفته شده که باعث تحریک فعالیت ذهنی می‌شود، از این رو اغلب اوقات با خرد و تفکر نسبت داده می‌شود. رنگ زرد برای محصولات یا نام‌های تجاری مرتبط با ورزش یا فعالیت‌های اجتماعی، یا برای محتوا یا محصولاتی که در پی جلب توجه هستند مناسب‌ترند.

 

رنگ سبز :

رنگ سبز دلالت بر پاکی و تازگی و نوسازی دارد و البته نشانه دوستی با محیط زیست است، اما کارشناسان مارکتینگ هشدار می‌دهند که اکنون در فروشگاه‌ها بیش از حد از این رنگ استفاده می‌شود. سبز یکی از شاخص‌ترین رنگ‌هایی است که به طور طبیعی به وجود می‌آید از این رو اغلب اوقات دارای ویژگی‌های مفیدی است، رنگ سبز برای محصولات ارگانیک و بازیافتنی یا برای نام‌های تجاری که مرتبط با سلامتی و تندرستی است مناسب است.

 

رنگ آبی :

دیگر رنگ شاخص طبیعی که به طور معمول با امنیت، استعداد، قدرت آفرینش و پاکی ذهن مرتبط است رنگ آبی است. این رنگ در دنیای شرکت‌ها خصوصا در صنعت تکنولوژی پیشرفته تبدیل به رنگی محبوب شده است. رنگ آبی نشانه پاکی، صداقت و آرامش نیز هست و برای هر چیزی از محصولات نظافتی و بهداشت شخصی گرفته تا باشگاه‌های ورزشی و مقاصد مسافرتی است.

 

رنگ بنفش :

رنگ بنفش برای قرن‌ها سمبل اصالت و ثروت بوده است و اکنون آن نشانه‌ها حقیقت یافته است. بنفش رنگی قدرتمند برای نام‌های تجاری لوکس و محصولات یا شرکت‌هایی است که مایلند ظاهری رمزآلود یا منحصر به فرد به اجناس خود بدهند. این رنگ به طور مخصوص رنگ مورد علاقه هر خانمی در هرسنی است.

 

رنگ صورتی :

صورتی به طور کلیشه ای رنگی دخترانه است که تداعی گر زرق و برق و شور و اشتیاق است و چنین به نظر می‌آید که صورتی رنگ‌ها، دارای کیفیتی لطیف، امن و راحت هستند. این رنگ مناسب محصولات بهداشت شخصی و نام‌های تجاری مرتبط با کودکان است. صورتی تداعی‌گر شیرینی هم هست و برای مارکتینگ محصولات غذایی جهت جلب مشتری برای خوراکی‌های شکردار مناسب است.

 

رنگ قهوه ای :

قهوه ای رنگی قوی و مادی است که حاکی از صداقت و اطمینان است. چنین ذکر می‌شود که رنگ مورد علاقه مردان است. درجه رنگ‌های تیره‌تر آن غنی و ناب هستند در حالیکه دیگر درجات رنگی آن به عنوان رنگ پایه مناسب هستند. رنگ قهوه ای اغلب اوقات به همراه دیگر رنگ ها بهترین نتیجه را می دهد.

 

رنگ سیاه :

سیاه رنگی کلاسیک و قوی است و به عنوان مولفه اولیه یا رنگ مختص فونت یا گرافیک در طرح‌های رنگی بازاریاب‌ها رنگ ثابت محسوب می‌شود. این رنگ، قدرت، لوکس بودن، ظرافت و نفوذ را انتقال می‌دهد و برای مارکتینگ هر کالایی از خودرو و لوازم الکترونیک گرفته تا هتل‌های با کیفیت و خدمات مالی قابل استفاده است.

 

رنگ سفید :

سفید رنگ ابرهای پف دار و برف تازه است و قاعدتا دلالت بر پاکی و نظافت دارد. اغلب اوقات به عنوان پس زمینه یا رنگ مختص روشن کردن آرایش رنگ ها به کار می‌رود، اما می‌توان از آن به وفور برای ایجاد تداعی‌های پاک برای غذاهای ارگانیک یا محصولات مخصوص بهداشت شخصی استفاده کرد. سفید سمبل نوآوری و مدرنیته نیز می‌باشد.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.