مهارت های ارتباطی

در گفت‌وگو خود را پایبند پندهای قدیمی نکنید!

مروری بر هنر گفت‎وگو از دبرا فاین

blank

شکی نیست که بسیاری از ما در گفت‌وگو از مهارت کافی برخوردار نیستیم. در خاطرات کودکی ما پندهای قدیمی زیادی وجود دارد که هنوز در بزرگسال گریبان‌گیرمان است. تربیت اولیه‌ی ما موجب شده که از آغاز کردن گفت‌وگو خودداری کنیم. وقتی که کودکانی تاثیرپذیر بودیم والدین‌مان به ما یاد دادند که:

  • سکوت طلاست.
  • تا درست معرفی نشده‌اید، حرف نزنید.
  • با غریبه‌ها حرف نزنید.

بچه که بودبم این پیغام‌ها به کارمان می‌آمدند؛ این نصایح به ما کمک می‌کرد که امنیت‌مان حفظ شود. اما اکنون که بزرگسالیم وقت آن رسیده است که آن پندهای قدیمی را با نصایح درخورتری جایگزین کنیم. در ادامه به این موارد اشاره شده است:

 

صحبت کردن با غریبه‌ها را از یاد نبرید.

برای آن که حلقه‌ی دوستان و همکاران خود را گسترده‌تر کنید، باید به سراغ افراد ناشناس و کم‌شناس هم بروید. راه دیگری نیست. ناشناس‌ها این توان بالقوه را دارند که برای‌تان دوستانی خوب، مشتریانی درازمدت، شرکایی ارزشمند و پلی به سوی تجربه‌های جدید و آشنایی با افراد دیگر باشند. سعی کنید بعد از این، به غریبه‌ها به چشم مردمی نگاه کنید که می‌توانند ابعاد جدیدی به زندگی شما اضافه کنند، نه کسانی که باید از آن‌ها ترس داشت.

 

خود را معرفی کنید.

آخرین باری که کسی شما را به دیگران معرفی کرد، کی بود؟ درست که فکر کنید می‎بینید در یک مهمانی، میزبان به ندرت وقت می‌گذارد تا مهمانان خود را به دیگران معرفی کند. خودتان نیز حتما چنین تجربه‎ای داشته‎اید؛ هنگامی که به یک مهمانی می‌روید، میزبان به شما خوشامد می‎گوید، کمی با شما می‌ماند و بعد مهمان دیگری از راه می‌رسد و میزبان‎ از شما جدا می‌شود و به پیشواز شما می‌رود و شما می‎مانید و خوراکی‌ها، بدون این که حتی یک نفر را بشناسید. اگر بخواهید منتظر بمانید تا بالاخره میزبان بیاید و شما را به چند نفری معرفی کند، احتمالا دست‌آخر تنها فرصت آشنایی با همان خوراکی‌ها را می‌یابید و بس.

سراغ کسی بروید و خود را به او معرفی کنید؛ دست خود را به نشانه‌ی دست دادن به سوی او دراز کنید، به چشمانش نگاه کنید و با لبخند خود را معرفی کنید. پس دفعه‌ی بعدی که فرصت حضور در یک مهمانی پر از غریبه را داشتید به همه نگاه کنید. خوشبختانه همیشه کسانی هستند که به اندازه‌ی شما تنها هستند و از این که با شما آشنا شوند خوشحال خواهند شد.

 

سکوت خلاف ادب است.

مراقب باشید تا با سکوت خود، خطر متهم شدن به غرور و پرمدعایی را به جان نخرید. ممکن است این برای‎تان گران تمام شود. کمی تلاش به خرج دهید و این پند از پندهای قدیمی را که می‎گوید: سکوت طلاست، از ذهن خود پاک کنید. در محیط کاری، از بین دو فردی که از نظر دانش، تحصیلات و کیفیت کار یکسان هستند، کسی می‌‌تواند ارتقای شغلی پیدا کند که کارهایش بیشتر به چشم بیاید یعنی کسی که برونگراتر و اجتماعی‌تر است. برخلاف آنچه در کودکی به شما سفارش شده است، سکوت اصلا از طلا نیست.

 

چیزهای بهتر گیر کسانی می‌آید که برای گرفتن آن‌ها پا پیش می‌گذارند.

انتظار فقط زمان را به باد می‌دهد. باید پا پیش بگذارید. این فکر را از سرتان بیرون کنید که اگر صبر کنید، افرادی جالب با پای خودشان به سراغ‌تان خواهند آمد. هرگز چنین اتفاقی نمی‌افتد. ما معمولا از سر عادت، راحت‌تریم که به دنبال کسی باشیم که از قبل او را می‌شناسیم مثل یک همکار یا یک دوست. با این روش نه با فرد جدیدی آشنا می‌شوید و نه مهارت گفت‌وگوی خود را تقویت می‌کنید. «ویل راجرز» هنر پیشه و شخصیت محبوب آمریکایی‌ها می‌گوید: از درخت بالا برو؛ آن جاست که مملو از میوه است. اگرچه شاید بالا فتن از درخت نسبت به ماندن در پای آن پرخطرتر است اما ارزشش را دارد.

 

وظیفه‌ی شماست که سر صحبت را باز کنید و بار گفت‎وگو را به دوش بکشید.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که منتظرند تا دیگری سر صحبت را باز کند، آدم خودخواهی هستید. درست فهمیدید، خودخواه هستید؛ چون راحتی خود را بیش از راحتی دیگران خواسته‌اید. شما از زیر آن قسمتی از کار که به عهده‌ی شماست شانه خالی کرده‌اید. دیگر وقت آن است که سررشته‌ی کار را به دست بگیرید. نمی‌توانید به امید طرف مقابل باشید که گفت‌وگو را پیش ببرد. ضمنا این که گاهی فقط یک جواب یک کلمه‌ای به طرف مقابل بدهید هم به این معنا نیست که کار خودتان را کرده‎اید.

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.