مدیریت محتوی وردپرس

دسته بندی و برچسب در وردپرس و تفاوت های اساسی میان آن ها!

معرفی، بررسی و آموزش سیستم مدیریت محتوی وردپرس

blank

در این مقاله از سایت فیبز می خوانید :

در این آموزش با بهره گیری از عناوین اصلی ذیل تفاوت های دسته بندی و برچسب در وردپرس را برای شما همراهان گرامی توضیح دهیم و با رویکرد بهتری از این دو مقوله برای شما سخن بگوییم. در ادامه با ما همراه باشید.

عناوین اصلی :

 • چالش تمایز میان دسته بندی و برچسب در وردپرس
 • دسته بندی و برچسب در وردپرس به چه معناست ؟
 • تفاوت دسته بندی و برچسب
 • تفاوت های اساسی دسته بندی و برچسب در وردپرس
 • آیا معیار خاصی برای میزان استفاده از دسته بندی ها و برچسب ها در سایت وجود دارد؟
 • بهترین زمان برای اضافه کردن یک زیر دسته
 • اختصاص چند دسته بندی به یک محتوا یا پست خاص
 • محدودیت در تعداد برچسب ها
 • رابطه ی کلمات کلیدی با برچسب ها
 • تاثیر دسته بندی ها و برچسب ها در سئوی وبسایت

چالش تمایز میان دسته بندی و برچسب در وردپرس

یکی از چالش های موجود در بحث تولید محتوای وردپرس برای مدیران وبسایت و محتوا نویسان مسئله بکار گیری و استفاده از دسته بندی ، برچسب و کلمه کلیدی کانونی است. معمولا اغلب وبمستران تازه کار تفاوت درست بین این موارد را به درستی درک نمی کنند تا در طول تجربه کاری به دنبال شناخت آن ها بروند و تلاش نمایند که تمایز درست میان آنان را متوجه شوند.

معمولا یک محتوا نویس این روزها میان تعداد بچسب های زیاد و یا کم و اینکه تعداد دسته بندی ها چه میزان باشد گیر می کند و گاهی اوقات تفاوت میان برچسب و کلمه کلیدی کانونی هم برایش گنگ می ماند.

دسته بندی و برچسب در وردپرس به چه معناست ؟

بسیار خوب ! الان برای شروع باید بدانیم که دسته بندی و برچسب در وردپرس به چه معناست و فلسفه ی وجود آن در وردپرس چیست؟

 

"<yoastmark

 

برچسب و دسته بندی  در وردپرس برای طبقه بندی محتوا

همراهان گرامی در اصل این دو واژه یا امکانی که در وردپرس قرار داده شده ، آن برای طبقه بندی محتوای موجود در سایت ایجاد شده اند و در واقع فلسفه وجودی آن ها برای سروسامان بخشیدن و دسترسی سریع به محتوا و مقالات موجود در سایت است.

دسته بندی و برچسب در وردپرس برای سرعت بخشی به دسترسی کاربران

کاربری که وارد وبسایت شما می شود باید بتواند به راحتی در میان کثرت محتوایی شما به مقصود خود برسد و نه اینکه سردرگم در همان ثانیه های اول صفحه ی شما را ببندد.

دسته بندی و برچسب در وردپرس برای ایجاد رابطه ی منطقی میان پست ها

به همین منظور دسته بندی و برچسب یک رابطه منطقی را در محتوای سایت شما ایجاد می کند و باعث دسترسی هرچه سریعتر کاربر به مقالات و پست های سایت شما می گردد و به نوعی به کاربر سرنخ پست های دیگر سایت شما را می دهد.

 

تفاوت دسته بندی و برچسب

حال که با ظاهر ماجرای دسته بندی و برچسب آشنا شدید لازم است با جزییات تفاوت میان این دو مقوله بیشتر آشنا شوید.

دسته بندی ها و فلسفه وجودی آن ها

 • دسته بندی ها در واقع تمامی محتوای سایت شما را شامل می شوند.
 •  و آن ها به گروه های مختلف تقسیم بندی می کنند.
 • تمام محتوای شما به دسته هایی تقسیم می شوند.
 • و هر کدام از این دسته ها ، عبارتی را شامل می شود که در حوزه ی فعالیت سایت شما می باشد.

به این معنی که دسته بندی ها علاوه بر تقسیم بندی محتوای شما، در همان ابتدا به کاربر می گویند که در حال توضیح دادن چه مقوله ای هستند تا کاربر بهتر و سریعتر بتواند به مقصود خود در سایت شما برسد.

انواع دسته بندی در وردپرس

دسته بندی ها در وردپرس دارای تقسیم بندی اصلی و زیر دسته می باشند که شما می توانید با این قابلیت برای هر دسته بندی اصلی خود زیر دسته یا دسته ی فرزند تعریف کنید و محتوای سایت خود را خیلی بهتر سازماندهی کنید.

 

 

"تفاوت

 

برچسب ها و نقش آنان در محتوای وردپرس

برچسب ها برعکس دسته بندی ها دارای سلسله مراتب خاصی نیستند و در واقع جزییات محتوای شما را شامل می شوند و در واقع عبارات موجود در فهرست سایت شما هستند و کاربرد متفاوت و البته اثر بخشی در وردپرس دارند.

یک مثال : یک نمونه از کاربرد دسته بندی و برچسب برای درک بهتر کاربرد و نقش آن ها در وردپرس

برای مثال شما دارای یک وبسایت یا وبلاگ شخصی در زمینه ی شناخت مدل های انواع وسایل نقلیه می باشید.

 • خب در این صورت دسته بندی های شما می تواند به این صورت باشد : اتومبیل ، هواپیما ، قطار ، کشتی و …
 • اما زمانی که در مورد اتومبیل محتوایی پست می کنید در بخش برچسب ها می توانید از نام کارخانه ی تولید کنند اتومبیل به عنوان مثال HYUNDAI : ،KIA ،BMW  و امثال آن ها و حتی مدل های هر اتومبیل کدام از برندها استفاده نمایید.

 

تفاوت های اساسی دسته بندی و برچسب در وردپرس

 1. ایجاد دسته بندی برای محتوا  الزامیست

یکی از تفاوت های اساسی میان این دو قابلیت، این است که شما اگر از دسته بندی استفاده نکنید محتوای شما در حالت دسته بندی نشده یا سایر و امثال این کلمات منتشر خواهد شد که این اتفاق ارزش محتوای شما را بشدت پایین می آورد لذا استفاده از دسته بندی در یک وبسایت حتما لازم و ضروری است. برعکس استفاده از برچسب ها ضروری نیست و در نبود آنها اتفاق خاصی نخواهد افتاد البته در ادامه به ذکر کارکرد برچسب ها خواهیم پرداخت.

 1. تفاوت در پیوند یکتای دسته بندی و برچسب در وردپرس

تفاوت اساسی بعدی میان دسته بندی و برچسب ها تفاوت در شیوه ی آدرس دهی یا لینک انتشار آنان است و همانگونه که در ذیل مشاهده می نمایید برای دسته بندی ها در پیوند یکتای پست قبل از نامک عبارت category آمده و برای برچسب نیز عبارت tag به کار رفته است.

http://sitename/category/cars
http://sitename/tag/cars
 1. ایجاد ارتباط میان پست های مختلف توسط دسته بندی و برچسب در وردپرس

مورد آخر از تفاوت های اساسی میان دسته بندی و برچسب در وردپرس ارتباط محتوای دسته بندی ها و برچسب ها است. محتوای دسته بندی های مختلف می توانند کاملا متفاوت باشند اما برچسب های بکار رفته در یک محتوا باید با مطالب دیگر ما دارای ارتباط داشته باشد که در مواقعی که برچسب خاصی فراخوانی می شود مطالب مرتبط با هم را به نمایش در آورند وگرنه نیازی به استفاده از برچسب ها وجود ندارد.

برچسب در وردپرس
برچسب در وردپرس

آیا معیار خاصی برای میزان استفاده از دسته بندی ها و برچسب ها در سایت وجود دارد؟

در میزان استفاده از دسته بندی ها معیار کلی وجود ندارد و این بسته به سلیقه شما و البته میزان اهمیت شما به نظم سایتتان دارد .

یک مثال : برای مثال شما بهتر است برای مباحث موجود در سایت 5 دسته کلی و چندین زیر دسته برای هر دسته داشته باشید که هر کدام شامل ده ها محتوا باشند تا این که 30 دسته بندی داشته باشید که هر کدام یکی دو پست وجود داشته باشند. و این هنر شماست که این مقوله را مدیریت نمایید و برای گسترش نظم محتوای موجود در سایت خود از زیردسته ها و نیز برچسب ها که به نوعی مکمل دسته بندی ها هستند استفاده نمایید.

 

 

بهترین زمان برای اضافه کردن یک زیر دسته

شما در سیر تکمیل محتوای سایت خودتان بعد از مدتی متوجه خواهید شد که در یک مبحث خاص دارای تعداد برچسب های مرتبط زیادی هستید که در این زمان می بایست برای سامان بخشیدن به پست های با این موضوع خاص ، زیر دسته هایی برای دسته اصلی خود تعریف کنید و محتوای مربوط به هر کدام را در زیر دسته خود قرار دهید تا یک تفکیک و ارتباط منطقی ایجاد کنید و انسجام کلی در آن موضوع ایجاد نمایید.

اختصاص چند دسته بندی به یک محتوا یا پست خاص

برخی از افراد معتقد هستند که نمی توان یا از لحاظ سئو به ضرر سایت است که یک پست را به چندین دسته بندی اختصاص دهیم که باید متذکر شد ، این اقدام ضرری ندارد و می تواند در دسترسی کاربران به محتوای مورد نظرشان موثر باشد.

محدودیت در تعداد برچسب ها

 • به طور قاطع می توان گفت که محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و شما می توانید برای پست خود هزار برچسب هم تعریف کنید!

اما همراهان گرامی عنایت داشته باشید که هدف از تعریف برچسب ها ، گرد آوردن پست های مرتبط به هم است و زمانی که کاربر روی برچسبی در پست ما کلیک کند تمامی پست های دارای این برچسب خاص برای او به نمایش در خواهد آمد. لذا این قضیه باید مدیریت شود و حد استاندارد برای تعداد برچسب،  4 تا 6 کلمه می باشد و حتی می توان برای پست هیچ برچسبی استفاده نکرد.

رابطه ی کلمات کلیدی با برچسب ها

برخی از افراد گاها تمایز دقیق میان برچسب ها و کلمات کلیدی قایل نمی شوند و فکر می کنند کلمات کلیدی را اگر به عنوان برچسب استفاده نمایند نتایج بهتری خواهند گرفت که کاملا در اشتباه هستند. همراهان گرامی:

 1. کلمه ی کلیدی کلمه ایست که محتوای ما در حال توضیح دادن آن می باشید اما
 2. برچسب ها فقط برای ایجاد رابطه ی منطقی مان پست های مرتبط می باشند.

 

 

تاثیر دسته بندی ها و برچسب ها در سئوی وبسایت

به طور یقین این دو مقوله دارای تاثیر مستقیمی در سئوی وبسایت شما نمی باشند. اما همینکه با استفاده از دسته بندی و برچسب به سایت خود نظم می دهید و مخاطب را سریعتر به مقصودش می رسانید تا ماندگاری او در سایت شما بیشتر شود، سئو سایت شما قطعا در حال رشد است.

 

دوستان و همراهان گرامی

بسیار خوشحالیم با یک آموزش دیگر از تیم وردپرس سایت فیبز با شما عزیزان همراه بودیم. امیدواریم بهره ی کافی رو از مباحث عنوان شده برده باشید. سوالات ، نظرات و پیشنهادات خودتان را در قسمت دیدگاه های همین صفحه برای ما ارسال فرمایید و ما را در بالا بردن کیفیت این آموزش های کوتاه و کاربردی یاری بفرماید.

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.