منابع انسانی

دلایل اهمیت مدیریت منابع انسانی چیست؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

در این مقاله با دلایل اهمیت مدیریت منابع انسانی بیشتر آشنا می‌شویم.

 

1 – منابع انسانی بر فرهنگ نظارت می‌کند.

به نقل از برخی سازمان‌ها و نتایج و تحقیقات به دست آمده مدیریت منابع انسانی در ساختار فرهنگی یک سازمان تاثیر مستقیم دارد. مدیریت منابع انسانی می‌توانند ساختار و پارادایم‌های یک سازمان را به طور کامل تغییر و یا در ساخت پدیدار کردن پارادایم‌های جدید موثر باشد. این امر به طور مستقیم در ساختار فکری کارکنان یک سازمان به وجود می‌آید.

 

2 – منابع انسانی وظیفه استعدادیابی را دارد.

منابع انسانی به مدیران دیگر، راه توسعه مدیریت، مدیریت عملکرد، پیگیری برنامه، مسیرهای شغلی و سایر جنبه‌های مدیریت استعداد را نشان می‌دهد. منابع انسانی ایده‌های جدید و شیوه‌های موثر را در سازمان به وجود می‌آورد.

 

3 – منابع انسانی مسئول استخدام نیروی کار با ویژگی‌های مناسب است.

منابع انسانی باید برای استخدام نیروی کار برتر و ویژه مدیران را پشتیبانی کند. منابع انسانی باید امکان هدایت، آموزش، برنامه ریزی، روند منظم استخدام ، برنامه ریزی استخدام، مصاحبه تخصصی، نظارت بر انتخاب افراد و موارد دیگر را فراهم کند. منابع انسانی توصیه می‌کند که حقوق و دستمزد مبتنی بر بازار و فروش باشد و طرح کلی برای پاداش های استراتژیک را توسعه دهد. منابع انسانی مدیران را به تعیین محدوده حقوق و دستمزد با توجه به سازماندهی درونی‌شان هدایت می‌کند.

 

4 – منابع انسانی برنامه‌هایی برای جذب کارکنان توصیه و پیاده سازی می‌کند.

منابع انسانی سیستم جذب کارکنان و پرسنل خود را در سازمان پیاده‌سازی می‌کند و همچنین بعد از استخدام پرسنل می‌بایست اکوسیستم حفظ کارکنان را نیز به وجود بیاورد. همچنین مسئولیت کنترل هزینه‌ها را دارد و با توجه به گزینه‌های مختلف هزینه‌ها را قبل از پذیرش به تصویب می‌رساند.

 

5 – منابع انسانی مسئولیت توصیه و ایجاد استراتژی برای افراد و سازمان را دارد.

اگر سازمان در حال تغییر جهت، ایجاد محصولات جدید، تغییر مسیر، تغییر دیدگاه یا اهداف باشد این وظیفه منابع انسانی است که در جهت رشد استراتژی‌های جدید سازمان برنامه‌های جدید را پیاده سازی کند و قدم نخست را بردارد.

 

6 – منابع انسانی اطمینان حاصل می‌کنند که در محل کار فعالیت‌های فعال، رویدادها، جشن‌ها، مراسم، مأموریت کاری و فرصت‌های آموزشی در حال انجام است.

روند زنده بودن اکوسیستم اجرایی سازمان در باب حفظ فرهنگ در نهایت متوجه مدیریت منابع انسانی خواهد شد. اجرای این امر باعث زنده نگه داشتن اهداف و چشم انداز سازمان خواهد شد.

 

7 – منابع انسانی مدافع کارکنانی است که با مدیر عامل و هیئت رئیسه مشکل و اختلاف دارند.

منابع انسانی می‌تواند با توجه به شناخت افراد و از طرفی شناخت اهداف و موقعیت‌های کاری کارمندان به عنوان یک واسط مابین کارکنان و کارفرمایان نقش موثر و سازنده‌ای را ایفا کند حائز اهمیت است که کارکنان برای همکاری و بهره‌وری نیاز به توسعه روابط کاری دارند.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.