مهارت های ارتباطی

ده نکته برای گوش دادن موثر در یک گفت‎وگو!

مروری بر هنر گفت‎وگو از دبرا فاین

blank

هر گفت‎وگوی زنده بین حداقل یک گوینده و حداقل یک شنونده صورت می‎گیرد؛ یک گفت‎وگو زمانی موثر واقع می‌شود که هر کدام از طرفین گفت‎‏وگو، مسئولیت ناشی از جایگاهش را بپذیرد و به خوبی اجرا کند. در این بخش می‎خواهیم راه‏هایی برای گوش دادن موثر در یک گفت‎وگو را با شما در میان بگذاریم.

ده نکته برای گوش دادن موثر در یک گفت‎وگو:

 

 ۱٫یاد بگیرید گوش بدهید. باید در این کار تمایل، اشتیاق و تمرکز داشته باشید.

۲٫ برای این که شنونده‎ی خوبی باشید، با نمایش نشانه‎‏های کلامی و بصری به فرد گوینده نشان دهید که گوش‏تان با اوست.

۳٫ از سخنان گوینده استقبال کنید طوری که انگار اولین بار است که چنین اطلاعاتی را می‎شنوید حتی اگر این‌طور نباشد.

۴٫ با همه‎ی وجودتان بشنوید. برای گوش دادن موثر از گوش‏ها، چشم‏ها و قلبتان کمک بگیرید.

۵٫ یادداشت بردارید این کار علاوه بر این که برای طرف مقابل حاوی این پیام است که سخنانش برای شما ارزشمند است، به حافظه‎ی شما نیز کمک می‎کند.

۶٫ اول گوش بدهید. بعد آن‎چه را شنیده‎اید برای گوینده بازگو کنید. با این روش فرد سخنگو از گوش دادن موثر شما مطمئن می‎شود. همچنین صحبت‎های او را بهتر به خاطر می‎سپارید.

۷٫ برای ایجاد همدلی پا جای پای گوینده بگذارید. برای آن که آسایش گوینده را تامین کنید در حالت چهره و حرکات از او پیروی کنید.

۸٫ نگذارید عوامل درونی و بیرونی حواستان را پرت کند.

۹٫با دست‎ودلبازی تمام گوش خود را به طرف مقابل هدیه دهید.

۱۰٫ در فضای گفت‏وگو حضور داشته باشید. مراقب باشید که خیال‎پردازی‎هایتان شما را از شرایط حاضر دور نکند.

بگو من چه گفتم

وقتی که صحبت‎های طرف مقابل را تشریح می‏کنید یا موارد خاصی از آن چه شنیده‎اید را تکرار می‎کنید؛ دیگر شکی به جا نمی‏گذارید که آن چه گفته شده را شنیده و درک کرده‎اید. گوش دادن موثر زمانی اتفاق می‎افتد که با تکرار سخنان گوینده به او می‎فهمانید که به سخنانش با دقت گوش‌ کرده‏‎اید. یا می‎توانید گوینده را متوجه کنید که شما در چه موارد درک درستی از آن چه او قصد گفتنش را داشته، به دست نیاورده‏‎‏اید. این کار روش مناسبی برای جلوگیری از اختلافات کلامی میان زنان و مردان است. چرا که مردان و زنان در حالی که کلام یکسانی را به کار می‎گیرند، ولی مقاصد کاملا متفاوتی دارند. به کمک بازگویی و تشریح سخن طرف مقابل می‎توانید در خانه یا در محیط کار، از ایجاد سوءتفاهم در گفت‎وگوها جلوگیری کنید.

در موقعیتی که به لحاظ احساسی فشار زیادی وجود داشته باشد، با تکرار مورد خاصی از گفت‏‎وگو می‏توانید از میزان خشم طرف مقابل کم کنید. مردم به‎طور معمول، وقتی می‏فهمند دیگری حرف آن‏ها را خوب گوش کرده است، از میزان عصبانیتشان کم می‌شود. مدیران واحد خدمات مشتریان این نکته را خوب می‎دانند که با تکرار سخنان مشتری عصبانی، می‎توانند از میزان کدورتی که پیش آمده است، کم کنند. قبل از آن که عذرخواهی کنید، پیش از آن گه مشکلی را حل کنید، با تکرار نکات خاصی از کلام گوینده، به او فرصت دهید که بداند شما به سخنان او گوش کرده‎اید.

با بد گوش کردن رابطه‎‏ی خود را با طرف مقابل تضعیف نکنید.

در روند مکالمه، گوش دادن موثر تنها یک گزینه نیست بلکه یک ضرورت است. اگر به هر دلیلی نمی‎توانید تمرکز خود را حفظ کنید، عذرخواهی کنید. اگر فکر می‎کنید خسته‏‎اید و با خستگی به گفت‏‎وگو ادامه می‎دهید بهتر است که صادقانه خود را از گفت‎‏وگو بکشید کنار تا این که بخواهید با کسالت ادامه بدهید.

بد حرف نزنید

با پیشگیری از برخی موقعیت‎ها، از موضوعات جدل‎برانگیزی که می‎تواند موجب توقف جریان گفت‏‎وگو شود جلوگیری کنید:

  • حکایت‏هایی که مضمونی تردید برانگیز دارند.
  • پشت سر کسی حرف‎زدن
  • بدبیاری‏های شخصیتان، مخصوصا اگر مربوط به زمان حاضر باشد.
  • این که قیمت این یا آن چیز چه‎قدر است.
  • سلامتی خودتان یا دیگران. به جز در مواردی که کسی را با گچ گرفتگی یا بانداژ یا عصا به دست ببینید. در چنین موقعیت‏هایی همان وسیله‏‎ی درمانی که فرد مقابل به همراه دارد، نوعی اطلاعات آزاد به شمار می‎آید و می‎تواند موضوع یک گفت‏‎وگو باشد. در این مواقع اگر شما مثلا پای گچ گرفته‎ی کسی را نادیده بگیرید این پیام را به او می‎رسانید که اصلا برایتان مهم نیست.

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.