مدیریت و رهبری

رهبران موثر در کسب‌وکار را بشناسید (بخش اول)

مروری بر تبدیل رویا به ثروت از مایکل مسترسون

blank

وقتی «جک ولش»، یکی از رهبران موثر در کسب‌ وکار در دنیا، مدیرعامل شرکت «جنرال الکتریک» شد اعلام کرد که این غول صنعتی، تا قبل از پایان دوران مدیریت او از خطر ورشکستگی نجات پیدا می‌کند و در تمام بازارها اول یا دوم خواهد شد. در آن زمان ادعای ولش، دور از ذهن به نظر آمد؛ ولی در ۱۰ سال، کاری را که گفته بود انجام داد. چگونه او به این شاهکار تماشایی دست پیدا کرد؟ با ایجاد یک چشم‌انداز برای شرکت، چشم‌اندازی که کارمندان و همکاران بتوانند به آن افتخار کنند و با خوب ارائه کردن چشم‌انداز، آن را در مکالمات عادی کارکنان شرکت جاری کرد.

به عنوان مدیر یک شرکت، چشم‌اندازتان تغییر خواهد کرد. زیرا اهداف‌تان تغییر می‎کند. ولی حتی وقتی کسب‌ وکارتان به رشدی بالاتر برسد؛ حتی تا جایی که شما دیگر حضور فعالانه نداشته باشید؛ کار اصلی‌تان به عنوان عضوی از جامعه‌ی رهبران موثر در کسب‏‎وکار، الهام بخشیدن به افرادتان با چشم‌انداز شما از آینده خواهد بود. مطمئنا در طول مسیر خیلی از مهارت‌های دیگر هم احتیاج دارید. بیایید نگاهی بیندازیم به آن‌ها:

رهبران بزرگ برای انجام کارهای بزرگ در بقیه انگیزه به وجود می‌آورند

هیچ کدام از مهارت‌های مدیریت به اندازه‌ی پیدا کردن و پرورش دادن کارمندان فوق‌العاده، مهم نیست. هیچ چیز یک کسب‌وکار را سریع‌تر و بهتر از این به جلو نمی‌برد. بهترین رهبران، عالی‌ترین اشخاص را استخدام و بالاترین اهداف را در نظر می‌گیرند و کاری می‌کنند آن اهداف، مهیج به نظر برسند و بعد، همه‌ی اعضای گروه را متمرکز می‌کنند روی مهارت‌های لازم برای رسیدن به اهداف. آن‌ها به کارمندان انگیزه می‎دهند و آن‎ها را قانع می‌کنند برای کار کردن سخت‎تر و هوشمندانه‎تر، تا با میل درونی‌شان بهترین کارشان را ارائه دهند.

رهبران موثر در کسب‌ وکار از اهمیت رقابت در کسب‌ وکار خبر دارند؛ ولی می‌دانند اهمیتش به اندازه‌ی همکاری و مشارکت نیست

امروزه هیچ کارفرمایی، مستقل از کارمندانش نیست. او نمی‌تواند به تنهایی موفق شود؛ میزان عالی بودن توانایی‌ها یا سرمایه‌اش مهم نیست.امروزه، کسب‌ وکار بیشتر از هر وقت دیگری درباره‎ی مساله‌ی همکاری‌ست. محیطی که در آن همکاری و مشارکت ارزشمند است، ثروتی‌ست که منفعت فراوانی برای‌تان خواهد داشت. وقتی در کسب‌ وکار رقابت زیاد می‌شود، اتفاقات بد زیادی خواهد افتاد که شاید باعث رفتارهای مخرب شود. مثل موقعی که مدیران به جای همکاری، اطلاعات را از هم مخفی نگه می‌دارند. خیلی موفق‌تر می‌شوید اگر به جای نگران شدن درباره‌ی جلو زدن احتمالی رقبا؛ به پیشرفت محصولات فکر کنید یا انجام کارهای بهتر برای فروش.

رهبران موثر در کسب‌ وکار به مشتریان‌شان اهمیت می‌دهند

اگر به مشتریان‌تان اهمیت دهید، در اوقات فراغت به این موضوع فکر خواهید کرد که چگونه محصولات‌تان می‌توانند سطح زندگی آن‌ها را بالا ببرند. این طرز فکر، مستقیم شما را می‌برد به فکر کردن درباره‎ی شیوه‌ی بیشتر کردن کارایی، بالابردن کیفیت و گسترش خدمات مشتری یعنی؛ تمام مواردی که باعث بالا رفتن درآمدتان می‌شود.

رهبران موثر سریع تصمیم می‌گیرند

این ایجادکنندگان کسب‌ وکار هستند که تصمیمات را می‌گیرند. اغلب، یک ایده دارند و در موردش با شخص مورداعتمادشان صحبت می‌کنند و بعد، تصمیم می‌گیرند که یا ایده را فراموش کنند یا اجرایش کنند. می‌داند که هر چه سریع‎تر ایده‌شان را آزمایش کنند، سریع به بد یا خوب بودنش پی خواهند برد.

رهبران موثر در کسب‌ وکار می‌دانند چگونه برای ایده‌های‌شان حامی بیابند

وقتی درباره‌ی ایده‌ای هیجان‌زده هستید، تحریک می‌شوید تا سریع بروید همه‌ی افراد شرکت را باخبر کنید. ولی رهبران موفق می‌دانند اگر می‌خواهند ایده‌شان عملی شود، باید حمایت افرادی را داشته باشند که کار، قرار است به دست آن‌ها انجام شود. اغلب این، یعنی ارائه‌ی ایده به تعداد محدودی از اشخاص بانفوذ: مثلا تعدادی از روسای بخش‌های مختلف، بعضی از تکنیسن‎ها و یک یا دو نفر از افراد بخش خدمات مشتری. شما با نشان دادن این که چطور شرکت و آن‌ها از این ایده سود می‌برند، آن‌ها را جذب ایده‎تان می‌کنید. بعد، اجازه می‌دهید بقیه، کار را شروع کنند.

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.