مهارت های زندگی

روش تلقینی در آموزش زبان انگلیسی به چه صورت است؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

این روش آموزش زبان انگلیسی ( روش تلقینی ) هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که زبان آموزان ، درسنین پایین بوده و نیاز به وجود جذابیت برای حضور در کلاس محسوس باشد. در این روش سعی بر آن است تا برای تسهیل آموزش از محیط آموزشی نهایت استفاده صورت گیرد. بر این اساس در کلاس‌هایی که این روش تلقینی در آنها به اجرا در می‌آید ، مجموعه‌ای از تصاویر کودکانه یا حروف الفبا دیده می‌شود. علاوه بر این برای ایجاد آرامش روحی یک موسیقی ملایم نیز در کلاس پخش می‌شود. در این روش تکلیفی به زبان آموز داده نمی‌شود و همه چیز در کلاس اتفاق می‌افتد.

تمرکز اصلی آموزش زبان انگلیسی در روش تلقینی آموزش زبان از طریق بازی است. بازی و فعالیت‌های حرکتی عمده‌ترین زمان کلاس را در بر می‌گیرد. مطلوب‌ترین مدت زمان کلاس برای گروه سنی چهار سال، بیست و پنج دقیقه برای گروه سنی پنج سال، سی و پنج دقیقه و برای گروه سنی شش سال، چهل دقیقه است.

روند آموزشی به این صورت است که مدرس هنگام ورود به کلاس با چهره‌ای بشاش و شاداب به کودکان سلام می‌کند و کودکان می‌آموزند تا جواب مدرس را با کلمات ساده بدهند. معلم موظف است تا از هنگام ورود به کلاس بخش عمده مکالمات و آموزش را به زبان انگلیسی بیان کند. درس همراه با یک سرود شیرین و ساده که توسط معلم خوانده شده و کودکان به آن گوش می‌کنند آغاز می‌شود.

سپس کودکان کم کم سرودها را با معلم تکرار می‌کنند. مفاهیم سرودها، ساده و ابتدایی و کودکانه بوده و معلم آنها را با حرکات دست و بدن و یا نشان دادن تصاویر به کودکان آموزش می‌دهد. بعد از سرود، درس‌های جلسه قبل برای کودکان یادآوری می‌شود. معلم می‌تواند مفاهیم جلسه قبل را با یک بازی برای کودکان یادآوری کند.

یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که در این روش به کار گرفته می‌شود استفاده از بسته‌های اسباب بازی است .این بسته ها شامل اسباب بازی‌هایی هستند که برای بازی‌های مختلف در نظر گرفته شده‌اند که از میان آنها می‌توان به بولینگ – حلقه های رنگی – بسکتبال – پازل اعضاء صورت و بدن – عروسک‌های انگشتی و اشکال هندسی اشاره کرد. دیگر واسطه‌های آموزشی مورد استفاده در این روش آموزشی عبارتند از: نمایش فیلم کارتون به زبان مقصد – نمایش اسلاید – نمایش عروسکی و اجرای تئاتر به زبان مقصد.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.