بازاریابی و مدیریت بازار

سازمان جهانی GS1 ( زبان جهانی کسب و کار)

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

سازمان جهانی GS1 ( زبان جهانی کسب و کار) ، سیستم‌های بارکدینگ بین المللی

افزایش میانگین سنی جمعیت، تغییرات سریع فناوری و فشارهای جدید بازارهای جهانی باعث شده است که بیشتر کسب وکارها و مخصوصاً خرده‌فروشان چاره‌ای جز تطابق یافتن و همسوسازی خود با تغییرات، برای باقی ماندن در گردونه رقابت را نداشته باشند.

از سال ۱۹۷۳ تا کنون یک سازمان بین‌المللی پیشگام با بیش از ۴۰ سال سابقه فعالیت و ۱۱۲ عضو در زمینه طراحی، توسعه و اجرای استانداردهای شناسایی کالا، ضبط خودکار داده‌ها و تبادل الکترونیکی آنها شروع به فعالیت کرده است.

این سازمان گستره وسیعی از خدمات و راهکارهای اجرایی را برای بهبود کارایی و شفاف‌سازی زنجیره‌های تأمین و تقاضا در سطح جهانی و بخش‌های مختلف صنعتی و تجاری ارائه نموده است و تبدیل به یک سازمان جهانی پیشگام با سیستم یکپارچه‌سازی استانداردهای جهانی شده است، که اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت زنجیره تأمین کالا را از طریق شناسایی منحصربفرد موجودیت‌های ثابت و در گردش چرخه از قبیل اقلام تجاری، واحدهای لجستیکی، دارایی‌ها و مکان‌های فیزیکی فراهم می‌آورد.

این امر باعث پذیرش و مقبولیت این سازمان در سطح جهان گردیده به گونه ای که بسیاری از سیستم‌های زنجیره تأمین جهانی  برای حفظ و توسعه زنجیره تامین خود از این استانداردها استفاده می‌نمایند. در واقع یک سیستم جهانی را مدیریت می کند که به همه شرکت‌ها در سرتاسر جهان این امکان را می‌دهد تا درموارد یاد شده به صورتی یکسان و با زبانی مشترک تعامل داشته یاشند.

این سازمان خدمات و راهکارهای کاربردی را ارائه می‌دهد که به طور قابل توجهی باعث بهبود قابلیت‌های زنجیره تأمین و تقاضای کالا می‌شود  در زمینه های مختلف حرفه‌ای و صنعتی : کارخانه  ، عمده فروش و توزیع ، فروشگاه خرده فروشی ،مصرف کننده ، بهداشت و درمان، حمل‌ونقل و لجستیک و …

 

 

نقش سازمان جهانی  GS1

شناسایی، ایجاد، توسعه و نگهداری استانداردها و معماری کلی سیستم، هماهنگی با دیگر سازمان‌های استاندارد بین‌المللی، طراحی برنامه‌های آموزشی و غیره …… پیاده‌سازی استانداردها، هماهنگی با نهادهای قانونی محلی، مدیریت جامعه کاربران و مدیریت روابط با دولت خود و نهادهای ذیصلاح قانون‌گذار

 

چشم‌انداز  GS1

ایجاد جهانی است که در آن کالاها و اطلاعات مربوط به آنها به نحو کارا و ایمن جابجا شوند تا فواید ملموسی به کسب‌وکارها و زندگی مردم برسد.

 

ماموریت  GS1

به گونه ای چشم انداز خود را راهبری و پشتیبانی کند که هر یک از ذینفعان بتوانند با سهولت به توسعه و استقرار استانداردهای موردنیاز خود بپردازند.

 

سازمان جهانی GS1 وهمکاری با نهادهای بین‌المللی

سازمان بین‌المللی استاندارد ISO
سازمان گمرکات جهانی WCO
مرکز تسهیل تجاری سازمان ملل یا UN/CEFACT
سازمان بهداشت جهانی، بنیاد تجارت جهانی GCI
انجمن بین المللی سیستم‌های شناسایی خودکار و جمع‌آوری اطلاعات AIM
سازمانهای منطقه‌ای APEC

 

حوزه های فعالیت سازمان

حوزه فعالیت و مهم‌ترین ویژگی‌های سازمان جهانی GS1 پشتیبان زنجیره‌های تأمین هستند و با بهبود قابلیت‌های زنجیره تأمین و تقاضای کالا ؛ هزینه‌ها را کاهش می دهند؛ با استقرار استانداردها و راهکارهای شناسایی کالا سرعت در امور را افزایش می دهند و منجر به بهره‌ وری فوق‌العاده‌ای در صنایع مختلف می شوند. اما حوزه‌های اصلی فعالیت آن به چهار دسته اصلی تقسیم می شود :
مواد غذایی – حمل و نقل و لجستیک – بهداشت و درمان – خرده فروشی

 

استانداردهای GS1

در دنیایی که میزان اطلاعات تولیدشده در آن، لحظه‌به‌لحظه در حال افزایش است، این استانداردهای کمک می کنند که متوجه شویم کدام بخش از این اطلاعات، واقعاً مفید هستند وبه کمک آنها زبان مشترکی برای شناسایی، ضبط و تبادل اطلاعات مربوط به زنجیره‌های تأمین و تقاضا در سراسر دنیا ایجاد شود تا مطمئن شویم که اطلاعات ضروری و کاربردی، به راحتی در دسترس هستند، دقیق و صحیح هستند و به راحتی فهمیده و استفاده می شوند و به چهار دسته کلی زیر تقسیم می شوند :

 

۱-استانداردهای شناسایی (شناسه‌ها)

استانداردهایی هستند که کدها یا کلیدهایی را برای شناسایی یکتا و بی‌ابهام موجودیت‌های مختلف در دنیای واقعی (مانند اقلام تجاری، واحدهای لجستیکی، مکان‌های فیزیکی، اسناد، روابط خدماتی و سایر موجودیت‌ها) تعریف می کنند تا از این کلیدها در سیستم‌های اطلاعاتی استفاده شود. ین قابلیت را فراهم می کنند تا برای شناسایی منحصربه‌فرد هر «چیز» یا به عبارت بهتر هر «موجودیت»، یک شناسه‌ی یکتای جهانی تخصیص داده شود. شناسه‌هایی که مطابق با استانداردهای آن به هر موجودیت می توان داد، با کمک «پیش‌شماره شرکتی آن»صادر می گردند. هر شرکتی که عضو آن می شود، یک پیش‌شماره شرکتی منحصر‌به‌فرد دریافت می کند که با این کار، امکان شناسایی آن شرکت در تمام دنیا به‌صورت یکتا فراهم می شوداین پیش‌شماره‌های شرکتی نیز از «پیشوند‌های کشوری و موضوعی جی اس وان گرفته می شوند که به کشورهای مختلف یا موضوعات و حیطه‌های خاص داده شده‌اند.

 

 

۲-استانداردهای ضبط داده‌ها

از حامل‌های داده برای ضمیمه کردن شناسه‌ها و سایر اطلاعات تکمیلی به اقلام فیزیکی استفاده می شود. استانداردهای ضبط داده‌ها، مشخصات حامل‌های داده‌ای همچون کدمیله‌ای (بارکد)، دیتاماتریس و تگ‌های آر اف آی دی را تعریف می کنند. شرایطی که پویشگرها، سخت‌افزارها و نرم‌افزارها بر اساس آن به استخراج اطلاعات از حامل‌های داده و استفاده از این اطلاعات می پردازند ، در این استانداردها ذکر می شود.. ابزارهای ضبط خودکار داده‌ها دو گروه هستند :

-بارکدها :

بارکدهایی که یک بعدی یا خطی هستند و بر روی کالاهای خرده‌فروشی دیده می شوند .
خانواده دیتابار: بارکدهاس یک بعدی فشرده که داده‌های بیشتری در آنها ذخیره می شود مانند وزن یک میوه.
بارکدهای یک بعدی انحصاری : که انحصارا در توزیع عمومی و عملیات لجستیکی استفاده می شوند ،بارکدهای یک بعدی که از هر طرف خوانده می شوند و کلیدهای شناسایی و ویژگیهایی در توزیع عمومی با آنها نمایش داده می شود.
بارکدهای دوبعدی: نمادهای دوبعدی فشرده و ظرفیت بالا که برای ارائه همه کلیدهای شناسایی جی اس وان و ویژگیهای مربوطه مناسب هستند.

-تگ‌های فرکانس رادیویی :

کد الکترونیکی محصول پلی بین شناسه‌های مبتنی بر بارکد جی اس وان و تگ شناسایی با فرکانس رادیویی برقرار میکند.

 

۳-استانداردهای تبادل داده‌ها

در حوزه تبادل داده‌ها، شامل استانداردهایی درباره داده‌های اصلی، داده‌های تراکنش‌های تجاری، داده‌های رخدادهای فیزیکی و استانداردهای ارتباطی به‌منظور تبادل این داده‌ها بین شرکای تجاری است. سایر استانداردهای تبادل اطلاعات در سیستم جی اس وان شامل استانداردهایی در زمینه مکان‌یابی داده‌ها و استانداردهای اعتبارسنجی است که منجر به تضمین امنیت انتقال اطلاعات می شود . این دسته از استانداردهای جی اس وان برای ساده‌سازی تبادل اطلاعات و داده‌های مهم تجاری بین شرکا و طرف‌ها کاربرد دارند و به دسته‌های زیر طبقه‌بندی می شوند :

تبادل داده‌ها:
eCom xml
EANCOM

 

۴-استانداردهای کاربرد اطلاعات (به‌کارگیری)

از ترکیب سه دسته استانداردهای فوق به دست می آیند و در فرایندهایی مانند ردیابی، مدیریت کیفیت داده‌ها و مدیریت کوپن‌های دیجیتالی استفاده می شوند. پیش‌نیازهایی ضروری و زیرساخت‌هایی بسیار پراهمیت برای تسهیل فرایندها در زنجیره تأمین هستند، اما تا زمانی که کاربردهای مناسبی برای آن‌ها نیابیم، به اهدافی که در زمان توسعه این استانداردها در نظر داشته‌ایم نخواهیم رسید. بنابراین جی اس وان در طول بیش از ۴۰ سال سابقه فعالیت خود، همواره به دنبال جاری سازی این استانداردها در کاربردهای مناسب و مفید در زنجیره تأمین صنایع و بازارهای مختلف بوده است.

سه کاربرد اصلی برای استانداردهای فوق در نظر دارد:
ردیابی و رهگیری
کیفیت داده‌ ها
مدیریت کوپن‌های دیجیتالی

 

استانداردهای GS1 چگونه کارمی کنند؟

با شناسایی محصولات، مکان‌ها دارایی ها و … به صورت یکتا، ضبط دقیق داده‌ها و تبادل الکترونیکی اطلاعات به صورت خودکار، بنیان اطلاعاتی مشترکی برای کسب‌وکارها ایجاد می کنند تا با استفاده از این بنیان مشترک، فرایندهای فیزیکی، اطلاعاتی و مالی خود را با سادگی و دقت بیشتر انجام دهند. علاوه بر این، کسب‌وکارها می توانند با ترکیب استانداردهای مختلف جی اس وان اثربخشی و کارآیی فرایندهایی مانند «فراخوان بازگشت محصول» را بهبود بخشند.

 

فواید استانداردهای GS1

متوجه شویم کدام بخش از این اطلاعات، واقعاً مفید هستند.
ایجاد زبان مشترکی برای شناسایی، ضبط و تبادل اطلاعات مربوط به زنجیره‌های تأمین و تقاضا در سراسر دنیا.
مطمئن شدن از اینکه اطلاعات ضروری و کاربردی، به راحتی در دسترس هستند.
اطلاعات قیق و صحیح هستند و به راحتی فهمیده و استفاده می شوند.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.