مهارت های زندگی

سوالات رایج در یک مصاحبه شغلی چیست؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

مصاحبه در روند استخدام بسیار مهم است. قبل از اینکه به مصاحبه بروید، باید تمرین کنید، آماده شوید و در مورد شرکت و قوانین آن تحقیق کنید.  با تحقیق و آماده سازی مناسب، شما می توانید با موفقیت مصاحبه را پشت سر بگذارید. در ادامه شش سوال که هر فرد جویای شغل باید برای جواب دادن به آنها آماده شود و بهترین راه برای پاسخ دادن به آنها را بداند بیان می کنیم.

 

۱- چرا شرکت ما باید شما را استخدام کند ؟

شما باید درک جامعی از شرکت و قوانین و وظایف آن داشته باشید، تا بتوانید این اطلاعات را در پاسخ خود مد نظر قرار دهید. سعید سالمی کارشناس حرفه ای در شرکت Monster می گوید: توصیف شغلی شرکت را دوباره مرور کنید و پاسخ های خود را از قبل آماده کنید. نقاط قوت و مهارتهایتان که به هدفها و چشم انداز کلی آن شرکت مرتبط است را بطور برجسته بیان کنید.

 

۲- چرا می خواهید در این شرکت کار کنید ؟

سایت کاری Way Up توصیه می کند همیشه یک پاسخ سه بخشی برای سوالات داشته باشید. که این پاسخ می تواند بر روی آن جنبه هایی از شرکت که تاثیر مثبت بر شما دارد و شما آن را تحسین می کنید، برجسته نشان دادن مهارتهای شما و توضیح اینکه چگونه این مهارتها مرتبط با شغل مورد نظر هست، متمرکز شود.

سالمی می گوید: بهترین راه جواب دادن به این سوال نشان دادن علاقه به زمینه کاری مورد نظر و انجام درست وظایف است. وی اضافه می کند: “به عنوان مثال، اگر شرکت محصول جدید یا خدماتی را تولید کند، بیان کنید که از دیدن پیشرفت و قدم های مثبت آنها در صنعت لذت می برید.” پاسخ خود را به نحوی بیان کنید که نشان دهد چگونه می توانید یک کارمند موثر برای تحقق اهداف شرکت باشید و در آینده جزئی از بهترین دارایی های آن شرکت شوید.

 

۳- درباره خودتان بگویید.

این سوال برای مصاحبه کننده ای کاربرد دارد که فرصت نکرده است تا رزومه شما را از قبل مطالعه کند. سالمی به Business News Daily گفت: ” یک تصویر کلی از توانایی هایتان، آنچه که در حال حاضر انجام می دهید و راه هایی که برای پیشرفت کاری خود بکار می برید فراهم کنید. شما همچنین ممکن است توضیح دهید که چرا تصمیمات خاصی را گرفتید، مثلا ترک کردن شغل قبلی تان. بنابراین می توانید به طور خلاصه نیز علایق خود در مسیرهای جدید را بیان کنید.”

سایت Way Up می گوید شما نباید یک فرصت خوب را با یک پاسخ نادرست نابود کنید. سعی کنید پاسخ خود را مختصر بیان کنید و نکات کلیدی، پیش زمینه کاری، توصیف علایق خود، تجربه کاری قبلی خود و آنچه که شما می خواهید در شغل بعدی خود بدست آورید، را در آن جای دهید.

 

۴- چرا می خواهید کار فعلی خود را ترک کنید؟

این یک سوال مهم است که باید از قبل برای آن آماده باشید زیرا شما نمی خواهید در مورد شرکت فعلی خود بد صحبت کنید. باید ساده و مثبت پاسخ بدهید بدون اینکه دلیل شما منفی و یا ناکافی به نظر برسد. پاسخ به این سوال می تواند در این محدوده باشد که: ” در کار قبلی مسیری برای پیشرفت من وجود نداشت” یا “من می خواهم در مسیرهای جدید خودم را به چالش بکشم”

 

۵- بزرگترین توانایی و نقطه قوت شما چیست؟

سالمی می گوید: مهم ترین توانایی و نقاط قوت خود را در حالی بیان کنید که در ذهن داشته باشید چگونه می تواند به اهداف شرکت کمک کند. کارفرمایان مقررات و مسئولیت های شغلی را به ترتیب از مهمترین تا کم اهمیت ترین لیست می کنند. بنابراین شما سه مورد از مهمترین مسئولیت ها را مرور کنید و سعی کنید نقاط قوت خود را به یکی از آنها ربط دهید.

نقاط قوت خود را فقط توضیح ندهید، بلکه با ارائه نمونه هایی آنها را نشان دهید. وقتی شما بتوانید توانایی های خود را همراه با نمونه ارائه دهید، این راهی است که اثبات می کند شما در مورد انجام کاری عالی هستید. سایت Way Up همچنین پیشنهاد می کند که آن توانایی خود را که بیشتر مربوط به شغل مورد نظر است ارائه دهید. برای مثال اگر شما برای نقش مدیریت درخواست می دهید، باید بر روی توانایی خود به عنوان یک مدیر پروژه تاکید کنید.”

 

۶- بزرگترین نقطه ضعف شما چیست ؟

سایت Way Up می گوید: این سوال می تواند پیچیده باشد. زیرا شما باید یک پاسخ صادقانه بدهید در حالی که از چیزی که می تواند یک خط قرمز جدی برای مصاحبه کننده باشد اجتناب کنید. نکته اصلی این سوال در اینجا این است که مشکل را در کنار راه حل بیان کنید. و تاکید کنید که در تلاش برای تبدیل نقاط ضعف خود به نقاط قوت هستید.

برای مثال، یک پاسخ مطمئن می تواند چیزی شبیه این باشد:” هنگام کار کردن با افراد جدید، باید خود را اصلاح کنم چون ترجیح می دهم کاری را خودم انجام دهم تا آن را به دیگران توضیح دهم، اما من در حال رفع کردن این نقطه ضعف هستم . “

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.