توانمندی مدیریتی

سیستم E-4  و P-1 چیست ؟

مروری بر آیین پیروزی جک ولش مدیر عامل اسبق جنرال الکتریک

blank

هیچ یک از راهبردهای زیرکانه و فن‌آوری‌های پیشرفته دنیا بدون داشتن افراد فوق‌العاده‌ای که آن‌ها را به کار بگیرند، کوچک‌ترین ثمری ندارد. استخدام افراد خوب دشوار است. استخدام افراد عالی به شدت دشوار است. با این وجود، برای پیروز شدن هیچ چیز از در اختیار داشتن افراد مناسب مهم‌تر نیست. از آن‌جایی که استخدام درست، بسیار مهم و چالش برانگیز است، روش‌های درست استخدام را از دیدگاه جک ولش بررسی خواهیم کرد.

 

آزمون‌های پایه

آزمون اول، آزمون درستکاری است. افرادی که درستکار هستند حقیقت را می‌گویند و بر حرف خود پایبند هستند. آن‌ها مسئولیت کارهای گذشته خود را می‌پذیرند، اشتباهات خود را قبول و آن‌ها را جبران می‌کنند. آن‌ها قوانین شرکت، صنعت و کشورشان را چه از نظر جملات و چه از نظر معانی می‌دانند و رعایت می‌کنند. آن‌ها بازی می‌کنند تا از راه درست یعنی با رعایت مقررات، برنده شوند.

آزمون دوم، آزمون هوش است. منظور از هوش این  است که شخص موردنظر، کنجکاوی هوشمندانه زیاد و دامنه‌ی اطلاعاتی کافی داشته باشد تا بتواند در دنیای پیچیده‌ امروز با افراد باهوش دیگر کار و یا آن‌ها را رهبری کند. گاهی اوقات مردم هوش را با تحصیلات اشتباه می‌گیرند، در حالیکه تحصیلات تنها بخشی از ماجراست.

سومین ویژگی برای  ورود به بازی، بلوغ است. شخص بالغ می‌تواند فشار را تحمل کند، با تنش کار و شکست خوردن‌ها کنار بیاید و در لحظات شیرین پیروزی از موفقیت خود با شادی و تواضع یکسان لذت ببرد. افراد بالغ به احساسات دیگران احترام می‌گذارند، اعتماد به نفس دارند اما متکبر نیستند، در واقع افراد بالغ معمولا شوخ ‌طبع هستند، به خصوص درباره‌ی خودشان.

 

سیستم E-4  و P-1

شکل گرفتن این چارچوب ( سیستم E-4  و P-1 ) سال‌ها طول کشیده و از تأثیر پذیری آن به شکلی پیوسته در سال‌های مختلف در هر نوع شرکتی و در هر کشوری نباید غافل شد.

اولین  E، انرژی مثبت است. معنی‌اش توانایی رفتن، رفتن و باز هم رفتن است، یعنی با عمل ترقی کردن و لذت بردن از تغییر، کسانی که انرژی مثبت دارند عموما برون‌گرا و خوش‌بین هستند. آن‌ها به راحتی سرصحبت را باز می‌کنند و با دیگران دوست می‌شوند. آن‌ها روزشان را با اشتیاق شروع می‌کنند و معمولا به همین شکل آن را به پایان می‌رسانند و به نظر می‌رسد که در طول روز اصلا خسته نمی‌شوند. آن‌ها از سخت کارکردن شکایت نمی‌کنند و عاشق کارکردن هستند. آن‌ها همچنین عاشق تفریح هستند. کسانی که انرژی مثبت دارند در یک کلمه، عاشق زندگی هستند.

دومین E، توانایی انرژی بخشیدن به دیگران است. انرژی مثبت، توانایی به حرکت درآوردن دیگران است. کسانی که به دیگران انرژی می‌دهند، می‌توانند تیم خود را به انجام غیرممکن‌ها ترغیب کنند و به شدت از انجام این کار لذت ببرند. در واقع، دیگران حاضرند برای کارکردن با آن‌ها مسابقه داده و مچ بیندازند. اما انرژی دادن به دیگران فقط سخنرانی کردن نیست. این‌کار مستلزم داشتن شناختی دقیق از کار و آشنایی بسیار خوب با مهارت‌های متقاعدسازی دیگران است تا شرایطی فراهم شود که دیگران را به جنب و جوش بیندازد.

سومین E، قاطعیت است. یعنی شهامت بله یا خیر گفتن در شرایط دشوار. هرکس می‌تواند از هر زاویه‌ای به یک مسأله نگاه کند. بعضی از افراد باهوش می‌توانند از زوایای زیادی مسائل را مورد تحلیل قرار دهند و این کار را انجام می‌دهند، اما افرادی که اهل عمل هستند می‌دانند چه وقت دست از تحلیل بردارند و حتی بدون داشتن اطلاعات کامل تصمیم دشواری بگیرند.

حال به چهارمین E، یعنی توان اجرایی می‌رسیم، یعنی توانایی عمل کردن. توان اجرایی، مهارتی ویژه و متفاوت است. معنی‌اش این است که شخص می‌داند چه‌طور تصمیمات را به عمل درآورد و آن‌ها را علی‌رغم مقاومت، آشفتگی و موانع غیرمنتظره تا موفقیت پیش ببرد. کسانی که توانایی اجرایی دارند می‌دانند که پیروزی در کسب نتیجه است.

اگر یک متقاضی چهار E ( سیستم E-4 ) را داشته باشد، باید به دنبال P یا شور و شوق باشید. منظور از شور و شوق یک هیجان قلبی، عمیق و واقعی درباره‌ی کار است. افرادی که از شور و شوق برخوردارند تا مغز استخوان‌شان به پیروزی همکاران، کارکنان و دوستان‌شان اهمیت می‌دهند. آن‌ها عاشق یاد گرفتن و رشد کردن هستند و وقتی افراد دور و برشان هم همین کار را انجام می‌دهند، واقعا خوشحال می‌شوند. اما نکته عجیب در افرادی که شور و اشتیاق دارند این است که فقط کار آن‌ها را به هیجان نمی‌آورد. آن‌ها یا شیفته‌ی مسائل حاشیه‌ای ورزش‌اند یا طرفدار متعصب جایی هستند که در آن تحصیل کرده‌اند یا عاشق سیاست‌اند، به هر حال، خون زندگی در رگ‌هایشان جریان دارد.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.