اگاهی و اطلاعات

شرکت توتال ، یکی از شش کمپانی بزرگ نفتی جهان!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

شرکت توتال ( Total ) شرکت نفت و گاز فرانسوی می‌باشد، که در سال ۱۹۲۴ توسط ارنست مرسی‌یر تأسیس شد. این شرکت یکی از شش کمپانی بزرگ نفتی جهان است، که تحت عنوان ” سوپرمیجر” طبقه‌بندی می‌شوند. شرکت توتال در ۳۰ کشور دارای شعبه بوده و بیش از ۹۵٫۰۰۰ کارمند، از مجموع ۱۳۰ کشور، در آن اشتغال دارند.

کمپانی توتال در تمامی حوزه‌های صنایع نفت و گاز، فعالیت می‌نماید. این شرکت فرانسوی، در زمینه اکتشاف و تولید نفت خام و گاز طبیعی، همچنین تولید برق و نیز انتقال، پالایش وبازاریابی نفت خام و گاز طبیعی فعالیت می‌کند.
توتال همچنین طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی را، در کارخانجات خود، در مقیاس عمده تولید و به سراسر جهان عرضه می‌نماید. دفتر مرکزی شرکت توتال در غرب پاریس و در برج تور توتال قرار دارد. بخشی از سهام این شرکت، در بازار بورس نیویورک و بورس یورونکست، مبادله می‌شود.

تاریخچه

توتال، اکسان‌موبیل، رویال داچ شل و بی‌پی، چهار شرکت بزرگ نفتی جهان می‌باشند. این شرکت در سال ۱۹۲۴ توسط ارنست مرسیه تأسیس شد و از ابتدای فعالیت خود در صنعت نفت، همواره از مطرح‌ترین شرکت‌های نفتی جهان محسوب شده‌ است.

 

سال های ۱۹۲۴ تا ۱۹۸۵

شرکت توتال در سال ۱۹۲۴ تحت نام «شرکت نفت فرانسه» تأسیس شد. دولت فرانسه و بخش خصوصی، در راه‌اندازی این شرکت مشارکت نمودند. توتال در طول دهه ۱۹۳۰ میلادی وارد فعالیت‌های اکتشاف و تولید نفت در خاورمیانه شد. اولین پالایشگاه توتال در سال ۱۹۳۳ و در شهر نورماندی فرانسه آغاز به کار کرد.

پس از جنگ جهانی دوم، این شرکت شروع به گسترش حوزه فعالیت‌های خود در سطح بین‌المللی نمود و اکتشاف نفت در کشورهای ونزوئلا، کانادا و آفریقا را آغاز کرد. عملیات اکتشاف نفت در کشور الجزایر، مستعمره فرانسه، در سال ۱۹۴۶ آغاز شد. در دهه ۱۹۵۰ میلادی این کمپانی از طریق دستیابی به مخازن نفتی الجزایر، به یک منبع عمده تولید و توزیع نفت تبدیل شد.

در سال ۱۹۵۴ بخش پایین‌دستی کمپانی‌توتال راه‌اندازی شد و زنجیره ای از جایگاه‌های پمپ بنزین خود را، با نام تجاری توتال، در قاره آفریقا و اروپا تأسیس نمود. شرکت نفت فرانسه همچنین از شرکت‌های کنسرسیوم نفت ایران بود و طبق قرارداد کنسرسیوم، ۶٪ در منافع آن شریک بود.

 

سال های ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۳

در ۱۹۸۵ نام کمپانی به «توتال-شرکت نفت فرانسه» تغییر کرد. در سال ۱۹۹۰ پس از ادغام با شرکت بلژیکی پتروفینا، نام شرکت به «توتال-فینا» تغییر پیدا کرد. این کمپانی فرانسوی، روند تبدیل شدن به یک ابر کمپانی را، در سال ۱۹۹۹ و با ادغام با شرکت «الف اکیتین» آغاز نمود. شرکت جدید، «توتال فینا الف» نام گرفت. این نام، تا سال ۲۰۰۳ باقی ماند. سپس در این سال، با تأیید هیئت مدیره، نام کمپانی‌توتال تعیین شد.

 

سال ۲۰۰۳ تا حال حاضر

در سال ۲۰۰۳ با مشارکت شرکت‌های رویال داچ شل و سعودی آرامکو پروژه اکتشاف گاز در کشور عربستان سعودی را با مشارکت ۳۰٪ درصد از سهم آغاز نمود. در ماه مه سال ۲۰۰۶ شرکت آرامکو و توتال تفاهم نامه‌ای را به منظور توسعه پالایشگاه جبیل و پروژه‌های پتروشیمی در عربستان امضا نمودند.

هدف این تفاهم نامه، رسیدن به ظرفیت تولید ۴۰۰٬۰۰۰ بشکه در روز بود. در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۸ دو شرکت رسماً شروع یک سرمایه‌گذاری مشترک بمنظور تأسیس یک پالایشگاه بنام پالایشگاه سعودی آرامکو توتال و نیز یک شرکت پتروشیمی بنام ساتورپ را اعلام کردند .در این سرمایه‌گذاری مشترک، ۶۲٫۵٪ درصد از سهام به سعودی آرامکو و ۳۷٫۵٪ درصد به توتال تعلق داشت.

در طول سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ در قراردادها و مناقصات نفتی در کشور عراق یک کنسرسیوم مشترک بمنظور راه اندازی میدان نفتی حلفیه شکل گرفت. این کنسرسیوم، به رهبری شرکت ملی نفت چین ( ۳۷٫۵٪ ) و با مشارکت توتال(۱۸٫۷۵٪) و پتروناس ( ۱۸٫۷۵٪) فعالیت خود را در جنوب عراق آغاز نمود .این میدان دارای ۴٫۱ میلیارد بشکه ذخیره درجای نفت می‌باشد .کمپانی توتال، در مجموع بعنوان یکی از شرکت‌های بزرگ نفتی جهان، شناخته می‌شود. این شرکت بیش از ۹۶٬۰۰۰ کارمند از ۱۳۰ کشور جهان را در اختیار دارد.

 

فعالیت در صنایع دیگر

با توجه به اینکه شرکت توتال در کشورها و مناطق گوناگون فعالیت می‌نماید، لذا نوع عملیات و نحوه ارائه محصولات آن نیز، باتوجه به نوع تقاضا، تغییر می‌نماید! این شرکت، در هر یک از بازارهای خود، مجموعه‌ای از فعالیت‌های بسیار متنوع حمل و نقل، بسته‌بندی، ساخت و ساز، کارخانه تولید کاغذ، صنایع الکترونیک، صنایع کشاورزی را عرضه می‌نماید، که از این نظر کمپانی‌ توتال، یک شرکت خوشه‌ای ( دارای فعالیت در صنایع مختلف) محسوب می‌شود.

 

 

منبع
ویکی پدیا

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.