اگاهی و اطلاعات

شرکت ملی نفت چین، چهارمین شرکت بزرگ جهان!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

شرکت ملی نفت چین ، شرکت دولتی نفت و گاز چینی است، که به عنوان بزرگترین شرکت در حوزه انرژی جمهوری خلق چین محسوب می‌شود. دفتر مرکزی این شرکت، در منطقه دانگ چنگ، پکن قرار دارد. شرکت ملی نفت چین؛ مالک شرکت پتروچاینا می‌باشد. این کمپانی از ماه ژوئن سال ۲۰۱۲، به‌عنوان چهارمین شرکت بزرگ جهان، از لحاظ میزان ارزش بازار سرمایه جهان، شناخته می‌شود.

در سال ۱۹۴۹ که جمهوری خلق چین بنا شد، شرکت ملی نفت چین نیز، به وسیله دولت چین و با هدف مدیریت سوخت در این کشور، تاسیس گردید. این شرکت به عنوان زیر مجموعه وزارت صنایع سوخت، شروع به فعالیت نمود.
در ماه ژانویه سال ۱۹۵۲ یک گروه فرعی در وزارت صنایع سوخت این کشور، بمنظور مدیریت اکتشاف نفت در چین تشکیل شد، که به‌عنوان اداره مدیریت نفت نامیده می‌شد. در ژوئیه ۱۹۵۵ یک وزارتخانه جدید؛ بنام وزارت نفت، به جای وزارت صنایع سوخت ایجاد شد. از ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۹، حدود ۴ میدان نفتی توسط این وزارتخانه، در چین کشف گردید. این ۴ حوزه در مناطق؛ چینگهای، هیلونگجیانگ، خلیج بوهای و سونگ لیااو قرار داشتند.

شرکت ملی نفت چین، در نهایت در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۱۹۸۸ زمانی که دولت این کشور، تصمیم به انحلال وزارت نفت و شرکت‌های دولتی گرفت، ایجاد شد، که در پی آن، مسئولیت رسیدگی به تمامی فعالیت‌های نفتی در چین، به این شرکت واگذار گردید.
عملیات بین‌المللی شرکت ملی نفت چین، در سال ۱۹۹۳ آغاز شد. اولین قرارداد، با دولت پرو منعقد گردید، که مربوط به انجام خدمات، مدیریت و توسعه میدان نفتی تالارا در کشور پرو بود.

بلافاصله، در دومین گام، قراردادی با دولت سودان بسته شد، که مربوط به مدیریت بلوک‌های ۱، ۲ و ۴ در میدان نفتی موگلاد می‌شد. سپس در ماه ژوئن سال ۱۹۹۷ این شرکت، اقدام به خرید ۶۰٫۳٪ درصد از سهام شرکت نفت آکتوب، در قزاقستان نمود. یک ماه بعد، شرکت ملی نفت چین در یک مناقصه بین‌المللی نفتی برنده شد، که مربوط به توسعه دو میدان نفتی در کشور ونزوئلا بود.

در ژوئیه سال ۱۹۹۸ این شرکت توسط دولت چین، مطابق با ساختار شرکت‌های نفتی، به دو بخش بالادستی و پایین‌دستی تفکیک شد. در ماه اوت ۲۰۰۵ اعلام شد که؛ شرکت ملی نفت چین برای خرید شرکت کانادایی پترو قزاقستان، که در آلبرتا مسنقر می‌باشد، با مبلغ ۴٫۱۸ $ میلیارد دلار به توافق رسیده است. این خرید در آن زمان، بزرگترین معامله‌ای بود، که توسط یک شرکت چینی، در خارج از این کشور انجام می‌شد.
در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۶۷٪ درصد از دارایی‌های شرکت ملی نفت چین، به شرکت تازه تاسیس پتروچاینا، که خود شرکت تابعهای از شرکت ملی نفت چین به‌شمار می‌آمد، واگذار شد.

شرکت ملی نفت چین، در ابتدای تاسیس، یک شرکت کاملأ دولتی بود، که بعدها سهام آن، در قالب یک شرکت عمومی، واگذار شد. در تاریخ ۵ نوامبر ۱۹۹۹، شرکت پتروچاینا با هدف اجرای طرح توسعه، بازسازی و در واقع تجدید ساختار شرکت ملی نفت چین، به‌عنوان یک شرکت تابعه از آن، تاسیس گردید.
در این طرح، حجم زیادی از دارایی‌های شرکت ملی نفت چین، همینطور ادارات و بخش‌های عمده‌ای از این شرکت، به پتروچاینا تزریق شد. امور مربوط به اکتشاف و استخراج نفت، پالایش و بازاریابی، همچنین بخش صنایع پتروشیمی و بازارگاز طبیعی نیز، به پتروچاینا واگذار گردید.

در طول سال‌های بعد، شرکت ملی نفت چین و پتروچاینا، توسعه دارایی‌های خارج از کشور را، از طریق سرمایه‌گذاری مشترک، آغاز نمودند. شرکت ملی نفت چین دارای ذخایر اثبات شده‌ای، معادل ۳٫۷ میلیارد بشکه نفت خام است. همچنین در سال ۲۰۰۷ این شرکت، معادل ۵۴ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی، تولید کرده‌ است.
این کمپانی، فعالیت‌های گسترده‌ای در کشورهای آذربایجان، کانادا، ایران، اندونزی، میانمار، عمان، پرو، سودان، تایلند، ترکمنستان و ونزوئلا دارد. همچنین پروژه‌های اکتشافی در داخل و خارج از چین داشته، که متعلق به یکی از شرکت‌های تابعه شرکت نفت چین، بنام شرکت حفاری گریت وال ( به‌اختصار  GWDC ) می‌باشد.

ورود شرکت نفت چین، به بازار نفت عراق، با توسعه میدان نفتی ادهب، که در استان واسط عراق قرار دارد، همراه بود. بهره برداری از این میدان، که دارای ذخایر اثبات شده‌ای معادل یک میلیارد بشکه است، در ماه مارس سال ۲۰۰۹ آغاز شد، که این شرکت را، به نخستین سرمایه‌گذار خارجی در عراق، تبدیل نمود.

با شروع سری جدید تحریم‌های غرب، که بخش نفت و گاز ایران را بطور مستقیم هدف قرار می‌داد، بطور فزاینده‌ای منجر به خروج کمپانی‌های نفتی اروپایی؛ مانند: رویال داچ شل، بی‌پی، شلمبرجر، استات اویل، توتال، رپسول و… از بازار نفت و گاز ایران گردید.
این تحریم‌ها عملأ راه را برای شرکت‌های نفتی چینی مانند: شرکت خدمات نفتی چین، شرکت ملی نفت فلات قاره چین، پتروچاینا و حتی ساینوپک (که در عمل یک شرکت پایین‌دستی نفتی است!) در بخش اکتشاف و تولید، به میادین نفتی ایران باز کرد، که پیامدهای زیان‌بار ورود این شرکت‌ها به صنایع نفت و گاز ایران، در طول دهه گذشته کاملأ مشهود می‌باشد.

از سوی دیگر، احتیاج شدید ایران، به آغاز هرچه سریع‌تر کار توسعه میدان‌های نفت و گاز مشترک، با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، که در بخش عربی آنها، چندین سال بود، که در حال بهره‌برداری از این میادین، با مشارکت کمپانی‌های نفتی بزرگ دنیا، می‌باشند، نیز روند ورود این شرکت‌ها را دو چندان نمود.

همچنین بعلت نیاز شدید ایران، به تکنولوژی و طیف وسیعی از کالاها، مواداولیه، ابزار و ماشین‌آلات در صنعت نفت و گاز خود، همواره نیاز به شرکت‌های نفتی خارجی داشته، که در سال‌های گذشته، تنها شرکت‌های چینی حاضر به دادن این خدمات و همچنین مشارکت در ایران بودند و همین موضوع باعث شد، که شرکت‌های نفتی چینی و در راس آنها شرکت ملی نفت چین، سپس پتروچاینا و ساینوپک، سود سرشاری را از بازار نفت و گاز ایران بدست آورند.

شرکت ملی نفت چین در سال ۲۰۱۱ اقدام به توسعه قدیمی‌ترین میدان نفتی ایران که در شهر مسجدسلیمان، استان خوزستان قرار دارد، نمود. میدان نفتی مسجدسلیمان، اولین و قدیمی‌ترین میدان نفتی در خاورمیانه می‌باشد. این قرارداد ارزشی معادل ۲۰۰ $ میلیون دلار داشته، که با همکاری شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، به‌عنوان شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود.

تولید این میدان نفتی، خاص بوده و انتظار می‌رود، تولید کنونی این میدان؛ که برابر ۲٫۵۰۰ بشکه در روز است، در طول یک سال پس از اتمام فاز ۱ پروژه، به ۲۵٫۰۰۰ بشکه افزایش یابد. همچنین با تکمیل فاز ۲ پروژه، به تولیدی معادل ۵۵٫۰۰۰٫۰۰۰ بشکه نفت برسد، که در عمل هیچگاه این ارقام به واقعیت نزدیک نیست.

 

 

منبع
ویکی پدیا

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.