اگاهی و اطلاعات

شرکت نفتی آمریکایی فیلیپس ۶۶

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

فیلیپس ۶۶ ، ( Phillips 66 ) شرکت نفتی آمریکایی است، که از شرکت‌های زیرمجموعه کونوکو فیلیپس محسوب می‌شود. تمرکز اصلی این شرکت، در زمینه تولید مواد شیمیایی، صنایع پتروشیمی، تولید و توزیع ال‌ان‌جی می‌باشد. سال ۲۰۱۱ کمپانی کونوکو فیلیپس کلیه دارایی‌های بخش پایین‌دستی خود را به شرکت فیلیپس ۶۶ واگذار کرد.

در حال حاضر مدیریت حوزه پایین‌دستی کونوکو فیلیپس، برعهده این شرکت می‌باشد. دفتر مرکزی شرکت فیلیپس ۶۶ در شهر بارتلسویل، اکلاهما قرار دارد. این شرکت در تاریخ ۱ مه ۲۰۱۲ معاملات خود را در بازار بورس نیویورک آغاز نمود. فیلیپس ۶۶ یکی از شرکت‌های تابعه شرکت نفت فیلیپس بود، که پس از ادغام این شرکت، با شرکت تایدواتر، در سال ۱۹۱۷، در بارتسفیلد اکلاهما تاسیس شد. فیلیپس ۶۶ فعایت‌های حوزه پایین‌دستی شرکت نفت فیلیپس را، با تمرکز بر تولید مواد شیمیایی و صنایع پتروشیمی، بر عهده داشت.

در سال ۲۰۰۱ در پی ادغام شرکت نفت فیلیپس و شرکت کونوکو، که به تاسیس کمپانی کونوکو فیلیپس انجامید، شرکت فیلیپس۶۶ بعنوان زیر مجموعه کونوکو فیلیپس فعالیت خود را از سر گرفت. درحال‌حاضر، “گریگ گارلند”، بعنوان مدیرعامل و رییس هیئت مدیره این شرکت فعالیت می‌کند. تعداد کارکنان فیلیپس ۶۶ در حدود ۱۴٫۰۰۰ نفر است، که در سراسر جهان، فعالیت می‌نمایند.

در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۱ کونوکو فیلیپس اعلام نمود، که برای به حداکثر رساندن ارزش سهام خود، قصد دارد، بخش بالادستی این کمپانی را، از بخش پایین‌دستی، تفکیک کرده و هر بخش را بطور مستقل، بصورت یک شرکت سهامی عام اداره نماید.
در ۱ مه ۲۰۱۲ تمامی دارایی‌های بخش میان‌دستی، بخش پایین‌دستی، بخش بازاریابی، بخش عملیات شیمیایی و صنایع پتروشیمی به شرکت فیلیپس ۶۶ واگذار شد و دفتر مرکزی آن درهیوستون تگزاس مستقر گردید. شرکت کونوکو فیلیپس نیز، فعالیت‌های خود در بخش بالادستی را ادامه داده و تمرکز خود را در حوزه اکتشاف و تولید، از سر گرفت.

فعالیت ها

تمرکز اصلی شرکت فیلیپس ۶۶، در زمینه تولید طیف وسیعی از محصولات شیمیایی، صنایع پتروشیمی و همچنین تولید ال‌ان‌جی می‌باشد. این شرکت دارای ۱۵ پالایشگاه بوده که در سه کشورایالات متحده، آلمان و ایرلند مستقر می‌باشند. بخش عمده فعالیت این شرکت در حوزه پالایش نفت بوده و در حال حاضر یکی از بزرگترین پالایشگرهای جهان محسوب می‌شود. این شرکت همچنین دارای تعداد زیادی جایگاه پمپ بنزین و جایگاه ارائه گازوئیل در ایالات متحده می‌باشد.

بخش دیگری از فعالیت‌های شرکت فیلیپس ۶۶ در زمینه مدیریت جایگاه‌های سوخت و پمپ بنزین‌های کمپانی کونوکو فیلیپس است، که با برند فیلیپس ۶۶ فعالیت می‌کنند. شرکت فیلیپس ۶۶ اولین جایگاه پمپ بنزین خود را در تاریخ ۱۹ نوامبر ۱۹۲۷ در ویچیتا، کانزاس خریداری کرد.اولین جایگاه پمپ بنزین ساخته شده توسط این شرکت در سال ۱۹۲۹ در مکلین، تگزاس راه‌اندازی شد.

در سال ۱۹۶۷ شرکت فیلیپس با برند فیلیپس ۶۶، در تمامی ۵۰ ایالت آمریکا، بنزین و گازوئیل عرضه می‌کرد و از این لحاظ، پس از تکزاکو، بعنوان دومین شرکت بزرگ نفتی جهان، فعالیت می‌نمود.

 

 

منبع
ویکی پدیا

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.