موفقیت و انگیزه

شش اصل یک زندگی خوب از نگاه جیم ران !

مروری بر 5 قانون پول که باید بدانید از جیم ران

blank

داشتن زندگی موفق و خوب یک آرزوی دست‌نیافتنی نیست و سرشار از شادی و لذت است اما بر خلاف عقیده‌ی اشتباه بسیاری که تنها پول و ثروت را عامل آن می‌دانند افراد موفق دلایل دیگری برای این مسئله را دخیل می‌دانند آن‌ها معنای زندگی را فقط در حقوق پایان ماه خلاصه نمی‌کنند. معنای نهایی زندگی را در داشتن مرسدس بنز هم خلاصه نکرده‌اند و البته آن را به حساب بانکی‌ هم محدود نمی‌کنند. معنای زندگی را فقط در خوب زندگی کردن می بینند.

ما همیشه باید از خودمان بپرسیم: «زندگی خوب برای من چه معنایی دارد؟» بعد، باید فهرستی شامل مسائل معنوی، مادی، سلامتی، ارتباطات و تفریحات تهیه کنیم و همیشه گوشه‌ی چشمی به این فهرست داشته باشیم. خب چه چیزی باعث شکل‌گیری یک زندگی خوب می‌شود؟ جیم ران فهرست کوتاهی در این زمینه دارد که به شرح زیر می‌باشد:

  • کارایی

کارایی با توجه به میزان منابع استفاده شده توسط من در فعالیت فعلی سنجیده می‌شود. افزایش کارایی به معنای کاهش اتلاف منابع در انجام یک فعالیت است. هنگامی که از کارایی حرف می‌زنیم، حتی اگر کاری را اشتباه انجام می‌دهیم. قرار نیست آن را اصلاح کنیم. فقط قرار است کاری را که انجام می‌دهیم، سریع‌تر و با اتلاف منابع کمتر انجام دهیم. اگر فرد مؤثر و کارآمدی نباشید، شاد نخواهید بود. بازی زندگی این نیست که فقط استراحت کنید. بله، استراحت هم احتیاج است، ولی فقط آن‌قدر که انرژی لازم برای کارآیی بیشتر را به دست آورید. باید دست به کار شوید و ببینید چه کاری از دست شما برمی‌آید.

  • دوستان خوب

احتمالا دوستی، بزرگ‌ترین سیستم پشتیبان و قابل اتکا در دنیاست. پس زمان کافی برای دوست‌یابی بگذارید. هیچ چیز به اندازه‌ی آن مهم نیست. مزایای داشتن دوستان خوب، غیرقابل‌انکار است.

داشتن دوست خوب برای همه لازم است و هر چه هم آدم دوستان خوب بیشتری داشته باشد بهتر است. اما راستش را بخواهید پیدا کردن دوست خوب کار سختی است و داشتن دوست خوب یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های زندگی است. ارسطو، فیلسوف نامدار یونان باستان، دوست خوب را به منزله‌ی یک روح در دو بدن می‌داند. دوستان‌تان آن دسته از اشخاصی هستند که همه‌چیز را در مورد شما می‌دانند و با این حال باز هم دوست‌تان دارند.

به نقل از جیم ران که می‌گوید: « من یکی از بهترین دوستانم را در ۵۳ سالگی از دست دادم. حمله‌ی قلبی، او را از من گرفت. همیشه می‌گفتم اگر در یک کشور خارجی به زندان افتاده باشم و فقط بتوانم با یک نفر تماس تلفنی بگیرم، آن یک نفر قطعا دیوید خواهد بود. چرا؟ چون او قطعا می‌آمد و نجاتم می‌داد.» پس بدانید دوست واقعی کسی است که همیشه می‌آید و به دادتان می‌رسد و در هر شرایطی پشت شماست. در مقابل نیز همه‌ی ما دوستانی معمولی هم داریم. منظور همان کسانی است که اگر با آن‌ها در زندان تماس بگیرید می‌گویند: «ای وای! چقدر بد. هر وقت آزادی شدی بیا جشن بگیریم.»

در هر صورت ما باید هم دوستان واقعی داشته باشیم و هم دوستان معمولی.

  • فرهنگ شما

زبان، موسیقی، آیین‌ها، سنت‌ها و پوشش‌ها؛ همه‌شان چنان مهم‌اند که شما باید زنده نگه‌شان دارید. وقتی ویژگی‌های منحصر به فردبودن تک‌تک ما در کنار هم قرار بگیرد، باعث به‌وجود آمدن سرزندگی، انرژی، قدرت، تأثیرگذاری و درستکاری در دنیا خواهد شد.

  • معنویت

مسائل معنوی است که باعث تشکیل خانواده و ادامه پیدا کردن نسل بشر شده است. مطمئن شوید که چیزی یاد می‌گیرید، می‌خوانید یا آموزش می‌دهید. نسبت به امور معنوی ذات خود بی توجه نباشید؛ ما به مسائل معنوی نیاز داریم چون این چیزی است که ما را نسبت به بقیه‌ی موجودات این عالم متمایز می‌کند. وقتی از معنویت سخن می‌گوییم مقصودمان این است که همه این عالم مادی مثل الفاظ کلمات‌اند و یک باطن دارند که آن حق است و مؤثر و اصل و عاقل کسی است که از این پوسته ظاهر عبور کند و به مغز و اصل برسد و با چشم عقل ببیند و باور کند که در ورای این جلوه‌های ظاهری و الفاظ، حقایقی وجود دارد.

  • هیچ چیز را از دست ندهید.

جیم ران می‌گوید: «پدر و مادرم به من یاد دادند که هیچ چیز را از دست ندهم؛ نه بازی‌ها را ببازم و نه دیدن فیلم‌ها و نمایش‌ها را از دست بدهم. پدرم را هیچ‌وقت نمی‌توانستید شب‌ها در خانه پیدا کنید. او درست تا چند روز قبل از این که در ۹۳ سالگی از دنیا برود، هرشب را به دیدن فیلم، کنسرت، تماشای بازی هاکی یا دعا کردن در کلیسا می‌گذراند.»

هر کاری که امکانش هست، انجام دهید. برای هر چیزی که می‌توانید بلیط بخرید. بروید و همه‌چیز را ببینید و هرچیزی را که می‌توانید تجربه کنید. در کل زندگی سرزنده‌ای را بگذرانید.

اگر خوب زندگی کنید، می‌توانید درآمد خوبی هم داشته باشید. چون اگر خوب زندگی کنید، آثارش در چهره‌تان پدیدار می‌شود. ردی از آن در صدای‌تان هم شنیده می‌شود. اگر خوب زندگی کنید، چیزی منحصر به فرد و جادویی در وجودتان پدید می‌آید. این موضوع نه تنها روی زندگی شخصی‌تان اثرگذار خواهد شد، که زندگی حرفه‌ای و کسب‌وکارتان را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد و به شما شادابی و سرزندگی‌ای خواهد بخشید که هیچ چیز دیگری نمی‌تواند جایگزینش شود.

  • خانواده و اطرافیان‌تان

روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید تا برای‌تان مایه بگذارند. الهام بخش‌شان شوید تا الهام ‌بخش شما شوند. حواس‌تان به جزئیات روابط‌تان با خانواده و اطرافیان باشد.

اگر پدری از خانه بیرون برود و تمام روز یادش باشد که فرزندش قبل از بیرون آمدنش او را بوسیده است، احساس قدرتمندی خواهد داشت. اگر مردی از خانه بیرون برود و هنوز طعم صبحانه‌ی گرمی که همسرش برایش تهیه کرده بود، زیر دندانش باشد، در کل روز، شکست ناپذیر خواهد بود. روابطی که در خانواده دارید باعث می‌شود قوی، شکست‌ناپذیر و تأثیرگذار باشید. پس این فرصت را از دست ندهید.

می‌گویند: «ارزش‌های زیادی در دنیا وجود دارند؛ ولی هیچ‌چیز مثل فردی که برای شخص دیگری اهمیت قائل است، ارزشمند نیست.» هیچ‌چیز باارزش‌تر از عشق نیست. پس در روزها و شب‌های پرمشغله‌ای که می‌گذرانید، هدف واقعی و دلیل کارهایی را که انجام می‌دهید، به یاد بیاورید. باشد که زندگی واقعی و خوبی را سپری کنید و به نتایج دلخواه‌تان برسید.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.