کشاورزی

شهروندان ازبک برای نخستین بار در تاریخ مالک زمین می‌شوند

به گزارش ایرنا، خبرگزاری ازبکستان “اوزا” با اعلام این مطلب افزود: شهروندان ازبک که از زمان استقلال از اتحاد جماهیر شوروی (سابق) در مالکیت اراضی تابع قوانین آن اتحادیه بودند، از اول ژانویه سال میلادی آتی (۱۲ دی ماه امسال) می‌توانند داوطلبانه با پرداخت وجهی به دولت، مالک زمین های غیرکشاورزی که پیشتر از دولت اجاره کرده بودند، شوند. 

این گزارش حاکی است که مجلس سنای ازبکستان در سوم ماه مه سال ۲۰۱۹ لایحه ای را در مورد خصوصی سازی اراضی غیرکشاورزی این کشور تصویب کرد که براساس آن کلیه زمین های غیرکشاورزی از اول ژانویه سال ۲۰۲۰ (۱۲ دی ماه ۱۳۹۸) در قبال پرداخت وجه آن به دولت خصوصی می‌شوند. اما چون در اجرای آن قانون در اول سال میلادی جاری موانعی وجود داشت، اجرای این قانون از اول سال میلادی آتی لازم الاجرا خواهد بود.

بر اساس این قانون، شهروندان ازبکستان می‌توانند به صورت داوطلبانه نسبت به خصوصی سازی زمین‌های غیرکشاورزی خود با پرداخت وجه آن به دولت اقدام کنند.

البته در آن مصوبه تصریح شده است که قانون جدید شامل زمین های قابل کشت و نیز اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی نمی‌شود.

مالکیت اراضی کشاورزی و غیرکشاورزی ازبکستان که تا سال ۱۹۹۱ جزو جمهوری های شوروی سابق بود، به دولت تعلق داشت و نه تنها اتباع بیگانه بلکه حتی شهروندان این کشور نیز حق تملک این اراضی را نداشتند.

منبع: ایرنا

تیم تولید محتوی اتاق خبر

با ما همیشه بروز باشید. آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان را فقط در فیبز دنبال کنید. هنر تیم ما خبر است! برای دریافت آخرین مطالب لطفا در خبر نامه ما عضو شوید. برای دریافت راهنمایی از لینک زیر استفاده کنید. https://fabes.org/receive-notifications/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره خدمات ما سوالی دارید؟