مهارت های زندگی

شکرگزاری نگاهی است که همه چیز را تغییر می‌دهد…

مروری بر بهترین سال زندگی تو از دارن هاردی

blank

از بین تمام افکاری که تجربه کرده اید و رویشان کنترل داشته‌اید، فقط یکی از آنهاست که می‌تواند در زندگی روزمره‌تان تغییر عظیمی ایجاد کند و آن، حس شکرگزاری است. فکر کردن به آنچه که دارید، یک قدم خیلی مهم برای خلق اهدافتان در جهت رسیدن به چیزی که در ذهنتان تصور می‌کنید.

 

جلوگیری از اشتباه مهلک:

طی روند سیستم هدف‌گذاری، می‌توانید خیلی ساده این سیستم را علیه خودتان کنید و با یک اشتباه همه چیز را تغییر دهید. در واقع در حالی که مشغول طراحی زندگی ایده‌آلتان هستید، دارید آن زندگی را هم که نمی‌خواهید داشته باشید تثبیت می‌کنید. شاید می‌پرسید چگونه؟ زمانی که درحال هدف‌گذاری هستید، در واقع شما دارید روی چیزهایی تمرکز می‌کنید که ندارید یا روی موفقیت‌هایی که کسب نکرده اید و کمبودهای شخصیتی که در حال برطرف کردنشان هستید در راه رسیدن به زندگی که می‌خواهید داشته باشید خیلی مهم است که اول از همه مهر تاییدی بزنید روی موفقیت‌ها و پیشرفت‌هایی که بدست آورده‌اید. به این ترتیب شما با شناخت و اعتماد بنفس کافی گام‌هایتان را برمی‌دارید.

یادتان باشد که یک طرف فکر غنی و کارآمد از جایی سرچشمه می‌گیرد که انسان به آن چیزی که هست و چیزهایی که دارد، افتخار کند.

یک نگرش آمیخته با قدرشناسی و شکرگزاری همیشه می‌تواند ذهنتان را روی انرژی‌های مثبت تنظیم کند. در این صورت تجربه‌هایی سرشار از عشق، لذت و شادابی می‌چشید و اثراتش را در زندگیتان خواهید دید.

حس مداوم شکرگزاری و اثرات آن در زندگی

 

 • سلامتی
  تحقیقات نشان داده تمرین قدرشناسی باعث می‌شود سطح برخوردهای احساسی و در ضمن، عملکرد بیرونی انسان‌ها نسبت به جامعه اطرافشان بیشتر شود. این رویکرد، میزان استرس، نگرانی، ترس، اضطراب شرایطی مشابه با این احساسات که سلامتی‌مان را به خطر می‌اندازد، کم می‌کند. مواردی مانند: فشارخون بالا، افسردگی، بیماری‌های قلبی و ضعف سیستم ایمنی بدن. پس قدرشناسی و شکرگزاری می‌تواند از آسیب‌های زیادی در امانتان دارد و طول عمرتان را بیشتر کند.
 • روابط
  بسیاری از روابط ۸۰ درصد از حس کلی نیاز آدم را برآورده می‌کند؛ ولی اغلب مردم روی ۲۰ درصدی که از دست می‌دهند، تمرکز می‌کند. بنابراین خیلی‌هایشان بطور کامل احساس ناراحتی و کمبود را درخودشان تجربه می کنند.
  کلید موفقیت شما تمرکز روی همان ۸۰ درصدی است که باعث می‌شود حس خارق العاده و زیبای عشق در وجودتان ایجاد شود و رابطه‌ی دوست داشتنی‌تان را می‌سازد. دید مثبتتان نسبت به این قضیه کل رفتارهایتان را عوض خواهد کرد.
 • ثروت
  وقتی نیمه پر لیوان را می‌بینید و نیمه لیوان خالی زندگی را رها کنید، متوجه می‌شوید چه دریای عظیمی در اطرافتان شناور است. وقتی ذهنتان را روی فراوانی‌های اطرافتان متمرکز کنید، شروع می‌کنید به خلق ایده‌های جدید و بعد، می‌بینید که چه حجمی از موقعیت‌ها بوجود خواهد آمد. چشم انداز مثبتتان می‌تواند طرز راه رفتن و صحبت کردنتان را با بقیه عوض کند. به این شکل، نفوذ و تدبیرتان به مرور بیشتر می‌شود و این طور است که شکرگزاری و قدرشناسی می‌تواند ثروتمندتان کند.‌

شکرگزاری یک انتخاب است برای این که بتوانید به داشته‌هایتان اضافه کنید، اول باید نسبت به آنچه در اختیار دارید، اطلاع پیدا کنید و قدر دانش باشید. اگر به کمبودها و نداشته‌هایتان نگاه کنید، در واقع دائم درحال مقایسه هستید و این از عملکرد مفیدتان کم می‌کند.

برای دور زدن این مشکل، باید حداکثر تمرکزتان را روی داشته‌هایتان بگذارید. این طرز فکر باعث می‌شود بیش از چیزی که فکر می‌کنید، جذب زندگیتان شوید. در واقع این کار باعث می‌شود زندگی بیرونتان تغییر کند و نمایی از تغییرات درونیتان را در آن ببینید که به مرور بیشتر می‌شود.

به یاد داشته باشید که شکرگزاری محدود شدن به کلمات نیست بلکه، زندگی کردن در حس قدردانی است وقتی روی نقاط مثبت زندگیتان متمرکز می‌شوید در واقع ذهنتان را برای درخواست نعمت‌های بیشتر تمرین می‌دهید، به گونه‌ای که بسیار راحت‌تر باور می‌کنید که می‌توانید به خواسته‌هایتان برسید ،همانطور که الان به بخشی از خواسته‌هایتان که در گذشته خواهان آن بودید، رسیده‌اید.

حال وقت آن است که شکرگزاری را روزانه بنویسیم و آن را به یک عادت بدل کنیم. نمونه‌هایی کلی از نحوه شکرگزاری را برای شما به رشته تحریر درآورده‌ایم:

سه انسان فوق‌العاده در زندگی من:
۱٫
۲٫
۳٫

سه چیز مهم و فوق‌العاده در مورد خانه و محل زندگیم:
۱٫
۲٫
۳٫

سه توانایی خارق‌العاده و منحصر بفردی که در اختیار دارم:
۱٫
۲٫
۳٫

سه تا از مهم‌ترین دفعاتی که به معنای واقعی شانس آورده ام:
۱٫
۲٫
۳٫

سه موهبت بزرگ در زمینه دانش یا تجربه که در وجودم گسترش پیدا کرده است:
۱٫
۲٫
۳٫

می‌توانید اتفاقات زیبای زندگیتان را چه کوچک و چه بزرگ بصورت روزانه یادداشت کنید این یک تمرین ساده اما بسیار کاربردی است که نگاهتان را ظرف مدت زمان کوتاهی دگرگون می‌کند که اولین پیامد آن حس آرامش و شادابی است و به دنبال آن معجزات واقعی در زندگیتان رخ می‌دهند.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.