روش و سبک زندگی

شکرگزار بودن چه تاثیری در زندگی شما خواهد داشت؟

مروری بر 5 قانون پول که باید بدانید از جیم ران

blank

بسیاری از مردم نمی‌دانند که ناشکر هستند و اگر این مسئله را به آن‌ها بگویید احتمالا با عصبانیت بر سر شما فریاد بکشند و اظهار کنند که فردی شکرگزار هستند، چرا؟ چون همیشه می‌گویند خدایا شکرت! اتفاقا با آه و ناله هم می‌گویند خدایا شکرت. این چه مدل شکرگزار بودن است که با ناراحتی همراه است؟ آیا خاصیتی هم دارد؟ قطعا خیر.

شکرگزار بودن یعنی خوشحال بودن، احساس شور و شعف داشتن، یعنی از شادی فریاد کشیدن، یعنی خدا را در قلب خود احساس کردن. شکرگزاری یعنی لذت بردن از همه‌چیز، مهم‌ترین نکته در سپاس‌گزاری احساس خوب است؛ اگر از کسی تشکر می‌کنید با همه وجود این کار را انجام دهید، احساس خوب است که شما را به زندگی خوب و همه‌چیز می‌رساند.

آیا شکرگزار بودن یک مهارت برای به دست آوردن یک زندگی خوب است؟ شاید اغلب شما جواب منفی بدهید: «شکرگزاری راهی برای داشتن زندگی خوب نیست.» شاید اغلب ما مشکلات اصلی بقا و حداقل معیشت را که باید برای‌شان شکرگزار باشیم، حل کرده‌ایم و از آن فراتر رفته و حالا در تلاشیم تا به آرزو‌های‌مان برسیم. باید یک جمله کلیدی را به شما بگوییم: «یاد بگیرید برای هر چه که دارید شکرگزار باشید، آن هم در حالی که در پی رسیدن به چیزهایی هستید که آرزوی‌شان را دارید.» یکی از بزرگ‌ترین و شاید ساده‌ترین درس‌های که می‌توانیم در زندگی یاد بگیریم این است که برای هر آن چه که انجام داده‌ایم و دریافت کرده‌ایم، شکرگزار باشیم.

شکرگزار بودن همیشه موجب به دست آوردن و دریافت نعمت‌های بیشتر و بزرگ‌تر است. به خصوص عادت برای انجام شکرگزاری روزانه می‌تواند بسیار مفید و مؤثر باشد. اما شاید این امر برای‌تان دشوار و دور از ذهن به نظر برسد. به کمک راهکارهای زیر می‌توانید به آسانی به تأثیر شکرگزاری در زندگی خود پی ببرید و از آن بهره ببرید.

  • شکرگزاری برای هر چیزی که دارید:

مربی وودن اهمیت شکرگزار بودن را این گونه بیان می‌کند: آزادی از روی اشتیاق باعث آشتی از درون می‌شود. او همچنین این را هم می‌گوید: راز بزرگ در زندگی این است که بتوانیم برای چیزهایی که داریم شکرگزار باشیم. مربی وودن ما را تشویق می‌کند تا برای چیزهایی که می‌خواهیم به دست بیاوریم، تلاش خود را بکنیم، مثل زندگی‌مان، به زیبایی جایی که در آن زندگی می‌کنیم و دوست داشتن دوستان و خانواده‌مان.

  • شکرگزاری روزانه داشته باشید:

علم ثابت کرده شکرگزاری روزانه سلامتی شما را بیشتر می‌کند. تحقیقات قبلی که نشان دادند سلامتی جسمی با شکرگزار بودن ارتباط دارد، نشان دادند میزان استرس را پائین می‌آورد و باعث خواب بهتر می‌شود. دکتر مورگان در این زمینه می‌گوید: تحقیقات ما ارتباط قوی بین شکرگزاری و سه معیار رفاه، شامل؛ رضایت از زندگی، شادی روح و تأثیرات مثبت، را نشان می‌دهند.

ایده شکرگزاری روزانه مداوم، همراه با حرکات مختلف که برای گسترش ذهن خود انجام می‌دهید (مثل مراقبه و انجام حرکات یوگا) از لحاظ تئوریک بسیار شگفت‌انگیز است و قدرت زیادی برای شما به وجود می‌آورد.

شکرکردن روزانه در مقابل کارکردن فشرده قرار دارد و فقط به یک قلم و چند لحظه آرامش نیاز دارد. شما هرجایی می‌توانید این کار را ادامه دهید. باعث تقویت روحیه شما می‌شود و بدون این که از کسی انتظار داشته باشید شاداب و سرزنده شوید.

  • بر شکرگزاری خود تمرکز کنید:

یاد بگیرید برای کارهایی که قبلا انجام داده‌اید شکرگزاری کنید، وقتی الان چیزی را که می‌خواهید دنبال می‌کنید. می‌دانیم یکی از بزرگ‌ترین درس‌هایی که ما می‌توانیم در زندگی‌مان یاد بگیریم این است که بابت چیزهایی که قبلا داشته‌ایم شکرگزار باشیم. ولی شکرگزار بودن چیزی است که باید آن را انجام دهیم، تا دل خود را برای تشکر ایجاد کنیم و فضایی را فراهم کنیم تا در مورد خوشبختی خود فکر کنیم. و اگر بخواهیم شکرگزار باشیم باید بر آن متمرکز باشیم. بعضی عبارات و افکار هستند که می‌توانید تمرین کنید و از آن‌ها استفاده نمایید تا به بهترین صورت شکرگزاری خود را داشته باشید.

  • شکرگزاری خود را نشان دهید:

متشکرم! این یک عبارت بسیار ساده است. کوتاه و شیرین. ولی چندبار این کلمه را می‌گویید؟ واقعا تعجب‌آور است که بگوییم این کلمه سخت است، بعضی چیزها طبیعتا خود به خود به‌وجود می‌آیند و شما مجبور نیستید در لیست روزانه خود بیاورید. شاید نمی‌دانید چگونه آن را بگویید و چگونه آن را نشان دهید و یا شاید احساس ناخوشایندی کنید (تعریف کردن که هرکسی آن را راحت نمی‌گوید.) ولی هیچ کدام از این‌ها، دلایل خوبی نیستند و باید برای افراد ارزش قائل شد و شکرگزار بود و کارشان را تحسین کرد.

  • احساس کنید عادت به شکرگزاری کرده‌اید:

هرشب که می‌خواهید بخوابید، کمی فکر کنید و به خاطر کارهایی که در طول روز انجام داده‌اید، شکرگزاری کنید. مخصوصا وقتی مهم است که روزی بدی داشته‌اید و چیزی برای شکرگزاری ندارید. در این موقع که احساسات منفی بر شما غلبه می‌کند شما باید خود را به جلو حرکت دهید. با انجام فرآیند شکرگزاری روزانه درک می‌کنید که زندگی زیباست.

همیشه با شکرگزاری شروع کنید؛ برای آن چه دارید شکرگزار باشید و معجزه هایی را ببینید که از همین کار ساده به سوی شما روان می‌شوند. الان، شکرگزار بودن فقط یک شروع است. بعد از آن، باید خودتان را وارد چالش خلق و ساختن کنید. بیشتر از آن چه نیاز دارید برای خودتان ایده برای زندگی بهتر خلق کنید تا جایی که بتوانید ایده‌های خود را با دیگران قسمت کنید و به دیگران ایده بدهید.

این همان چیزی است که به آن می‌گوییم ثمردهی و وفور؛ یعنی خلق بیش از نیاز برای خودتان؛ و به این ترتیب می‌توانید برکت دادن به دیگران را شروع کنید. وقتی وفور، سرازیر شدنش را شروع می‌کند، وقتی کسی به طور باورنکردنی به باوری می‌رسد، جلوه‌ی تازه‌ی آن، اعداد شگفت‌انگیزی خواهد بود که به عنوان رکورد در زندگی محقق خواهند شد. ولی شروع این فرآیند باورنکردنی همیشه با شکرگزاری و سپاس است؛ سپاسگزاری برای آن چه دارید و آن چه انجام داده‌اید. همین امروز سپاسگزاری را شروع کنید و معجزاتی را که در مسیرتان قرار می‌گیرند، به طور کامل نظاره کنید.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *