مدیریت محتوی وردپرس

طراحی UX ، لذت بخش کردن لحظات حضور کاربران در یک سایت!

معرفی، بررسی و آموزش سیستم مدیریت محتوی وردپرس

blank

در این مقاله از فیبز می خوانید :

در این مقاله از فیبز با شما همراهان گرامی هستیم تا مفهوم طراحی UX و نکاتی مهم درمورد اهمیت ux در طراحی سایت را برای داشتن یک وبسایت نمونه ذکر نمایید.

عناوین اصلی :

 1. طراحی UX یا  User Experience چیست؟
 2. تعریف طراحی UX
 3. فلسفه ی واژه ی طراحی UX
 4. هدف از طراحی UX چیست؟
 5. چگونه می توان یک وبسایت با تجربه ی کاربری لذت بخش عرضه کرد؟

با ما همراه باشید.

 

 

طراحی UX یا  User Experience چیست؟

UX در بین طراحان وب و مدیران سایت کلمه ای است که بسیار رواج دارد و همواره همگی آن ها به دنبال تحقق عمیق این مبحث در وبسایت خود هستند.

 

 

تعریف طراحی UX

User Experience Design  به معنی راحتی بکارگیری و دسترسی به امکانات یک محصول باست و این علم و مفهوم بر لذت بخش کردن تجربه ی کاربری یا استفاده از یک محصول برای کاربر تکیه دارد.

 

 

واژه های معادل طراحی UX

 • این شیوه ی طراحی به عبارات UX, UXD, UED یا XD نیز به چشم می خورد.

 

 

 

طراحی UX
طراحی UX

فلسفه ی واژه ی طراحی UX

 • این واژه ابتدا در سال ۱۹۹۰ میلادی توسط “دونال نورمن” مسئول آزمایشگاه طراحی دانشگاه کالیفرنیا بیان گردید و در مورد آن به ایده پردازی پرداخت!
 •  البته قبل از اینکه آقای نورمن به بیان این واژه بپردازد از واژه ی UX در بخش های مختلف صنعت که مربوط به ارتباطات بین ماشین و انسان می‌شد، این کلمه مورد استفاده قرار می گرفت.
 • اما در سال های اخیر UX خاصتا در خصوص طراحی صفحات وب مورد استفاده قرار می گیرد؛ که در ادامه برای شناخت بهتر این مفهوم با توضیحات عمیق تر با شما همراهان گرامی خواهیم بود.

هدف از طراحی UX چیست؟

 • هر محصولی که خلق می شود و برای استفاده در اختیار کاربران و یا همان کسانی که توسط این محصول یکی از نیازهایشان رفع می شود باید دارای یک ویژگی بارز باشد. آن ویژگی راحتی هر چه بیشتر استفاده از آن محصول برای کاربر است.
 • او باید بتواند از تمام آپشن هایی که برای رسیدنش به خواسته و نیازش در آن محصول تعبیه شده است، به راحتی استفاده کند.

یک مثال برای درک طراحی UX

 • برای مثال زمانی که یک نفر برای رفع بخشی از نیاز های رفت و آمد در زندگی روزمره، خودرویی خریداری می کند، باید بتواند از همه امکانات موجود در خودرو به راحتی استفاده کند. برای مثال محل قرار گرفتن کلید های صندلی برقی که ارتفاع یا پشتی را تنظیم می کند یا محل قرار گیری کلید های برف پاک‌کن و چراغ و سایر امکانات باید در مکانی مطلوب قرار داشته باشند تا راننده بتواند در کمترین زمان به ان ها دسترسی پیدا کند.
طراحی UX
طراحی UX در یک خودرو

 UX در طراحی سایت و اهمیت این شیوه ی طراحی در راه اندازی سایت

 • یک وبسایت در واقع محصول و خدمتی است که عرضه می شود تا به نیاز یا نیازهایی از کاربران اینترنت، پاسخ داده شود.
 • با این حساب هر وبسایت نیز باید از شیوه ی طراحی UX بهره ببرد تا کاربران را به راحتی به مقصودشان برساند و کاربران با رغبت و لذت از آن استفاده نمایند؛ چرا که اگر کاربر در استفاده از یک صقحه سایت دچار سردرگمی و سختی شود و زمانش هدر برود دیگر به این صفحه مراجعه نخواهد کرد.

چگونه می توان یک وبسایت با تجربه ی کاربری لذت بخش عرضه کرد؟

 • طراحی UX دارای پیچیدگی های بسیار زیادی است و برای خود یک مفهوم کاملا گسترده است.
 • اینگونه نیست که نشست و در عرض چند دقیقه و یا چند ساعت، یک وبسایت با خصوصیات بسیار ویژه و عالی طراحی کرد.

تجارب تیم وردپرس فیبز از مشاهده ی وبسایت های مختلف

 • در طول تجربه ی کاری که در مجموعه ی فیبز داشته ایم وبسایت های زیادی را مشاهده کرده ایم که طراحی های بسیار عالی داشته اند و کاملا حرفه ای بوده اند و در نقطه ی مقابل وبسایت هایی هم بوده اند که تجربه ی کاربری جالبی نداشته اند و کاربر رغبتی برای استفاده از آن ها نداشته است. در همین راستا و با توجه به گستردگی مباحث UX در ادامه مباحثی را بنا به تجاربی که داریم مطرح خواهیم کرد که امیدواریم به کار شما طراحان و مدیران سایت بیاید چرا که در این مقاله قصد ما فقط آشنایی اولیه با UX بود.

طراحی ظاهری وبسایت یا UI را بهبود ببخشید. (طراحی ux و ui)

 • در راستای طراحی UX یکی از نکات ویژه ای که همواره باید به آن پرداخت، بحث UI یا طراحی ظاهری وبسایت است.
 •  به گونه ای که جذاب و کاربر پسند باشد و حس خوبی را به کاربر منتقل کند.
 • لازم است ظاهر وبسایت به گونه ای جذاب طراحی شود که کاربر نه از جذابیت زیاد در آن سردرگم شود و نه از بی رمقی سایت کسل شود.
 • باید در استفاده از رنگها و تصاویر و نوشته های وبسایت به گونه ای در صفحات استفاده شود که همه چیز در تعادلی لذت بخش باشند.
طراحی UX
اهمیت طراحی UI برای تحقق طراحی UX

    پاسخگویی و خدمات پس از فروش یک راهکار فوق العاده در اثربخشی UX

       کاربران نیازمند ارتباط قبل و بعد از خرید هستند!

 • کاربران بشدت نیازمند پاسخگویی وبسایت های عرضه ی خدمات هستند.
 • آن ها دوست ندارند فقط از سایت شما محصولی خریداری کنند و به پاسخ سوالاتشان در رابطه با محصول نرسند.
 • لذا به شدت توصیه می شود، قبل از خرید و بعد از خرید پاسخگوی سوالات مشتری و کاربرانتان باشید چرا که با حمایت شما، کاربر تجربه کاربری لذت بخشی از سایت شما در یادش خواهد ماند و شما را فراموش نمی کند و در آینده دوباره به شما سرخواهد زد.

      ارتباط مستمر با مشتری بعد از خرید

می توانید بعد از خرید از طریق تماس تلفنی ، پیامک و ایمیل از مشتریان خود نظرشان را در مورد محصول و میزان پاسخگویی وبسایت شما به سوالات او، جویا شوید. این کار به کاربر حس خوبی خواهد داد و او را مشتری شما نگه می دارد.

بهرمند کردن سایت از کدنویسی بهینه

یکی از عواملی که طراحی یک وبسایت را کاربرپسند خواهد کرد، لود سریع صفحات و بخش های خدماتی آن است. این گزینه بسیار مهم و حیاتی می باشد.

فقط ۶ ثانیه برای جلب نظر کاربر فرصت دارید!

 معمولا شما فقط ۶ ثانیه فرصت دارید تا نظر کاربر رابه سایت خود جلب کنید. چرا که کاربران اینترنت بشدت کم طاقت هستند و دوست دارند هرچه سریعتر به پاسخ سوالات و نیازهایشان برسند. لذا هرچه سرعت عملکرد صفحات شما بالاتر باشد، کاربر حس بهتری در استفاده از خدمات شما خواهد داشت.

سایر موارد در طراحی  UX

چند موردی که تا اینجای بحث اشاره کردیم نکاتی کلی و البته حیاتی برای طراحی UX وبسایت بود و قطعا بکارگیری آن ها تجارب کاربری بسیار خوبی برای کاربرانتان خواهد داشت. از سایر مواردی که می توان در این رابطه به آن ها اشاره کرد می توان :

 • طراحی رسپانسیو یا واکنشگرای سایت برای حالت های موبایل و تبلت
 •  قابلیت بزرگنمایی تصاویر برای مشاهده جزییات بیشتری از محصولات
 •  ایمیل مارکتینگ صحیح و اصولی

و مواردی از این دست را نام برد.

 

دوستان و همراهان گرامی
بسیار خوشحالیم با یک آموزش دیگر از تیم وردپرس سایت فیبز با شما عزیزان همراه بودیم. امیدواریم بهره ی کافی رو از مباحث عنوان شده برده باشید. سوالات ، نظرات و پیشنهادات خودتان را در قسمت دیدگاه های همین صفحه برای ما ارسال فرمایید و ما را در بالا بردن کیفیت این آموزش های کوتاه و کاربردی یاری بفرماید.

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.